Pereiti į pagrindinį turinį

Mokosi ne tik sveikuoliai

2008-10-16 09:00
Mokosi ne tik sveikuoliai
Mokosi ne tik sveikuoliai / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Kauno mokyklų moksleivius labiausiai kamuoja regos, laikysenos ir virškinimo sutrikimai. Tuo įsitikino pedagogai, kai gavo medikų išduotas pažymas apie auklėtinių sveikatą.

Stinga tėvų dėmesio

Pasitikrinti sveikatą moksleiviai privalėjo prieš mokslo metus, tačiau ir dabar jie tebevarsto gydytojų kabinetų duris. "Versmės" vidurinės mokyklos direktorė Arija Radvilienė pastebi, kad labiausiai savo vaikų sveikata rūpinasi pradinukų tėvai.
"Iš vyresniųjų moksleivių išreikalauti pažymas apie sveikatą nelengva. Daugelio tėvams nesvarbu, ar jų vaikai sveiki. Jiems atrodo, kad tuo turi rūpintis mokytojams. Klasių auklėtojams šis darbas – dar vienas papildomas rūpestis", – stebėjosi mokyklos vadovė. Jos teigimu, medicinines pažymas iki rugsėjo 15 d. pristatė ne daugiau kaip 80 proc. aukštesniųjų klasių mokinių.

Gydytojų išvados apie vaikų sveikatą yra svarbios mokytojams. Atsižvelgdami į jas pedagogai privalo pasistengti, kad silpnesnės sveikatos vaikams būtų kuo mažiau kliūčių mokytis. Deja, neretai mokytojai, gavę pažymas apie vaikų sveikatą, bejėgiai ką nors keisti. Daugelyje klasių prastas apšvietimas, suolai neatitinka vaikų amžiaus.
Dainavos poliklinikos Vaikų skyriaus vyresniosios ordinatorės Aldonos Tamulevičienės teigimu, mokyklose daugėja vaikų, turinčių regos, laikysenos sutrikimų, nemažai skundžiasi prastu virškinimu. Šiems vaikams būtinas dietinis maitinimas, tačiau, privatizavus mokyklų valgyklas, tuo niekas nesirūpina.

Duomenys – klasių dienynuose

Medikė A.Tamulevičienė pastebi, kad Kauno mokyklose daugėja  nutukusių vaikų. To priežastys – jaunimas mažai juda, o daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. "Jei paaugliai neturi rimtesnių nusiskundimų, patys niekada neateis į polikliniką. Versdami juos pasitikrinti sveikatą diagnozuojame nemažai sutrikimų, neretai – ir labai rimtų", – komentavo gydytoja. Medikė apgailestavo, kad mokyklų sveikatos priežiūros specialistai iš vaikų gautas pažymas apie sveikatos būklę neretai padeda į stalčių.
Kalniečių vidurinės mokyklos sveikatos priežiūros specialistės Lilijos Musteikienės pateikti faktai apie mokinių sveikatą nėra optimistiški. Iš aštuonių šimtų 5–10 klasių mokinių trims šimtams sutrikęs regėjimas, šimtui vaikų diagnozuota netaisyklinga laikysena, devyniasdešimčiai – skoliozė.

"Gydytojai pažymose pateikia užkoduotas ligų diagnozes. Jos surašomos į dienynus. Mūsų pareiga – taktiškai išaiškinti klasių auklėtojams apie vaikų negalavimus, kad jie nebūtų viešai skelbiami. Pedagogai apie tai privalo žinoti, kad prireikus galėtų padėti vaikui", – pasakojo slaugytoja.

Nenori išskirtinio dėmesio

Kalniečių vidurinę mokyklą lanko dvi silpnai girdinčios moksleivės. Jos gerai mokosi. Mokytojai, žinodami jų būklę,  stengiasi mergaitėms padėti. Direktorės Reginos Račkelienės teigimu, tėvai nenori, kad jų dukros būtų išskiriamos iš kitų ir susilauktų užuojautos. Nuo mokytojų takto priklauso, kaip tokius moksleivius integruoti į sveikų vaikų klasę. Pernai Kalniečių vidurinę mokyklą sėkmingai baigė beveik visiškai kurčia moksleivė.

Priklausomai nuo ligos, mokinys gali būti atleistas nuo kūno kultūros pamokų arba jam rekomenduojama lankyti parengiamąją grupę. Kalniečių vidurinės mokyklos devintokės mama pasakojo, kad vasarą gydytojai jos dukrai nustatė rimtą laikysenos sutrikimą. Dabar ji lanko specialiąją grupę, kurioje atlieka specifinius pratimus.
Specialiosios grupės sudaromos, kai mokykloje yra nemažai tų pačių negalavimų turinčių mokinių. Jei jų yra tik vienas kitas, per kūno kultūros pamokas vaikas sportuojančius sveikus bendraamžius gali tik stebėti.

Pataria specialistas

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Romutė Smolskienė:

Mokytojai privalo reaguoti į gydytojų pateiktas išvadas apie mokinių sveikatą ir atsižvelgti į rekomendacijas, kaip padėti turintiesiems sutrikimų. Svarbu, kad vaikas matytų, kas rašoma lentoje, ir girdėtų, ką kalba mokytojas. Jei vaikas nešioja akinius, jį galima sodinti į bet kurį suolą. Jei jis nenešioja akinių ir mato prastai, privalo sėdėti pirmosiose suolų eilėse. Prasčiau girdinčių vaikų sodinti į paskutinius suolus negalima. Sveiki vaikai turi būti sodinami pagal ūgį. Mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistams privalu nuolat bendrauti su klasių auklėtojais ir informuoti juos apie vaikų sveikatos būklę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų