Pereiti į pagrindinį turinį

Atstatytoje Kauno pilyje įrengtas net žaibolaidis

2010-08-28 13:39
Populiari: Kauno pilis – viena lankomiausių turistų vietų.
Populiari: Kauno pilis – viena lankomiausių turistų vietų. / Tomo Raginos nuotr.

Dalies Kauno pilies atstatymo darbai jau baigti, tačiau į neatpažįstamai pasikeitusius viršutinius pilies bokšto aukštus turistai geriausiu atveju pateks vėlyvą rudenį.

Atsiveria nematyti vaizdai

Dalį Kauno pilies atstatę statybininkai ir restauratoriai iš pilies bokšto išsikraustė prieš keletą savaičių. Jie darbus baigė, tačiau rugsėjį turi prasidėti inžinerinių tinklų įrengimas. Iki šių darbų pabaigos pašaliniams žmonėms durys į pilį liks užvertos, tačiau pilies dalį atstačiusios bendrovės "Restauracija" projektų valdymo direktorius Bronislovas Simas Deveikis sutiko pabūti "Kauno dienos" skaitytojų ekskursijos po pilį vadovu.

"Čia nieko tokio stebuklingo nėra. Reikėjo tik kokybiškai atlikti darbus, mes tai ir padarėme", – rakindamas pirmo pilies aukšto duris kalbėjo B.S.Deveikis.

Pirmo ir antro pilies aukštų viduje nedaug triūsę statybininkai ir restauratoriai iš peties padirbėjo trečiame. Neatpažįstamai pasikeitusios erdvės viduryje atsirado apskrita stiklinė šviesi patalpa, kurioje ketina įsikurti Kauno regiono turizmo informacijos centras. Į jį užsukusiems turistams nebereikės ropštis nepatogiais siaurais sraigtiniais laiptais. Čia bus galima patekti laiptais, kurie veda per vadinamąją šaulių sieną. Trečio aukšto viduryje suformuotą stiklinę patalpą galima apeiti ratu ir pro pilies kiaute esančias ertmes pasigrožėti Senamiesčiu.

Gražesnis Senamiesčio vaizdas atsiveria palypėjus dar aukštyn. Čia statybininkai įrengė aukštą, kurio iki šiol nebuvo. Jo viduryje taip pat įrengta stiklinė patalpa. Ji bus neperpučiama vėjų, bet nešildoma. Kol kas dar neapsispręsta, kam ši nauja erdvė bus naudojama. Manoma, kad ji puikiai tiktų ekspozicijoms ar iškilmingiems renginiams.

"Apsilankęs kultūros ministras pastebėjo, kad čia gera akustika. Gal galima bus kamerinius koncertus rengti?" – svarstė B.S.Deveikis.

Stiklinėje patalpoje užvertus galvą į viršų matyti sudėtinga, masyvi apvalaus stogo konstrukcija.

"Lietuvoje kito tokio tipo stogo nėra. Trakų pilies stogeliai perpus mažesni. Be to, jie tik atrodo apvalūs, o iš tikro yra laužyti, o čia stogas išties apvalus. Ši konstrukcija labai rimta ir galinga, atlaikys bet kokius uraganus", – įsitikinęs B.S.Deveikis.

Kaip ir žemiau esančiame aukšte, čia tarp stiklinės patalpos ir pilies kiauto paliktas koridorius, kuriuo galima eiti ratu. Pro kiauto ertmes dar plačiau atsiveria Senamiestis, matyti Nemuno ir Neries santakos vaizdai.

Bokštas bus gyvas

B.S.Deveikis nei dalies pilies atstatymo projekto, nei jo oponentų nuomonės nėra linkęs komentuoti, tačiau mano, kad projektas – gana vykęs.

"Kiekvienas turi teisę turėti savo nuomonę, bet aš nemanau, kad projektas blogas. Pavyzdžiui, jo kritikai norėjo, kad visa siena būtų iš akmenų, bet tada pilies viduje esantys žmonės mažai ką matytų. O dabar pilis pritaikyta žmonėms. Bokštas bus gyvas", – kalbėjo B.S.Deveikis.

