Po įvykio, kai iš Vilijampolės vaikų darželio „Židinėlis“ nepažįstamas vyras išsivedė penkiametę Kamilę, darželiuose tvarka sugriežtėjo. Kai kurie tėvai jau ėmė reikšti nepasitenkinimą. Kamilės mama naująja tvarką džiaugiasi.
Pačios kraupiausios versijos
Kaip gyvena mergaitė, dėl kurios visa Lietuva pusę paros gyveno kraupiais spėliojimais ir gandais? Paaiškėjus, kad Kamilę iš darželio išsivedė seneliu prisistatęs nežinomas vyras, išgąstis gimdė pačias baisiausias versijas: pedofilija, vaiko pagrobimas, prekyba organais.
Laimė, nė viena kraupiųjų versijų nepasitvirtino – mergaitė rasta sveika ir gyva, tik gerokai išsigandusi. Ją iš darželio paėmęs vyras, pasirodo, supainiojo mergaites – jis turėjo parvesti kitą mažylę.
70-mečiam vyrui įtarimai nepareikšti. Gali būti, kad incidentą jis jau spėjo kiek primiršti. O Kamilei ir jos artimiesiems palikti praeityje šią istoriją sunkiau: po įvykio mergaitė, visada mielai ėjusi į darželį, daugiau apie jį nebenori nei kalbėti, nei girdėti.
Direktorei nepavyko įkalbėti
Kamilės mama Giedrė J. pasakojo, kad darželio „Židinėlis“ vadovė labai prašė ir toliau į šią įstaigą vesti dukrą. "Direktorė žadėjo, kad vaikai bus labai saugomi – vos ne su šautuvais“, – pasakojo Giedrė J.
Darželio direktorės įkalbinėjimai buvo bergždi – šeima nusprendė, kad mergaitei bus geriau, jei ji metus bus prižiūrima namuose.
Kamilė, pasak mamos Giedrės J., jau senokai nieko nebepasakoja apie įvykį. „Aną dieną kalbėjau su tyrėja, ši sakė, kad norėtų apklausti dukrą. Grįžusi namo jos paklausiau, ar norėtų pasišnekėti su tyrėja. Kamilė pasiteiravo, apie ką. Išgirdusi, kad apie tą įvykį, ji nieko neatsakė, tik susimąstė“, – kalbėjo Giedrė J.
Po siaubingai išgąsdinusio įvykio jai ramybės nedavė klausimas, kodėl dukra sutiko eiti su nepažįstamu žmogum.
„Ėjau, nes jis pasakė, kad mama prašė paimti“, – taip dukrelė paaiškino Giedrei J. Kiek vėliau Kamilė pasiteiravo mamos, kodėl ši taip ilgai neatvažiavo jos pasiimti iš to buto, į kurį nusivedė nepažįstamas vyras.
70-metis neatsiprašė
Apie tai, ar pasikeitė dukros reakcija į vyrus, galinčius pretenduoti į jos senelius, Giedrė J. negalėjo nieko pasakyti – nuo to laiko nei paties įvykio kaltininko, nei kitų jo amžiaus vyrų mergaitė nėra mačiusi.
„To dieduko nuo tos nakties ir aš daugiau nė karto nemačiau, – sakė Kamilės mama. – Tiesa, darbo biržoje buvau sutikusi Emilijos, mergaitės, kuri buvo supainiota su mano dukra, mamą."
"Ji mane atpažino ir užkalbino. Sakė, kad nori pasikalbėti, papasakoti apie tą dieduką. Aiškino, kad jis pasielgė nepiktybiškai, sakė, kad mergaitės iš tiesų labai panašios, tik jos dukra yra truputį aukštesnė“, – pasakojo Giedrė J.
Dukros elgesys, pasak moters, po įvykio niekuo nepasikeitė. Vis dėlto padidėjo mamos nerimas. „Kai dukra būna kieme, nors ir žinau, kad ji niekur neišeis, daug dažniau einu tuo įsitikinti. Ir vis jai kartoju, kad tik niekur neitų. Man neramu“, – prisipažino Giedrė J.
Toks mamos jaudulys mažajai nesuprantamas. „Taigi niekur neinu!“ – aiškina ji.
Už griežtesnę tvarką
„Aš – tik už sugriežtintą tvarką vaikų darželiuose", – nedvejodama sakė Giedrė J.
"Kur matyta, kad bet kam vaiką atiduotų? Auklėtojos dar turėjo pagalvoti, ką atsakyti, kai paklausiau, kaip atrodė žmogus, pasiėmęs Kamilę. Visuomet iš darželio ją pasiimdavau aš, bet auklėtojoms vis tiek nekilo jokio įtarimo. Jos to vyro net vardo nepaklausė. Nė vienai mamai nelinkėčiau to, ką patyriau“, – piktinosi kaunietė.
Giedrė J. įsitikinusi, kad vaiko saugumas turėtų būti svarbiau už bet kokius saugumo priemonių keliamus nepatogumus.
Naujoji tvarka, kuri po įvykio su Giedrės J. dukra įsigaliojo pasiimant vaikus iš ikimokyklinio ugdymo įstaigų, patinka ne visiems.
Nenori atskleisti asmens kodų
Nuo šio rudens močiutės, seneliai, tetos ar kaimynai, eidami iš darželio pasiimti jiems patikėtų vaikų, su savimi turi neštis ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Tėvai prieš tai turi būti parašę įgaliojimą ir jame nurodę įgaliotų pilnamečių piliečių asmens kodus.
