Stojamieji egzaminai, profesijos pasirinkimas ir klaidžios švietimo sistemos taisyklės kelia baimę ne vienam šiuo metu egzaminus laikančiam abiturientui.
Kaip nesuklupti ir teisingai pasirinkti specialybę, kuri ne tik padėtų tapti savo srities profesionalu, uždirbti įspūdingas sumas, tačiau ir būtų įdomi, artima širdžiai, skatinanti nuolat tobulėti? To klausėme Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto, Kauno kolegijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Kauno technologijos universiteto vadovų, šias aukštąsias mokyklas baigusių absolventų.
Didžiuojasi absolventais
Kauno technologijos universitetas (KTU) turi kuo didžiuotis. Ne vienas šios aukštosios mokyklos absolventas tapo vertinamu savo srities profesionalu. Vienas tokių absolventų yra ir KTU Elektros ir valdymo inžinerijos fakultete studijavęs Dalius Misiūnas. Dabar jis – "Lietuvos energijos" generalinis direktorius.
"Renkantis universitetą abejonių man nekilo. KTU vienareikšmiškai yra inžinerijos studijų lyderis, todėl ir tapo pirmuoju pasirinkimu", – pasakojo D.Misiūnas.
"Didžiausią įspūdį paliko pats mokymosi procesas, žinių kiekis, kompleksiškumas", – kalbėjo pašnekovas.
KTU studijų prorektorius Pranas Žiliukas kasmet stebi su modernėjančiu pasauliu koja kojon žengiantį universitetą. "Keičiasi studijų programos, atsiranda naujovių. Studentai domisi tokiomis naujomis programomis kaip projektų vadyba, finansai, žmonių išteklių vadyba, rinkodara", – teigė P.Žiliukas.
Prorektorius prognozavo, kad šiemet populiarumo sulauks ir tokios prieš metus dvejus pradėtos vykdyti studijų programos kaip atsinaujinančioji energetika, inžinerinis dizainas, robotika, multimedijos technologijos ir visai naujos programos – medijų filosofija, Europos studijos, viešoji politika, transporto elektronika.
Rengs sveikatos psichologus
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) šiemet abiturientams siūlo visiškai naują sveikatos psichologijos specialybę.
LSMU Sveikatos psichologijos katedros vedėja prof. Nida Žemaitienė pažymi, kad iki šiol šiame universitete studijavo tik būsimieji medikai, farmacininkai, socialinio darbo, slaugos specialistai. "Šiame sveikatos priežiūros specialistų būryje labai trūko psichologų. Džiaugiamės, kad jau šiemet pradėsime rengti sveikatos psichologus", – pasakojo LSMU profesorė.
Ši specialybė išskirtinė tuo, kad tai pirmoji Lietuvoje specializuota sveikatos bakalauro studijų programa.
"Iš dalies ji panaši į kitas psichologijos studijų programas, nes norime užtikrinti, kad baigęs šią studijų programą absolventas įgytų visas psichologo bakalauro kvalifikaciją atitinkančias žinias ir gebėjimus. Vėliau sveikatos psichologiją baigusieji galės laisvai rinktis bet kurią psichologijos ar gretimų mokslų magistrantūros studijų programą. Esame išskirtiniai tuo, kad studentus supažindinsime ir su sveikatos psichologijos mokslu, sveikatos priežiūros sistema, jos poreikiais, psichologo veiklos galimybėmis šioje srityje. Mūsų universitetas yra didžiausia medicinos specialistus rengianti aukštoji mokykla. Todėl manome, kad tokiam specifiškam psichologų rengimui turime itin puikią bazę", – sakė prof. N.Žemaitienė.
Tiems, kurie žino, ko nori
LSMU sveikatos psichologijos studentams bus suteikiami ir stiprūs neurobiologijos bei neurofiziologijos pagrindai.
Anot prof. N.Žemaitienės, įgyvendinant programą dalyvaus ne tik Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojai, bet ir užsienio šalių specialistai.
Paklausta, ko norėtų palinkėti būsimiems savo studentams, dėstytoja nusišypsojo: "Manau, kad šiuo metu jie nerimauja dėl to, kaip pavyks išlaikyti baigiamuosius abitūros egzaminus. Būsimiesiems studentams linkiu pasitikėjimo savimi ir sėkmės."
"Tiems, kurie žino, ko nori, jokios kliūtys negali sutrukdyti. Todėl renkantis profesiją labai svarbu gerai įsiklausyti į save, dar kartą apžvelgti savo pomėgius, interesus", – kalbėjo N.Žemaitienė.
Informacinės technologijos – perspektyvu
Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto (VU KHF) dekanas Saulius Gudas pastebėjo, kad abiturientai mielai renkasi ekonomikos ir vadybos specialybes.
"Beje, šiemet mūsų fakultete jau bus galima stoti ir į audiovizualinį anglų ir vokiečių kalbų vertimą. Tai itin praktiška nauja studijų programa, aprūpinta aukštosiomis informacinėmis technologijomis. Galima rinktis ir naują magistrantūros studijų programą – meno vadybą. Populiarios išlieka verslo informatikos ir finansų informatikos specialybės. Informacinių technologijų sritis yra itin perspektyvi ir pelninga", – kalbėjo dekanas.