Jis ilgai nesvarstęs sakė, kad didžiausi sunkumai kilo ne dėl kokių nors techninių kliūčių, o dėl projekto oponentų, kurie įvairiais būdais bandė stabdyti darbus. Dėl to darbai pilyje prasidėjo ne praėjusių metų vasarą, o rudenį. Vėliau trims savaitėms darbai visai buvo nutrūkę, nes kultūros paveldo sargams nepatiko nedideli bokšto ir šaulių sienos stogų pakeitimai. Po to iki vasaros virė diskusijos dėl bokštą apjuosusio kiauto konstrukcijos. Architektas Kęstutis Mikšys buvo numatęs, kad kiautas atrodys tarsi kabantis ore, tačiau tokia konstrukcija pasirodė pernelyg rizikinga Lietuvos oro sąlygomis.

"Niekas nedavė garantijų, kad planuotos pakabinamos sąramos yra patikimos. O jei po metų ar dvejų pradės kristi plytos, kas atsakys? Pasirinktas variantas yra patikimas. Aišku, gal jis ir netarnaus taip ilgai, kaip šitos sienos", – aiškino B.S.Deveikis.

Vkstant darbams projekte atsirado ir daugiau nedidelių pakeitimų: šaulių angų imitacijos kiaute, varinė stogo kepurė, tačiau architektai nė nedrįso kėsintis į autentiškas pilies dalis. Ir tas, kurios stūkso šimtmečius, ir tas, kurios prie pilies pamatų prilipdytos praėjusio amžiaus viduryje.

"Atlikome daug nelabai matomo restauracinio darbo aplink visą pilį. Dešimt kartų daugiau, nei buvo numatyta projekte. Pradedi judinti vieną plytą ir pastebi, kad šalia dar 50 plytų sudūlėjusios", – apie darbo senoviniame objekte ypatumus pasakojo B.S.Deveikis.

Bijojo, kad nesupleškėtų

Bokštas bus uždarytas mažiausiai iki lapkričio vidurio. Iki to laiko inžinerinių tinklų įrengimo konkursą laimėsianti bendrovė turės įrengti apšvietimą, apsaugos ir priešgaisrinę signalizacijas, kompiuterinius tinklus, šildymą ir vėdinimą. Darbai turi prasidėti rugsėjį.

Konkurse dalyvauja ir "Restauracija". Dar neaišku, ar ji laimės, tačiau konkurentų nėra labai daug, nes nedaug bendrovių turi teisę dirbti paveldo specialistų akylai stebimame objekte. Be to, "Restauracija" jau įrengė vieną inžinerinių darbų sąraše esančių elementų – žaibolaidį.

"Negalėjome to nedaryti. Palikus pilį be žaibosaugos, ji per tokias audras, kokios siutėjo, būtų supleškėjusi", – patikino B.S.Deveikis.

Atstatys ir tiltą

Rugsėjį taip pat turi prasidėti pirmasis Kauno pilies aplinkos tvarkymo etapas. Bus pastatytas tiltas, kuris taps pagrindine įeiga į pilies kiemą. Rytiniame griovyje, ties nuplauta piliavietės dalimi, per archeologinius tyrimus rastos tilto liekanos, kurioms – keturi amžiai. Atkurtas tiltas bus medinis, 3,5 m pločio. Jo konstrukcija – statramstinė, derinta su metaliniais tvirtinimo elementais, atsižvelgiant į XXI a. architektūrą, nudažyta tamsiais natūralių atspalvių dažais. Taip pat bus išryškinti piliavietės kontūrai, pagilinti gynybiniai grioviai, šiek tiek pasikeis pėsčiųjų tako konfigūracija, formuojama fosa, šlaitai, iškirsti kai kurie medžiai. Projekto vertė – per milijoną litų. Didžiąją lėšų dalį skiria Norvegijos finansinis mechanizmas. Ateityje planuojami dar didesni aplinkos tvarkymo darbai. Kažkada turėtų prasidėti ir likusios pilies dalies atstatymas.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų