Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai pataria, kaip sutaupyti degalų

2015-11-18 14:12
DMN inf.
A. Ufarto / BNS nuotr.

Laikantis pagrindinių ekonomiško vairavimo taisyklių galima apsaugoti automobilį nuo gedimų, iki 20 proc. sumažinti degalų sąnaudas, o tuo pačiu – neigiamą įtaką aplinkai. Kaip rodo šalies vairuotojų nuomonės tyrimo rezultatai, tausojančiai vairuoti stengiasi jau beveik ketvirtadalis jų.

Ekonomiško ir tuo pačiu ekologiško vairavimo kultūra, kuomet važiuoti siekiama taupiai, saugiai ir tausojant aplinką, kilusi iš Skandinavijos šalių. Lietuvoje šių taisyklių jaunuosius vairuotojus mokyklos moko jau kelerius metus – pastangos duoda pastebimų rezultatų.

„Vertinant atlikto tyrimo duomenis galima pastebėti, kad vis daugėja transporto priemonių savininkų, teikiančių prioritetą tausojančiam vairavimui. Rūpindamiesi automobiliu į šias svarbias taisykles jau atsižvelgia 24 proc. šalies vairuotojų“, – sako Audrius Miežys, bendrovės „Neste Lietuva“ Mažmeninės prekybos skyriaus vadovas.

Pasak jo, tyrimo duomenys parodė, kad ekonomiškai vairuoti, kuomet užtikrinamas eismo saugumas, tausojamas automobilis, mažinamos degalų sąnaudos ir įtaka aplinkai, stengiasi 25 proc. vyrų ir 22 proc. moterų. Tausojančiai vairuojantys dažniau teigė jaunesni, neseniai vairuoti pradėję, nei vyresni tyrimo dalyviai.

Kaip sako vairavimo mokyklos „Dorkanas“ vairuotojų mokytojas Darius Kanapinskas, atsižvelgiant į pagrindinius ekonomiško vairavimo principus, galima padidinti saugumą kelyje, apsaugoti automobilį nuo gedimų, sutaupyti degalų ir tuo pačiu sumažinti poveikį aplinkai.

Saugiai = taupiai

Pasak vairuotojų mokytojo, vairavimo stilius turi įtakos bent penktadaliui degalų sąnaudų – nuolat skubant ir rizikuojant jos neabejotinai bus didesnės, nei važiuojant ramiai ir saugiai.

„Kelių eismo taisyklėse rekomenduojama distancija nuo priekyje važiuojančio automobilio yra bent dvi sekundės kelio, tačiau aš siūlau pasilikti bent tris ar keturias sekundes, be abejonės įvertinant meteorologines eismo sąlygas ir esant galimybei išnaudoti automobilio inerciją“, – sako D. Kanapinskas.

Dažnai manoma, kad automobilis mažiau degalų sunaudoja važiuojant laisva (neutralia) pavara. Tačiau iš tiesų riedėti rekomenduojama tada, kai pavara įjungta. Būtent tada automobiliui beveik nereikia degalų, jis važiuoja stabiliai.

Techninės būklės svarba

Vairavimo mokyklos „Dorkanas“ vairuotojų mokytojo D. Kanapinsko teigimu, vairavimo ekonomijai itin svarbi ir transporto priemonės techninė būklė. Jeigu automobilis kruopščiai prižiūrėtas, degalų sąnaudos bus mažesnės, tačiau jeigu laiku nepakeisti eksploataciniai skysčiai, filtrai, sudilusios automobilio detalės – sąnaudos bus didesnės.

Automobilio padangų slėgį vairuotojų mokytojas rekomenduoja tikrinti bent kartą į mėnesį ir prieš kiekvieną ilgesnę kelionę. Jei padangų slėgis neatitinka rekomendacijų, degalų sąnaudos gali padidėti bent 4 proc.

Sunaudojamų degalų kiekį išpūsti gali ir tokie prietaisai kaip radijo imtuvas ar kondicionierius. Taip pat – nesant būtinybės automobilyje vežiojami sunkūs daiktai.

Degalų įtaka

Taupyti bei tausoti aplinką siekiantiems vairuotojams patariama atidžiai rinktis degalus. Jų sąnaudos, pasak D. Kanapinsko, priklauso ir nuo rūšies – dyzelino ilgų kelionių metu dažniausiai sunaudojama mažiau nei benzino.

Be to, Lietuvos rinkoje jau yra naujos kartos degalų, gaminamų pagal patentuotą NEXBTL technologiją – iš biomasės. Toks dyzelinas labiau tausoja automobilį, jo sąnaudos, o tuo pačiu ir poveikis aplinkai būna mažesnis.

Tyrimą apie automobilių vairuotojų įpročius bendrovės „Neste Lietuva“ užsakymu atliko komunikacijos planavimo agentūra OMD. Tyrimo metu internetu buvo apklausti 904 18-50 metų amžiaus automobilius vairuojantys respondentai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų