Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniuje duris atveria paroda „Paralelinis laikas“: kviečia pažinti svetur gyvenančius menininkus

2022-05-24 09:11
DMN inf.

Gegužės 26 d., ketvirtadienį, 18 val. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje atidaroma paroda „Paralelinis laikas“.

Žilvinas Kempinas. Underworld. 2018-2022. Archyvinis fotopopierius, aliuminis. Menininko nuosavybė.
Žilvinas Kempinas. Underworld. 2018-2022. Archyvinis fotopopierius, aliuminis. Menininko nuosavybė. / Vytauto Kasiulio dailės muziejaus nuotr.

Šios parodos pradžia siekia 2018 m. rudenį, kai fotografas Arūnas Baltėnas lankėsi JAV ir susitiko su niujorkiečiais menininkais Kęstučiu Zapkumi, Žilvinu Kempinu, Vyteniu Jankūnu ir Juliumi Ludavičiumi. Vėliau jis pabuvojo Paryžiuje, kuriame kalbėjosi su Rūta Jusionyte ir duetu Svajone bei Pauliumi Stanikais, dar žinomais kaip SetP Stanikas.

Atidiems šiuolaikinio meno parodų lankytojams šie autoriai turbūt nebus naujiena. Tačiau čia „įmuziejinama“ garsių menininkų gyvenimo ir kūrybos patirtis: tai atidesnis žvilgsnis ne tik į kūrinius, bet ir į pačias ne Lietuvoje reziduojančiųjų asmenybes. Priverstinį egzilį yra patyręs vienintelis K. Zapkus, užjūryje atsiradęs tik šešerių ir ten gavęs meninį išsilavinimą. O dauguma yra savanoriški migracijos ekspertai, patekę į svetimą šalį savo noru, ieškodami platesnio konteksto, tarptautinių meno centrų galios, kitų nei tėvynėje tradicijų ir įtakų, kitų perspektyvų. Taip ir likę kurti tarp dviejų pasaulių – gimtojo ir dabartinio. Todėl išgyvenantys paralelinį laiką – „ir čia, ir ten“, kaip apie tai yra kalbėjęs Ž. Kempinas. Arba „nei ten, nei čia“, o „dirbtuvėje“, kaip formulavo R. Jusionytė.

Parodoje kviečiame pažinti svetur gyvenančių menininkų kūrybos užkulisius ir kasdienybę. Ši išeivių grupė, žinoma, neturi vieno stilistinio branduolio, nes tai labai skirtingų kalbų vaivorykštė, šįkart vienijama A. Baltėno kameros rakursų. Menininkas fotografas su kolegomis kalbasi kitaip, nei tai įprastai atliktų meno kritikas, žurnalistas ar teoretikas – čia svarbi empatija, bendrystė ir atvirumas iki detalių.

Parodoje eksponuojame šiuolaikinio meno kūrinius daugiausia iš Lietuvos išeivijos dailės fondo ir „Lewben Art Foundation“, taip pat MO muziejaus, galerijos „Menų tiltas“ ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijų. Sujungdami įvairias medijas – tekstus, interviu, dokumentines fotografijas ir vizualiojo meno kūrinius – norime sukurti parodos daugiasluoksniškumą ir taip kurti pasakojimą apie Lietuvos menininkus pasaulyje, permąstant šiandien pakitusias išeivijos, egzilio, diasporos sąvokas ir naujai besiformuojančias tradicijas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų