Pereiti į pagrindinį turinį

Paroda „Kabantieji sodai“: kvapų menas Nacionalinės bibliotekos erdvėse

2017-04-05 08:41
DMN inf.

Sodas — tai erdvė, maitinanti žmogaus pojūčius: čia šnara augalai, čiurlena vanduo, ausis gaivina paukščiai, augalai kuria švelnų mikroklimatą odai, veria akį spalvų ir atspalvių gamos, ir, žinoma, viską persmelkia kvapai.

K. Kavolėlio / BFL nuotr.

Sodas — ne gamtos kūrinys, jis gimsta kaip dvasinio, kūrybinio, estetinio žmogaus santykio su gamta rezultatas.

Teatras, biblioteka, vaistinė — tai institucijos, be kurių miestas nebūtų miestas. Toks simbolis yra ir miesto sodas. Skirtingai nuo kaimo sodo, tai poilsio, bendravimo vieta, žmonių kūrybos ir mokslo vaisius. Miesto sodas pirmiausia skirtas jausmams sužadinti ir dvasiai pakylėti. 2014–2017 m. Vilniuje kvapų menininkų grupė pasinėrė į antropologinius-kūrybinius tyrinėjimus: kodėl žmonėms reikėjo ir vis dar reikia sodų? Kiek įmanoma sodo iliuziją perteikti kvapu? Kiek sodo ir gyvenamos erdvės kvapai svarbūs žmogui? Ar kvapas veikia tik emocijas ir prisiminimus? Remdamiesi istorine, antropologine, kvapų menotyrine medžiaga, asmenine patirtimi, prisiminimais, menininkai aprašė kvapus ir atkūrė juos, paversdami autoriniais kvapų kūriniais. Tarp eksponatų yra seniausių istorinių sodų imaginacijų ir šiuolaikinių dirbtinių, izoliuotų, miniatiūrinių sodelių kvapų eksplikacijų.

Olfaktorinis (uostomasis) menas — besiformuojanti, dar nekanonizuota, bet jau savarankiška meno sritis, įvairiose šalyse (Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje, Olandijoje ir t. t.) pradėjusi festivalių, konkursų tradicijas. Lietuvoje ši sritis – vis dar naujovė. Samplaikos su skirtingomis meno sritimis (dizaino, teatro, literatūros, muzikos ir kt.) yra svarbios kvapų meno raidai: padeda skleistis jo tapatybei, formuotis kanono užuomazgoms, o dalyviams ir žiūrovams – plėsti kultūros suvokimą pasitelkiant įvairius pojūčius. Lietuvoje įvairių meno sričių profesionalai eksperimentuoja su kvapu kaip papildomomis medijomis, gausėja olfaktorijos gerbėjų, kuriasi parfumerijos, aromaterapijos mėgėjų grupės.

Nacionalinė biblioteka kviečia į olfaktorinio meno parodą „Kabantieji sodai“. Jos autoriai – Laimė Kiškūnė, Gael Peltier (Prancūzija), Jurga Katakinaitė-Jakubauskienė, Reda Valentinavičienė, Nomeda Jucevičienė, Vita Mašalienė, Eglė Stankevičiūtė, Veronika Gribauskaitė, Ina Kučinskė ir Urtė Milda Širvinskaitė. Siūloma ne tik apsilankyti parodoje, bet ir dalyvauti jos ekspoziciją lydinčioje edukacinėje programoje – dirbtuvėse ir susitikimuose su žmonėmis, kurių kūryboje ir veikloje kvapai ir uoslė atlieka svarbų vaidmenį.

Parodos atidarymas vyks balandžio 9 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (Gedimino pr. 51, Vilnius) Parodų salėje (III a.), paskaitos ir susitikimai – Bendradarbystės erdvėje (III a.).

Parodos atidarymo renginių programa

14 val. – Parodos atidarymo ceremonija.

15 val. – „Kabantieji sodai ir kvapai pasaulio istorijoje“. Stephanie Mary Dalley studija, paskaita ir pažintis su seniausiais pasaulio kvapų kolekcijos pavyzdžiais. Dalyvauja parfumeriai Gael Peltier (Prancūzija) ir Laimė Kiškūnė (Lietuva).

16.30 val. – „Pojūčių architektūra soduose: gydantis sodas“. Patirtimi dalinsis kraštovaizdžio architektė Ilze Rukšāne (Latvija).

Kiti edukacinės programos renginiai vyks balandžio 27 d. ir gegužės 6 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų