Vilniečiai pamiršo pamokymą vaikams: „Niekada nepažįstamiems žmonėms neatverkite durų.“ Žurnalistinis eksperimentas: nė vienam sostinės gyventojui nekilo mintis, kad skaitiklių tikrintojai tėra apsišaukėliai.
Policijos pareigūnai nuolat perspėja neįsileisti į namus nepažįstamų žmonių. Iš juodosios kronikos nedingsta pranešimai, kad skaitiklių tikrintojais prisistatę nusikaltėliai sumuša ir apiplėšia patiklius gyventojus.
Dažniausiai į apgavikų pinkles patenka pensinio amžiaus žmonės ir vaikai. Regis, kiti vilniečiai nelinkę mokytis iš nukentėjusiųjų klaidų. Vandens skaitiklių tikrintojais prisistatę „Vilniaus dienos“ žurnalistai įsitikino, kad nepažįstamus žmones į namus įsileidžia beveik visi. Užtenka paminėti miesto komunalinių įmonių pavadinimus.
Daugelis nė neprašė parodyti pažymėjimų, kuriuos prieš eksperimentą pasigaminome per kelias minutes. Tam tereikėjo kompiuterio ir spausdintuvo. Kiti tariamus tikrintojus kambariuose ir virtuvėje paliko vienus. Taip elgėsi ir tie žmonės, kurie ne kartą yra nukentėję nuo vagių.
Pirmasis bandymas. Žirmūnai, Minties g.
Rezultatas: bute paliko vienus.
Patekti į daugiabučio namo laiptinę galima žinant tam tikrą skaičių kodą. Tačiau dieną ne visų laiptinių durys užrakintos. Įeiti į Minties gatvės 46-u numeriu pažymėto namo laiptinę nebuvo jokių kliūčių – durys neužrakintos. Prisisegėme netikrus darbo pažymėjimus ir pradėjome „darbą“.
Vienas skambutis, antras, trečias – durų niekas neatidarė. Po kelių įkyraus skambinimo minučių viename bute pasigirdo žingsniai. Duris nedrąsiai pravėrė pensinio amžiaus moteris. „Vilniaus vandenys“. Norime patikrinti vandens skaitiklius. Ilgai neužtruksime“, – prisistatėme senutei.
„Gerai, užeikite. Tuoj parodysiu, kur jie yra“, – patikli moteris pakvietė į vidų. Nei darbo pažymėjimai, nei kodėl skaitiklius tikriname būtent dabar, jos nedomino. Kol mažame vonios kambarėlyje apžiūrinėjome įrenginius, moteris nuoširdžiai pasakojo apie sveikatą. „Neseniai patyriau antrą insultą, ilgai gulėjau ligoninėje, dabar sunkiai matau“, – stovėdama mums už nugaros skundėsi vilnietė.
„Viskas gerai. Skaitikliai tvarkingi“, – žvalgydamiesi po butą informavome moterį. „Priešais gyvenanti kaimynė prastai girdi. Garsiai belskitės, kad atidarytų“, – išlydėdama patarė ji.
Kodėl įsileido nepažįstamus žmones? „Nenorėjau sulaukti nemalonumų“, – atsiduso moteris.
Antras bandymas. Žirmūnai, Minties g.
Rezultatas: įsileido apsimetėlius.
Tos pačios laiptinės trečiame aukšte gyvenanti vilnietė duris atidarė po pirmo skambučio. „Laba diena, kuo galiu padėti?“ – pasiteiravo pusamžė moteris. „Atėjome patikrinti vandens skaitiklių“, – paaiškinome. Moteris skubiai palydėjo mus iki vonios kambario. „Darykite, ką privalote. Jei ko prireiktų, būsiu virtuvėje“, – greitakalbe išbėrė buto gyventoja ir nuėjo.
Moters patiklumas nustebino. Ji užsidarė virtuvės duris. Vagys galėtų netrukdomi vaikščioti po butą ir vertingus daiktus krautis į krepšius. Apvogti tą moterį būtų nesunku ne tik profesionalams, bet ir neįgudusiems vagišiams.