"Esame vieni aktyviausių Kauno švenčių dalyvių. Studentai mielai prisideda prie miesto renginių organizavimo. Esame "Sielų upės" pradininkai, – apie VU KHF studentišką gyvenimą kalbėjo dekanas.
"Studentų grupės nėra didelės, todėl dėstytojai turi galimybę atsižvelgti į visų poreikius, gebėjimus. Visa tai, ką gavau ir ko išmokau, man pravertė vėliau dirbant. Lietuvių filologija ir reklama – tai tarpinis variantas tarp žurnalistikos, viešųjų ryšių ir rinkodaros. Klaidinga manyti, kad tai tik filologija", – studijų metus prisiminė VU KHF lietuvių filologijos ir reklamos bakalauro laipsnį įgijusi Žydrė Dargužytė.
Darbdavys – svarbus partneris
Kauno kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai dr. Nijolė Zinkevičienė pastebi, kad šiemet būsimiesiems studentams kolegija pasiūlys tris visiškai naujas studijų programas. Atlikus rinkos poreikių tyrimus ir atsižvelgus į verslo atstovų argumentus, šioje neuniversitetinėje aukštojoje mokykloje buvo sukurtos fotografijos, įvaizdžio dizaino ir sporto vadybos studijų programos.
Nors Kaunas garsėja puikiais fotomenininkais, technologijas išmanančiais specialistais ir aukštųjų mokyklų gausa, tačiau iki šiol nebuvo pasiūlytos studijų programos, kurią baigus būtų suteikiamas profesinis bakalauro laipsnis.
"Kurdami fotografijos studijų programą, konsultavomės su kompetentingais šios srities specialistais ir buvo nuspręsta, kad studijuodami fotografiją Kauno kolegijoje studentai galės rinktis vieną iš trijų specializacijų – stiprinti reportažo, mados ar architektūros fotografavimo įgūdžius. Esame tikri, kad fotografijos studijos bus paklausios, nes profesionalūs fotografai reikalingi spaudos leidiniuose, viešųjų ryšių agentūrose, televizijos studijose, jie gali dirbti ir privačiame versle, įkurti savo fotografijos studijas", – pasakojo kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai.
Šiemet kūrybingi ir išradingi stojantieji galės pasirinkti ir įvaizdžio dizaino specialybę. Pasak N.Zinkevičienės, šios studijų programos absolventai galės kurti ir įgyvendinti savitą kliento įvaizdį, įvertinti jo poreikius ir socialinę aplinką.
Kauno kolegijoje įvaizdžio dizaino studentai bus mokomi ne tik dirbti individualiai, bet ir atlikti komandines užduotis, pavyzdžiui, kurti įmonių įvaizdžius. Baigusio studijas įvaizdžio dizainerio veikla galės apimti įvairias sritis – prekybą, gamybą, kultūrinę veiklą.
Laukiami sporto vadybininkai
Dar viena nauja programa – sporto vadyba. Sukurti šią studijų programą padėjo profesionalūs mūsų šalies sporto veiklos atstovai. Jų nuomone, specialybė, jungianti sportą ir verslumą, yra verta dėmesio.
"Daugiau kaip pusė apklaustų žymiausių mūsų šalies sporto organizacijų vadovų yra pasirengę priimti dirbti sporto vadybos studijų programos absolventus", – apie Sporto vadybos studijų perspektyvas kalba direktoriaus pavaduotoja.
Būsimieji sporto vadybininkai studijuos pagal integruotų studijų modelį – studijų procese bus analizuojamos verslo situacijos, taikomi projektinis ir probleminis studijų metodai – tai užtikrins lengvesnį perėjimą iš studijų į verslo pasaulį.
Nuolat vyksta ir jau organizuojamų studijų programų tobulinimas. Atsižvelgus į darbdavių rekomendacijas ir atlikus darbo rinkos poreikio tyrimus, patobulinta geoinformacinių sistemų studijų programa, nuo šiol ši specialybė vadinasi nekilnojamojo turto inžinerija.
"Mes išties neabejojame naujų studijų programų sėkme, nes Kauno kolegija nuolat atlieka tyrimus ir atsižvelgia į būsimų bei jau esamų studentų poreikius", – akcentuoja socialinių mokslų daktarė N.Zinkevičienė ir pratęsia mintį, kad šiandien kurti studijų programas, neatsižvelgiant į darbo rinkos faktorius, verslininkų argumentus ir jaunų žmonių galimybes įsidarbinti baigus studijas, būtų labai rizikinga.
Vertingi dėstytojų patarimai
Dr. N.Zinkevičienei pritarė ir Kauno kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto Dantų technologijos studijų programos absolventas Remigijus Raulinavičius. Šiandien implantologijos centrui vadovaujantis vyras profesinį bakalaurą įgijo prieš dvidešimt metų, tačiau, anot dantų technologijos specialisto, jis puikiai prisimena įdomias paskaitas, vertingus dėstytojų patarimus.
"Man ir mano bendramoksliams patiko, kad atėjus iš vidurinės mokyklos į mus žiūrėjo kaip į suaugusius žmones. Be galo reikalingos ir įdomios buvo visos paskaitos. Tai, ko išmokau kolegijoje studijų metais, praverčia dirbant", – kalbėjo R.Raulinavičius.
Naujausi komentarai