Pereiti į pagrindinį turinį

Namo pridavimas – įteisinta nuosavybė

2017-09-04 04:00
DMN inf.

Praėjo laikai, kada leidimas namo statybai reiškė garantuotą namo nuosavybę, ir atėjo 2015-ųjų vasara, kuomet buvo priimti tokie įstatymai, kad legaliai pastatytas namas ar kitas statinys galėjo tapti nelegaliu.

Namo pridavimas – įteisinta nuosavybė
Namo pridavimas – įteisinta nuosavybė / Shutterstock nuotr.

Taip nutikdavo namo savininkui nežinant, kad.... gautajam leidimui namo statymo metu prieštaraudavo kiti įstatyminiai niuansai. Į tokią tarsi aklavietę pateko dalis nuosavų namų savininkų, pasistačiusiųjų savo namus pagal tuometinius galiojusius leidimus, o viešus asmenis palietusi ši problema nuskambėjo plačiau.

Įstatymiškai numatytas namų įregistravimo Registrų centre terminas iki 2016 m. lapkričio 1 d. suveikė tarsi lakmuso popierėlis, atskleidęs ir įstatymų nesuderinamumą, ir tapęs galvos skausmu daliai savų namų gyventojų, kai legalus būstas staiga patapo nelegaliu.

Tokia realybė, kurios problemas belieka spręsti arba patiems namų savininkams, arba kreiptis pagalbos į specializuotas įvairios paskirties statinių pridavimo įmones. Realiai tai reikštų įregistravimą Registrų centre, pateikus Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) išduotą statybos užbaigimo aktą arba patvirtintą statybos užbaigimo deklaraciją.

Registruoti, arba įteisinti, būtina

Baigtos ir nebaigtos statybos statinius

Atnaujintus, arba renovuotus, pastatus

Pakeitus statinių paskirtį

Nelegalius ir neregistruotus iki 2016 m. lapkričio 1 d. pastatus.

Kaip įteisinti, arba priduoti, namą, kokia tai procedūra, kalbamės su visų šių kategorijų pastatų pridavimo patirtį turinčiu UAB „Klaipėdos statybos kompanija“ (KSK, www.kskompanija.lt) vadovu Ričardu Petrikausku. Paminėtina, kad KSK įmonė dirba visoje Vakarų Lietuvoje ir yra sėkmingai pridavusi ne vieną dešimtį išvardintų kategorijų pastatų.

Namo įregistravimo procedūra yra sudėtingesnė, nei galėtų atrodyti nepasigilinus detaliau. Bandantys priduoti savo namą pirmą kartą patys savininkai dažniausiai susiduria su įvairiais netikėtumais ir problemomis, pradedant apie 10-ies įvairių sričių institucijų leistinų normų atitikimus patvirtinančių dokumentų gavimu, baigiant specialios elektroninės formos pildymu, kurią teisingai užpildyti be specialisto konsultacijų pavyksta ne visiems.

KSK įmonės įgudę savo srities specialistai ne tik sklandžiai suorganizuoja visų reikiamų komisijų namo apžiūrą ir surenka visas reikalingas pažymas, bet eile būtinų darbų bei dokumentų parengimu pasirūpina patys, pvz.:

Geodezinės nuotraukos

Akustiniai tyrimai

Pastatų energinio naudingumo sertifikatai

A, A+ ir A++ energinės klasės namų sandarumo testai

Kiti namo pridavimo būtini dokumentai

Namo pridavimo trukmė, priklausomai nuo galimos problemos pobūdžio, gali tęstis nuo kelių iki keliolikos mėnesių. Jei VTPSI nustato namo projekto pažeidimų ar nukrypimų, projekto koregavimas ir namo pridavimas iš naujo gali trukti pusę metų ir ilgiau. Kai kurie nukrypimai yra neesminiai ir didelės įtakos neturi, pvz., inžinerinių tinklų ir susisiekimo įrangos dydžio neatitikimai iki 5 proc., pastatų aukščio skirtumas nuo projekte nurodyto iki 0,2 m ir kt. Tačiau net ir šie neatitikimai kartais reikalauja gretimų sklypų savininkų sutikimo. Kai neatitikimai yra esminiai, reikalaujantys projekto keitimo, ekspertizių, papildomų dokumentų, tuomet namo pridavimo procesas trunka ilgiau.

"Tačiau visais atvejais statinio pridavimo procesas užtruks dar ilgiau, jei ryžtamasi užsiimti be jokios patirties", – sakė „Klaipėdos Statybos kompanijos“ ilgametis vadovas R. Petrikauskas, per ilgametę savo darbo patirtį susidūręs ne su vienu atveju, kai namo savininkai, bandydami priduoti namą patys ir išeikvoję nemažai energijos ir savo brangaus laiko, daro išvadą, kad patys šio etapo neįveiks.

Namo pridavimas, kaip ir bet kuri kita specializuotų paslaugų sritis, reikalauja įgūdžių, kompetencijos ir patirties. KSK visa tai įgijo, sėkmingai priduodama daugelį įvairios paskirties fizinių ir juridinių asmenų pastatų.

Kilus klausimų, prašome kreiptis tel. 8 686 53020 arba tel. paštu [email protected]

 

 

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų