Kauną savo vizitu vakar pagerbusi karalienė Beatričė privertė policininkus laikinai užtverti miesto gatves, sukėlė vairuotojų nepasitenkinimą, tačiau smarkiai pagyvino miesto kasdienybę.
Emocijos kunkuliavo
„Man neįdomu, kad Kaune lankosi karalienė, man rūpi, kaip laiku grįžti į namus. Ji man - ne giminaitė, kodėl turėčiau čia sėdėti ir laukti?" - nepasitenkinimo šūksniai skambėjo viename miesto troleibusų, kurio keleiviai 10 minučių buvo priversti laukti pravažiuojančio Nyderlandų karalienės kortežo.
Panašiomis emocijomis miestiečiai pasitiko daugelį gatvėse stovėjusių pareigūnų, laisvinusių kelią monarchės palydai. Nepasitenkinimą reiškė net pėstieji, norėję pereiti gatvę, bet sustabdyti policininkų.
„Kodėl manęs neleidžiate per gatvę, kokia čia tvarka? Gyvenu laisvoje šalyje, vaikštau, kur noriu, nusispjauti man ant tos karalienės", - emocijomis tryško Kęstučio gatvę norėjęs pereiti kaunietis. Netrukus jis pats sulaukė kritikos iš kito praeivio: „Ko skeryčiojiesi, negali palaukti? Karalienė kartą per šimtą metų į Kauną atvyksta, o tu skandalus keli."
Kur kas džiugesnės nuotaikos tvyrojo Rotušės aikštėje. Čia karalienės Beatričės laukę kauniečiai džiaugėsi jiems pasitaikiusia proga.
Kai kurie atėjusieji mojavo Nyderlandų ir Lietuvos valstybinėmis vėliavomis, rankose laikė oranžinius balionus. Ši spalva pasaulyje žinoma kaip olandų nacionalinė spalva.
„Galbūt pirmą ir paskutinį kartą gyvenime matau karalienę, todėl visiškai nesigailiu čia atėjusi. Netoliese yra mano darbovietė, todėl nesunku buvo ištrūkti iš darbo, juk reginys to vertas", - teigė prie Rotušės stovėjusi kaunietė Rasa.
„Netyčia ėjome pro šalį, nutarėme stabtelėti. Gaila, kad žmonių daug, nelabai matėme karalienę. Galėjo Jos Didenybė išeiti į Rotušės balkoną, pamojuoti, būtų daugiau žmonių pamatę", - nusivylimo neslėpė Rima.
Įteikė simbolinį raktą
Nyderlandų karalienės, tapusios ketvirtąja per 18 pastarųjų metų Kauną aplankiusia monarche, vizitas kėlė miestiečių emocijų aistras ir diskusijas. Tačiau Jos Didenybės planų tai nesujaukė: karalienė ne tik spėjo laiku aplankyti visas numatytas vietas, bet ir šiek tiek aplenkė suplanuotą grafiką.
Ankstyvą rytą Kauno oro uoste, į kurį specialus lėktuvas monarchę atskraidino iš Vilniaus, karalienės ir ją lydinčios delegacijos laukė Kauno rajono bei apskrities vadovai. Po oficialaus pasisveikinimo garbinga viešnia su gausia svita patraukė į bendrovę „Elinta".
Supainioti, kur lankysis monarchė, buvo beveik neįmanoma: aukštosiomis technologijomis garsėjanti įmonė viešnią iš toli pasitiko iškeltais sveikinimo užrašais.
Susipažinusi su bendrovės gaminama produkcija ir Kauno technologijos universiteto studentų bei įmonės moksliniais darbais karalienė patraukė į Kauno rotušę. Čia pasitikęs Kauno meras Andrius Kupčinskas raudonu kilimu palydėjo monarchę į vidų.
Toliau vykusią ceremoniją galima vadinti mandagiu svečio priėmimu, laikantis etiketo taisyklių. Vos per keliolika minučių trukusią priėmimo ceremoniją, kurioje dalyvavo visi įtakingiausi miesto politikai, mokslininkai bei kultūros atstovai, karalienė spėjo išklausyti ne tik mero sveikinimo kalbą, bet ir keletą sekundžių snūstelėti per istoriko Egidijaus Aleksandravičiaus trumpą paskaitą apie Kauno istoriją.
Baigiantis priėmimui, viešniai įteiktas simbolinis raktas nuo miesto vartų. Į šį mero gestą karalienė atsakė trumpa padėka. Olandų delegacijos juoką sukėlė nedidelis karalienės pokštas, kai miesto ceremonimeistras Kęstutis Ignatavičius angliškai ištarė su protokolu suderintus žodžius: „Jos Didenybė Nyderlandų karalienė palieka Rotušę." Į tai viešnia šypsodamasi atsakė: „Dabar žinosiu, kada man reikia išeiti."
Karalienę sužavėjo ir Rotušės vartai, kuriuos jį įdėmiai apžiūrėjo ir prašė plačiau apie juos papasakoti.
Žavėjosi vaikų muzika
Trumpai užsukusi į Ch.Sugiharos namus Žaliakalnyje, karalienė pagerbė 1940 metais Kaune dirbusį Nyderlandų garbės konsulą Janą Zwartendijką. Jis kartu su Japonijos diplomatu Chiune Sugihara keliems tūkstančiams žydų išdavė vizas ir leido pabėgti nuo nacistų persekiojimo.
Ilgiausiai viešnia užsibuvo J.Naujalio muzikos gimnazijoje, kurioje karalienės vizito nekantriai laukė ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir čia specialiai iš Vilniaus atvykęs Prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma.
Sutikimas gimnazijoje priminė dainuojančią oranžinę revoliuciją: mokyklos kiemelis buvo pilnas oranžiniais marškinėliais ir kepuraitėmis pasipuošusių dainuojančių vaikų.
Iš automobilio išlipusi karalienė, kurią pasitiko V.Adamkus, atrodė nustebusi ir įdėmiai klausėsi dainos, kurią atliko vaikų choras.
Pravertė seni marškinėliai
Vėliau kelios dainavusios moksleivės pasakojo, kad karalienės vizitas jų jaudintis neprivertė. „Labai graži karalienė ir atrodo jaunai, manėme, kad bus vyresnė. Ji atrodė kaip tikra karalienė. Dainuodamos labai nesijaudinome, nes esame pripratusios prie įvairios publikos, todėl ir Beatričei dainuoti nebuvo baisu. Oranžinius marškinėlius gavome per praėjusią dainų šventę, bet jie labai tiko Nyderlandų karalienės garbei", - viena paskui kitą klegėjo gimnazijos moksleivės.
Labiau už gimnazistus jaudinosi tik jų tėvai ir seneliai. „Šitame chore dainuoja ir mano anūkė, norėjau pasižiūrėti, kaip jai seksis. Labai už ją jaudinuosi ir anūkė tikriausiai jaudinasi, nes pasakiau, kad karalienės iš taip arti ji gali daugiau ir nepamatyti", - pasakojo atokiai stovėjusi Irena Railienė.
Muzikos gimnazijoje karalienė Beatričė dalyvavo ir specialiai surengtoje pamokoje, kurią vedė iš Nyderlandų atvykę muzikos mokytojai. Iš J.Naujalio gimnazijos monarchė išvyko į Kauno oro uostą, kuriame atsisveikinusi su Prezidentu V.Adamkumi baigė vizitą Lietuvoje ir išskrido į Nyderlandus.
Naujausi komentarai