Jeigu jūs nušiurusius sandėliukus pakeitėte dailiu nameliu, pagyrų nesulauksite. Priešingai –
galite būti apkaltinti nelegaliomis statybomis. Į panašią situaciją pateko senamiestyje esančios Šv.Ignoto gatvės trečio namo gyventojai.
Pernai Šv.Ignoto gatvėje buvo rekonstruojama Benediktinių vienuolyno siena, todėl buvo išardyti iki šiol stovėję iš lentų sukalti gyventojų sandėliukai. Vietoj jų savivaldybė gyventojams atvežė metalinius konteinerinius sandėliukus, tačiau žmonėms jie nepatiko.
„Kad jūs matytumėt, kokie ten konteineriai buvo – tokių baisių jau seniai ir Gariūnuose nėra“, – piktinosi vienas namo gyventojų Juozas Pajaujis.
Vasarą senovinio namo gyventojai nutarė savo lėšomis pasistatyti naujus vienodus medinius sandėliukus. Iš viso sukonstruota 11 nedidelių patalpų malkoms ir visokiems daiktams laikyti. „Vilniaus dienos“ žiniomis, kiekvienas butas už naują sandėliuką sumokėjo po 5 tūkst. litų.
Valdininkams kilo įtarimų
Tačiau naujasis statinys sukėlė savivaldybės pareigūnams įtarimų, ir pastatas Šv.Ignoto gatvėje buvo pavadintas nelegalių statybų objektu.
„Jie nesikreipė dėl jokio statybų leidimo, sandėliukus pasistatė savavališkai“, – piktinosi Miesto plėtros departamento Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas.
Pareigūnas įtaria, jog po sandėliukų priedanga gyventojai sumanė pasistatyti gyvenamąsias patalpas. „Kas dabar statosi sandėliukus iš apvaliųjų rąstų, su čerpių stogu ir geromis durimis? – retoriškai klausė V.Karčiauskas. – Reikia visai nedaug pasistengti, kad šiuose sandėliukuose būtų galima gyventi – apšiltinti sienas, vietoj vienų durų įsistatyti langus.“
Gyventojai skėsčioja rankomis
Tuo metu gyventojai tikino tik iš „Vilniaus dienos“ korespondentų sužinoję, kad jų sandėliukai paskelbti nelegaliais statiniais.
„Kodėl nelegalūs? Juk dar vasarą gavome visus reikiamus leidimus. Be to, pats Savivaldybės administracijos direktorius pritarė. Niekas nieko be leidimo nedarytų – juk ne tundroje gyvename“, – nustebęs rankomis skėsčiojo J.Pajaujis.
Vyriškio žodžius patvirtino ir prie draugams priklausančio sandėliuko besidarbuojantis spynų meistras Gintaras Lazauskas: „Kiek žinau, gyventojai dar vasarą gavo visus leidimus ir tik tada pradėjo statybas. Žinome tą biurokratų mąstymą: jei negražu, vadinasi, gerai, o jei gražu, tai jau negerai.“
J.Pajaujis piktinosi, kad miesto valdžia neįvertina žmonių siekių gražiai susitvarkyti gyvenamąją aplinką. „Anksčiau čia buvo toks pats „Šanchajus“ kaip ir Kalvarijų gatvėje – aplūžusiuose sandėliukuose įsikurdavo benamiai. O kai žmonės susiorganizuoja ir už savo pinigus pasistato naujus gražius sandėliukus, valdžia ima pulti. Tai ką – geriau palikti viską kaip buvo?“ – piktinosi J.Pajaujis.
Vienas prisistatyti nepanorėjęs Šv.Ignoto gatvės trečio namo gyventojas pasakojo, kad dauguma žmonių čia patys šildosi malkomis, taigi sandėliukai jiems reikalingi malkoms laikyti, o ne gyventi. „Na ir sumąstyk tu taip: gyventi keturių kvadratinių metrų patalpoje. Tegul jie patys savivaldybėje taip pagyvena“, – piktinosi vyriškis.
O pas tėvus į svečius užsukęs Michailas Jakobčiukas atvirai paaiškino kilusio konflikto esmę: „Paprasčiausiai sandėliukų savininkus dėl neva nelegalių statybų paskundė tie kaimynai, kurie jų negavo.“
Aistras įžiebė pavydas?
V.Karčiauskas neslėpė, kad jo vadovaujamą skyrių apie Šv.Ignoto gatvės kieme išdygusius sandėliukus informavo to paties namo gyventojai.
„Prieš tris mėnesius kreipėmės į visuomenę prašydami, kad gyventojai mums praneštų apie mieste pastebėtas nelegalias statybas. Dabar būna, kad paskambina pažįstami, kaimynai ar visai svetimi žmonės ir informuoja apie pažeidimus“, – nauja kovos su nelegaliais statiniais strategija dalijosi V.Karčiauskas.
Kaimynų nesutarimai dėl sandėliukų Šv.Ignoto gatvėje prasidėjo dar tada, kai namo kieme riogsojo senos apleistos pašiūrės. Tuomet jų čia buvo taip pat 11, o butų – 16, taigi penkios šeimos liko nuskriaustos. Tarp jų atsidūrė ir Violeta Juškutė.
Moteris „Vilniaus dienai“ pasakojo jau seniai užsitraukusi kaimynų nemalonę ir jie įtaria ją užsiundžius valdininkus.
„Mane tos kaimynės bobos nuolat puola, net grasino kreiptis į Vaiko teisių tarnybą, kad iš manęs atimtų vaiką“, – emocingai kalbėjo V.Juškutė.
Moteris sakė kaimynų dėl nelegalių statybų kieme neskundusi, tačiau tuoj pat pridūrė: „Jei kas nors savivaldybėje skundžiasi, vadinasi, tam yra pagrindo. Mačiau, kaip jie vasarą tuos sandėliukus statė šeštadieniais ir sekmadieniais, nes bijojo, kad kas pastebės nelegalias statybas.“
V.Juškutė sakė neatmetanti galimybės, kad sandėliukus pasistatę kaimynai juose įsirengs gyvenamąsias patalpas. „Pamatysite, tuoj po poros metų įteisins kaip butus“, – piktinosi kaimynė.
Naujausi komentarai