„Čia gyvena mano tėvai, todėl nežinau, ar dažnai ateina tikrintojai“, – nerūpestingai šnekėjo moteris. Kiek pasisukinėjusi, ji vėl nuėjo į virtuvę, kalbėti telefonu. Apžiūrėję butą išėjome. Buto gyventojai nerūpėjo, kas mūsų krepšiuose. Moteris paprašė uždaryti praviras duris.
Už suaugusiuosius atsargesni vaikai. „Namie esu vienas, nieko neįleisiu. Ateikite vėliau, kai grįš tėvai“, – pro šalia esančio 44-o buto durų plyšį sakė maždaug 12 metų berniukas.
Trečias bandymas. Žirmūnai, Minties g.
Rezultatas: nuvedė į vonios kambarį.
Patikli buvo ir kito namo Žirmūnuose gyventoja. „Užeikite, jau seniai niekas netikrino vandens skaitiklių“, – šypsodamasi pakvietė moteris.
Vėl toks pats scenarijus: šeimininkai nuvedė į vonios kambarį, parodė skaitiklius. Po kelių minučių pasisveikinti atėjo ir moters vyras. Nusprendėme prisistatyti. Vos išgirdusi, kad esame žurnalistai, buto gyventoja sutriko, tačiau vyras neišsigando.
„Visada sakau žmonai, kad prieš atidarydama duris,pažiūrėtų pro akutę. Du kartus buvome apvogti“, – pasakojo vyras. „Kai vyras namie, nebaisu. Būdama viena, esu atsargesnė“, – teisinosi moteris.
Pora du kartus yra nukentėjusi nuo vagių. „Jie pavogė auksinius papuošalus, dokumentus ir pinigus. Rado ir vazoje paslėptas santaupas. Keista, tačiau ant stalo gulėjusios piniginės nepaėmė. Matyt, labai skubėjo“, – kalbėjo 47-o buto gyventojas. „Gerai, kad įsilaužiant namie nebuvo mūsų mažojo šuns. Jį įsigijome už 2700 litų. Turbūt šunį taip pat būtų pasiėmę“, – juokavo sutuoktiniai.
Po vagysčių buto šeimininkai įsistatė šarvuotąsias duris. „Gal tai padės sustabdyti vagis. Neramu tik dėl kartu su mumis gyvenančios uošvės. Ji visais pasitiki, įpratusi nepažįstamus žmones įsileisti į namus“, – nerimavo vyras.
“ Dalia Kedavičienė, Vilniaus m. VPK Prevencijos skyriaus viršininkė
Įeiti į privačias patalpas be savininko sutikimo draudžiama. Žmonės neprivalo įsileisti jokių tarnybų darbuotojų. Jei nusprendžiate atidaryti buto duris, būkite atsargūs. Kiekvienos tarnybos darbuotojai turėtų turėti uniformą arba darbo pažymėjimą. Jei abejojate, paskambinkite į atitinkamą instituciją ir įsitikinkite, ar tikrai toks žmogus dirba jų bendrovėje ir šiuo metu yra išvykęs tikrinti prietaisų. Nepilnamečiams patariu nieko neįsileisti. Jei gyvenate vieni, pasikvieskite kaimyną, giminaitį. Tarnybų darbuotojams pasiūlykite atvykti vėliau, kai namie būsite ne vieni.
Budrumas. Neįsileiskite nepažįstamų žmonių. Neatidarykite durų apsimetėliams tikrintojams.
Durys. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akutę, durų sklendę.
Šviesa. Išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris. Esant galimybei, palikite bute įjungtą šviesą, radijo tašką.
Užraktas. Įsirenkite telefonspynę. Visada rakinkite duris, tai raginkite daryti ir kaimynus.
Signalizacija. Įsirenkite saugos sistemą, ir jūsų namai bus saugūs 24 valandas per parą.
Draudimas. Vagių nuostolius atlygins draudimo bendrovė, tačiau tik tada, jei būsite apsidraudę. Kaip apsisaugoti nuo vagių?
Naujausi komentarai