To, kad nepasikartotų Kamilei nutikusi istorija, reikalauja naujoji tvarka. Niekas nediskutuoja, kad vaikų atidavimo tvarką reikėjo griežtinti, tačiau ją, pasak nepatenkintų tėvų, dar reikėtų tobulinti.
Vaikų darželio „Vaivorykštė“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Ratkevičienė pasakojo, kad nemažai tėvų susirūpino, kodėl su įgaliojimu prašoma pateikti įgaliojamų asmenų asmens kodus, nes visur rašoma, kad juos atskleisti reikėtų vengti.
Dėl to nemažai skundų sulaukė ir darželio „Rudnosiukas“ direktorė Vilija Lukoševičienė.
Turi išsiųsti atgal?
R.Ratkevičienė nepatenkintų tėvų antplūdžio sulaukė ir dėl kitų Kauno miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktoriaus Virginijaus Mažeikos pasirašyto įsakymo punktų.
„Vaivorykštės“ darželio vadovai sako, kad yra atakuojami su prašymais leisti vaikus iš darželio pasiimti ir nepilnamečiams.
„Anksčiau pas mus pagal vidaus tvarką vaikus iš darželio galėjo pasiimti mažylio broliai ir seserys nuo keturiolikos metų“, – sakė direktorės pavaduotoja. R.Ratkevičienė papasakojo, kad į darželio vadovybę kreipėsi šeima, kurios situacija tokia, kad jei ne 14 metų vyresnysis brolis, nebūtų kam iš darželio paimti mažąjį.
„Šeima prašė lanksčiai pasižiūrėti į šį įsakymą“, – kalbėjo R.Ratkevičienė.
Ji akcentavo ir dar vieną problemą: „Savivaldybės įsakyme parašyta, kad ir į darželį vaikas ateiti turi su tėvais. Pati sutikau penkerių metų mergaitę, kuri į darželį atėjo viena. Pasirodo, tėvai ją palydėjo ir toliau paleido vieną. Pagal įsakymą negalėčiau priimti vieno ateinančio vaiko."
"Ar turėjau liepti tai mergaitei grįžti ir pasiimti mamytę arba tėtį?“ – svarstė R.Ratkevičienė.
Tėvai ėmė atakuoti
Laikinoji darželio „Nežiniukas“ direktorė Renata Danaitienė pasakojo, kad šiame darželyje ir anksčiau nebuvo leidžiama vaikus pasiimti nepilnamečiams broliams ar seserimss. Dėl to darželio vadovai nuolat sulaukdavo priekaištų.
„Bet mūsų vidaus tvarka tokia todėl, kad šiame darželyje ugdomi ir negalią turintys vaikai“, – aiškino R.Danaitienė.
Keli tėvai, anot laikinosios direktorės, parašė pareiškimus, kad jie prisiima atsakomybę už savo vaikų saugų sugrįžimą į namus, jei mažuosius namo ves nepilnamečiai asmenys.
Darželio „Giliukas“ direktorė Jūratė Stakeliūnienė sakė, kad sugriežtinta tvarka tik palengvino darbą, tačiau ir šio darželio vaikų tėvai spaudžia leisti darželinukus pasiimti nepilnamečiams asmenims.
„Tėvai sako, kad jų vaikas jau didelis ir gali laisvai parsivesti mažesnįjį“, – sakė “Giliuko" direktorė.
Bus tariamasi su teisininkais
Kauno savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas sakė sulaukęs nepatenkintų darželinukų tėvų skambučių. „Paaiškinome, kad naujoji tvarka įvesta dėl vaikų saugumo. Žinot, vaiko vagystė yra ne juokas“, – kalbėjo vedėjas.
Pasak jo, detalesnė vaiko atsiėmimo iš darželio tvarka ir galimos išimtys bus aptariamos miesto taryboje spalį.
„Bus numatyta ir tokių atvejų, kai vaikus galima atiduoti ir asmenims, kurių nėra tėvų pateiktame sąraše. Pavyzdžiui, kai motina – ligoninėje, o tėvas – komandiruotėje. Miestas didelis, gyvenime visokių situacijų pasitaiko“, – aiškino A.Bagdonas.
Anot jo, po diskusijų su teisininkais bus apsispręsta dėl reikalavimo darželiui pateikti asmens kodus.
Primena protingumo kriterijų
Kauno Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius V.Mažeika, komentuodamas savo įsakymą, teigė, kad reikia vadovautis ne tik įsakymais ir įstatymais.
„Kartais būna tokių atvejų, kai reikia vadovautis protingumo kriterijumi, – sakė V.Mažeika, paklaustas, ar turi auklėtojai teisę priimti vaiką, į darželį atėjusį vieną, o ne su tėvais, kaip reikalaujama. – Įžvelgiant vaiko nepriežiūrą, apie tai reikia informuoti įstaigos vadovą, vaiko teisių apsaugos skyrių.“ Jis aiškino įsakymą išleidęs atsižvelgdamas į švietimo ir mokslo ministro įsakymą.
„Gyvenime kartais atsitinka įvairių dalykų, pavyzdžiui, tėvai dirba pamainomis arba reikia išvykti ir nėra kito pilnamečio asmens, kuris galėtų iš darželio paimti vaiką. Tuomet tėvai turėtų rašyti prašymą, atsisakyti pretenzijų darželiui ir prisiimti atsakomybę už padarinius“, – nurodė galimą išeitį valdybos direktorius.
Naujausi komentarai