Jaunųjų mokslininkių tyrimo objektas – erkės Pereiti į pagrindinį turinį

Jaunųjų mokslininkių tyrimo objektas – erkės

2008-10-25 09:00
Jaunųjų mokslininkių tyrimo objektas – erkės
Jaunųjų mokslininkių tyrimo objektas – erkės / Ingos Juodytės nuotr. Mokslininkės: A.Revol ir G.Skrupskelytė dar būdamos vienuoliktoje klasėje atliko tyrimą, kurio imtųsi ne kiekvienas mokslininkas.

Ar žinojote, kad maistinės ir dulkių erkės darosi vis atsparesnės? Kad jos yra astmos priepuolių sukėlėjos? Vilnietės Agata Revol ir Greta Skrupskelytė ne tik skaitė daug literatūros apie tai, bet ir atliko mokslinį tyrimą.

Biologija domino visada

Ketvirtus metus sustiprintoje biologijos klasėje Žirmūnų gimnazijoje besimokančios merginos tikino, jog tai labai įdomus mokslas.

"Kai skaitai mokslines knygas, mokslas atrodo vienaip, tačiau pradėjus daryti tyrimą apima azartas ir, rodos, nebegali sustoti", – kalbėjo G.Skrupskelytė.

Jos bendraklasė A.Revol biologija domisi seniai ir visada norėjo atlikti kokį nors tyrimą, tai yra pajusti, ką reiškia būti mokslininku.

Paspirtis – konkursas

Imtis maistinių ir dulkių erkių tyrimo moksleives paskatino jų biologijos mokytoja Daiva Puodžiukienė, išleidusi knygelę "Maži nepažįstamieji".

"Kiekvienais metais mūsų mokytoja paruošia kelis moksleivius ES jaunųjų mokslininkų nacionaliniam konkursui. Susigundėme ir mes. Todėl atlikti mokslinį tyrimą atsirado dar didesnis interesas. Ši biologijos sritis buvo mažai tyrinėta, todėl tokia tema mums pasirodė labai įdomi", – kalbėjo dvyliktokė A.Revol.

Konkurse merginos negavo prizinės vietos, tačiau jų teigimu, tai buvo puiki ir naudinga patirtis. Moksleivės pasakojo, jog atlikus tyrimą apima jausmas, kad viską įmanoma ištirti.

Nelengvas darbas

Atlikti tyrimus ir paruošiamuosius darbus merginoms dažniausiai tekdavo po pamokų.
"Kadangi tuomet buvome vienuoliktoje klasėje, nereikėjo tiek daug laiko skirti kitiems mokslams. Todėl galėdavome biologijos kabinete ir ilgėliau po pamokų pasėdėti", – pasakojo G.Skrupskelytė.

Jos manymu, įdomiausia buvo ieškoti vietų, kur galėtų slėptis erkės.

"Atlikdamos tyrimą erkių ieškojome ne tik namų kilimuose, duonos trupiniuose, šunų maiste, gyvulių pašaruose. Kolbas su jomis tekdavo dėti net į šaldymo kamerą, o tai labai nepatiko mūsų mamoms", – smagias akimirkas prisiminė dvyliktokė.

Jos kolegė tikino, kad smagiausia buvo stebėti erkes per aparatą, mokslininkų vadinamą binokuliaru.

"Labai įdomu žiūrėti, kaip tos erkutės juda, dauginasi. Neįprastai atrodė erkė plėšikė, kurią atradome gyvulių pašaruose", – pasakojo A.Revol.

Tačiau kad ir kaip nelengva buvo tuos kelis mėnesius vykdyti tyrimą, merginos džiaugėsi darbo rezultatais.

"Ištyrėme, kad erkės labai mėgsta drėgmę ir šilumą, jos gali pakenkti sergantiesiems astma. O daugiausia jų randama gyvulių pašaruose, šunų ėdale ir pelėsiuose", – pasakojo A.Revol.

Ateitį sieja su medicina

Abi dvyliktokės jau planuoja savo ateitį. A.Revol norėtų studijuoti mediciną, galbūt odontologiją, o G.Skrupskelytė – biomediciną.

"Pripažinsiu, mane labai sužavėjo tie tyrimai, tačiau mieliau rinksiuosi medicinos studijas. Nenoriu būti nuobodi mokslininkė, o va gydytojo specialybė yra visai kas kita. Be to, siejasi su biologija", – ateities planais dalijosi mergina.

"O man tyrimai taip patiko, kad dabar planuoju dar vieną. Ketinu ištirti dažiklių poveikį hiperaktyviems vaikams", – entuziazmu tryško G.Skrupskelytė.

Pasididžiavimas

Mergaičių biologijos mokytoja D.Puodžiukienė džiaugėsi, kad turi tokias kruopščias ir darbščias moksleives.

"Kadangi pati jau nuo senų laikų domiuosi mikroskopiniais gyviais, pasiūliau ir šioms merginoms pabandyti atlikti tyrimą. Jos beveik viską atliko pačios, aš tik daviau nurodymus ir pasiūliau literatūrą, kuria reikėtų naudotis", – pasakojo mokytoja.

Moteris pripažino, kad Žirmūnų gimnazija bene vienintelė mokymo įstaiga Vilniuje ir net Lietuvoje, kur moksleiviai turi galimybę daryti tokius tyrimus.

"Mūsų pasirinkta tema mažai nagrinėjama net ir tarp mokslininkų. Todėl džiugu, kad jaunimas imasi iniciatyvos ir domisi", – moksleivių darbštumu žavėjosi mokytoja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų