Koncerte – kūdikių klyksmas Pereiti į pagrindinį turinį

Koncerte – kūdikių klyksmas

2008-04-05 09:00

Subtilų atžalų skonį ugdantys tėvai neretai persistengia vesdami juos į teatrą ar klasikinės muzikos koncertą. Prie scenos ropinėjantys vaikai žiūrovams gali tapti tikru galvos skausmu.

Prieš keletą dienų Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teat-re (LNOBT) koncertavo egzotiška britų perkusininkų grupė „Stomp“. Tačiau į specifinės muzikos koncertą susirinkę žiūrovai buvo priversti ne mėgautis renginiu, bet klausytis pašalinių garsų – po teatro salę ropinėjančių, zirziančių ir čiauškančių mažylių erzelynės.

„Ši britų grupė muzikuoja labai įdomiais ir netradiciniais instrumentais – nuo degtukų ar smėlio maišelių iki šluotkočių ir kitokių buitinių daiktų. Kartais į šią muziką tenka įsiklausyti įtempus visas jusles, kad pagautum talentingų perkusininkų kuriamą nuotaiką ir ritmą. Tačiau per koncertą po salę zyliojo kokie šeši mažyliai – nuo dar nevaikštančių, tik ropojančių kūdikių iki garsiai savo daineles dainuojančių trimečių“, – įspūdžius iš koncerto pasakojo grupės „Stomp“ gerbėjas Aleksas Bielynas. Vilnietį nustebino ir kiek papiktino kai kurių į koncertą atėjusių jaunų tėvų abejingumas kitų koncerto klausytojų atžvilgiu.

Pritariamasis vaiko balsas

Brangius bilietus į koncertą pirkusio grupės „Stomp“ gerbėjo teigimu, sunku suprasti, kodėl į toli gražu ne vaikams skirtą renginį tėvai atsivedė mažamečius vaikus, kuriems akivaizdžiai per anksti lankytis tokiose vietose. Jie tiesiog neišsėdi kėdėse ar tėvams ant kelių, ropoja tarp eilių, garsiai dainuoja daineles, ar klausinėja tėvų, kada galės eiti namo. „Ne vienas gimdytojas buvo priverstas „susirinkti“ nuo grindų savo atžalas ir nelaimingu veidu traukti namo dar nesibaigus koncertui. Didelio pasitenkinimo tikrai nepajuto ir tie žiūrovai, kurie buvo priversti klausytis sėdėdami šalia triukšmaujančių mažamečių“, – nepasitenkinimo neslėpė vilnietis.
Dienraščio kalbinta LNOBT informacijos skyriaus darbuotoja aiškino, kad šiuo konkrečiu atveju teatras tiesiog išnuomojo salę „Stomp“ koncerto organizatoriams, todėl atsakomybės dėl lankytojų skundų prisiimti nelinkęs. „Paprastai į vakarinius mūsų teatro spektaklius įleidžiame tik mokyklinio amžiaus sulaukusius vaikus. Jie jau gali išsėdėti netriukšmaudami ir netrukdyti aplinkiniams žiūrėti spektaklį. Tačiau minėto koncerto rengėjai internete išplatino informaciją, kad vaikai iki 6 metų į „Stomp“ koncertą bus įleidžiami nemokamai. Manau, todėl kai kurie tėvai susigundė, nė neįvertinę savo vaikų galimybių išsėdėti gana ilgą ir jiems gal nelabai įdomų koncertą“, – sakė LNOBT darbuotoja.

Teatrai pasitiki tėvais

Lietuvos Nacionalinio dramos tea-tro (LNDT) administratorė Janina Žvikaitė sakė, kad nėra jokių oficialių taisyklių, nuo kokio amžiaus galima leisti vaikus žiūrėti spektaklių. „Paprastai tėvai patys sprendžia, kada jų vaikas gali apsilankyti teatre ir netrukdyti aplinkiniams. Nekalbu, žinoma, apie vaikiškus spektaklius. Tačiau į juos taip pat tėvai neveda dar tik ropojančių ir nesuvokiančių, kas vyksta scenoje, vaikų“, – patikino LNDT administratorė. Vaikams iki 4 metų bilietų į spektaklį pirkti nereikia.
„Gal mūsų žiūrovai supratingesni – iki šiol neturėjome skundų, kad maži vaikai trukdytų žiūrėti spektaklius. Į vakarinius spektaklius paprastai tėvai ir nesiveda mažamečių. Mes patys dažnai įspėjame tėvus, ketinančius atsivesti, tarkim, paauglius, jei kai kurie spektakliai yra gana „aštrūs“ ir gal neskirti labai jaunam žmogui“, – tvirtino J.Žvikaitė.
Pasak LNDT administratorės, vienas iš teatre rodomų spektaklių – Marios Irene Fornés pjesė „Dumblas“ – net paženklintas „suaugusiesiems“. Be to, vakariniai teatro spektakliai baigiasi gana vėlai – apie 21 val. ir rūpestingi tėvai tokiu metu mažylius jau būna paguldę į lovas.

Yra draudžiamų spektaklių

„Lietuvos Rusų dramos teatro (LRDT) repertuare yra pora pastatymų, į kuriuos neįleidžiami vaikai net iki 14 metų. Tai „Vaginos monologai“ ir „Žydrasis rojus“, – sakė teatro atstovė ryšiams su visuomene Lina Žižliauskaitė. Į kitus spektaklius vaikams iki 7 metų šiame teatre bilietų pirkti nereikia, su tėvais jie įleidžiami nemokamai.
„Stengiamės auginti žiūrovą, tačiau iki šiol nebuvo atvejų, kad mažamečiai trukdytų kitiems teatro lankytojams žiūrėti spektaklius. Neišvejame tėvų su mažais vaikais, jie patys sprendžia, kiek vaikas yra brandus ir pajėgus kultūringai išsėdėti per spektaklį. Jeigu kyla kokių bėdų dėl vaiko, paprastai tėvai tyliai išeina iš salės ir netrukdo kitiems mėgautis menu“, – patikino L.Žižliauskaitė.

Orkestras pasiūlė naujovę

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras savo būstinėje Kongresų rūmuose vilniečiams prieš keletą mėnesių pasiūlė naujovę – galimybę mažamečius vaikus prieš koncertą palikti specialiame kambaryje. Kol tėvai klauso klasikinės muzikos, su jų vaikais užsiima muzikos pedagogai, aktoriai, mažieji turi galimybę iš arti susipažinti su orkestro instrumentais.
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro renginių vadybininkė Akvilė Lapėnaitė informavo, kad paliekant vaikus šiame edukaciniame kambaryje, perkamas simbolinis 10 litų bilietas. Dvi valandas – tiek, kiek trunka koncertas, kuriuo ramiai mėgaujasi tėvai, – mažamečiai klausosi muzikinių pasakų apie orkestre gyvenančius muzikos instrumentus. „Vaikams tenka ieškoti dingusios dirigento batutos, žaisti įvairius lavinamuosius žaidimus“, – pasakojo pamokas vedanti Šeškinės pradinės muzikos mokyklos pedagogė Vaiva Karklelienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų