Pereiti į pagrindinį turinį

Valdantieji registravo projektą: Lukiškių aikštė – tik laisvės kovų atminimui

2020-06-25 06:32

Valdantieji registravo projektą dėl Lukiškių aikštės, kad memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai „turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą“.

Valdantieji registravo projektą: Lukiškių aikštė – tik laisvės kovų atminimui
Valdantieji registravo projektą: Lukiškių aikštė – tik laisvės kovų atminimui / P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

Projekte teigiama, kad „aikštės dabartinė būklė bei tvarkymo būdas neatitinka jos istorinės ir urbanistinės reikšmės bei kelia grėsmę suniekinti Tautos istorinę atmintį“.

Projektą valdantieji registravo reaguodami į Vilniaus valdžios sprendimą Lukiškių aikštėje įrengti laikiną paplūdimį.

Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo projektą registravo „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis bei kiti šios frakcijos atstovai, „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas su kolegomis.

Projekte sakoma, kad Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas „turi atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiesiems 1863–1864 metų sukilėliams“.

Taip pat siūloma įtvirtinti, kad aikštės naudojimas rekreacijos tikslu „negali nustelbti jos memorialinės funkcijos, Lietuvos nepriklausomybės kovų bei žuvusių kovotojų, nužudytųjų 1863–1864 metų sukilėlių atminimo įamžinimo tikslų“.

M. Morkevičiaus nuotr.

VLKK vadovas pliažą vadina moraliniu nusikaltimu lietuvių kalbai

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovas Audrys Antanaitis sostinės Lukiškių aikštėje įrengtą pliažą dėl angliškų užrašų vadina „moraliniu nusikaltimu lietuvių kalbai“.

„Vilniaus meras Remigijus Šimašius už savivaldybės pinigus ir be tarybos pritarimo atidaro paplūdimį sostinės Lukiškių aikštėje. Tą vertinu ne tik kaip pasityčiojimą iš skaudžių Lietuvos istorijos įvykių, kaip atmintinų pagarbos vertų vietų niekinimą, bet ir kaip moralinį nusikaltimą lietuvių kalbai“, – sako A. Antanaitis.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius už savivaldybės pinigus ir be tarybos pritarimo atidaro paplūdimį sostinės Lukiškių aikštėje. Tą vertinu ne tik kaip pasityčiojimą iš skaudžių Lietuvos istorijos įvykių, kaip atmintinų pagarbos vertų vietų niekinimą, bet ir kaip moralinį nusikaltimą lietuvių kalbai.

„Aplink teritoriją matomi angliški užrašai demonstratyviai rodo, jog R. Šimašius sąmoningai spjovė į lietuvių kalbą. Ir ne pirmą kartą. Teisiškai tokius R.Šimašiaus veiksmus lietuvių kalbos atžvilgiu įvertins Valstybinė kalbos inspekcija“, – ketvirtadienį paskelbtame pareiškime piktinasi VLKK pirmininkas.

Komisijos vardu jis kviečia valstybės institucijas, organizacijas ir piliečius „nebūti abejingus lietuvių kalbos trypimui“.

„Pradėdamas okupaciją priešas visada pirmiausia nusitaikydavo į kalbą. Lietuvių kalba šiandien yra Vilniaus mero taikinys. Kurios kariuomenės eilinis yra R. Šimašius?“ – sakoma pareiškime.

Sostinės Lukiškių aikštėje Vilniaus savivaldybės valdžios sprendimu įkurtas laikinas paplūdimys susilaukė prieštaringų vertinimų tiek iš valdančiųjų, tiek iš opozicijos politikų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis įrengtą paplūdimį pavadino šios aikštės išniekinimu ir žada ketvirtadienį registruoti įstatymo projektą, kuris užkirstų kelią tokiems veiksmams.

„R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu. Istorijos tėkmėje įvairaus plauko okupantai šią aikštę naudojo Tautos pažeminimui – žudė sukilimų ir pasipriešinimų dalyvius, statė okupacinę valdžią šlovinančius paminklus, kuriais siekta trynimo būdu pakeisti Tautos atmintį. Skauda matyti, kad šiandien, prisidengiant Tautos iškovotos laisvės vardu, daroma lygiai tas pat – pliažo smėliu bandoma užžerti istorinė atmintis, gyva Laisvės kovotojų krauju“, – feisbuke paskelbė R. Karbauskis.

„Rytoj su kolegomis Seime registruosime projektą įstatymo, kuris užkirstų galimybę tolesniam Lukiškių aikštės išniekinimui“, – trečiadienį teigė valdančiųjų lyderis.

Anot jo, sostinės centre įkurtas paplūdimys „rodo miesto valdžios mąstymo nelaisvę, kūrybos stoką, ribotumą“.

Apie tai, kad Vilniaus centre esančioje Lukiškių aikštėje pradedama įrenginėti dirbtinį paplūdimį, miesto savivaldybė pranešė pirmadienio rytą. 

1660 kvadratinių metrų ploto paplūdimys šią savaitę supiltas Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio.

Paplūdimys aikštėje bus visą vasarą, greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kurio turiniu rūpinasi „Telia“ – kiekvieną vakarą čia bus rodomi „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Vilniaus meras aiškino, kad paplūdimys Lukiškių aikštėje įrengtas, kad būtų galima džiaugtis  iškovota laisve. 

„Tai, kad šitas paplūdimys yra įrengtas šioje vietoje, tai bent jau man ir daug kam yra asociacija, kad mes pagaliau galime džiaugtis savo iškovota laisve. Nes šioje vietoje buvo daug ko, buvo ir vieno, ir kito totalitarinio režimo manifestacijų, buvo tikrai bandoma daryti blogų dalykų, bet šiandien mes matome laimingus žmones ir galime švęsti tai, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje“, – antradienį Lukiškių aikštėje vykusioje spaudos konferencijoje sakė sostinės meras. 

Jis pasakojo, kad idėja Vilniaus centre įrengti paplūdimį kilo dėl koronaviruso grėsmės įvesto karantino metu, kai gyventojų kelionės buvo labai apribotos.

Dėl šio sprendimo savivaldybė ir sostinės meras R. Šimašius sulaukė įvairios kritikos, teigiama, kad toks projektas yra netinkamas Lukiškių aikštei dėl jos istorijos ir reiškės, taip pat, priekaištaujama dėl to, kad planuojant projektą nesitarta nei su visuomene, nei su savivaldybės taryba ar administracija. 

Valstybinė kultūros paveldo komisija šią savaitę taip pat pareiškė, kad Vilniaus Lukiškių aikštėje įrengtas laikinas paplūdimys nedera su jos istorine ir memorialine reikšme.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų