Mokykliniai mero pietūs Pereiti į pagrindinį turinį

Mokykliniai mero pietūs

2008-09-10 09:00
Mokykliniai mero pietūs
Mokykliniai mero pietūs / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Juozas Imbrasas savo pietų laiką vakar leido Vilniaus mokyklose. Sostinės meras panoro pats sužinoti, kas ant pradinukų pietų stalo atsiduria už nustatytus 3,6 lito.

Skanūs balandėliai

Pirmuoju Vilniaus mero gastronomu vakar apie 12 val. dienos tapo Taikos gatvėje įsikūręs lenkų darželis-pradinė mokykla "Vilija". Darželio-mokyklos direktorė Sofija Matarevič sostinės vadovą tikino, kad didelių keblumų dėl privalomo pradinukų maitinimo  nepatyrė.

"Maistą mažiesiems gaminome ir anksčiau, darželyje vaikai buvo maitinami visą laiką. Tiesiog dabar virėjos pagamina didesnį kiekį, kad užtektų visiems", – merui aiškino "Vilijos" direktorė.

Lankantis J.Imbrasui ant stalų garavo balandėliai su bulvėmis, juos vaikai noriai kirto. Paklausti, kokios sriubos šiandien davė šeimininkės, vaikai kiek pasvarstę, kaip lietuviškai vadinti "burački", merui raportavo, kad valgė burokėlių sriubos. "Ar skanu?" – pasiteiravo Vilniaus galva. Keliasdešimt galvų sutartinai linktelėjo patvirtindamos – tikrai skanu.

S.Matarevič merui aiškino, kad už 3,6 lito, kurie skiriami pradinukų pietums, kulinarinių šedevrų vaikams virėjos pagaminti negali, tačiau pamaitinti juos įmanoma.

Valgo pamainomis

Šeškinės mikrorajone esančios Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Kaulius merui pasakojo, kaip sunku buvo rasti vietos visiems pavalgyti susirenkantiems vaikams. "Pernai nemokamas maitinimas buvo teikiamas tik 27 pradinukams, šiemet jau turime pamaitinti 207 vaikus. Pavyko susitvarkyti taip, kad per dvi pertraukas visi vaikai normaliai pavalgo, lieka laiko, vietos pavalgyti ir vyresniems", – šyptelėjo S.Kaulius.

Vilniaus meras irgi turėjo kuo pasiguosti. Jis garsiai piktinosi, kad Vyriausybė savo nutarime dėl nemokamo visų pradinukų maitinimo numatė lėšų tik maisto produktams pirkti, o gamybos išlaidos liko pamirštos. "Šiais metais iš mieto biudžeto skirsime 2 mln. litų gamybos išlaidoms padengti. Žinoma, nukentės kitos programos, bet šiuos pinigus privalome skirti. Negerai, kai taip daroma", – apmaudo neslėpė J.Imbrasas.
Valentina Kairo, mokykloje vaikų maitinimą teikiančios Michailo Kairo bendrovės vadovė, irgi turėjo ką pasakyti. Moters teigimu, už valstybės skiriamus 3,6 lito pradinuko pietums praktiškai neįmanoma sudaryti valgiaraščio, užtikrinančio, jog vaikas gaus 800 kalorijų. "Mūsų sudarytas valgiaraštis "kainuoja" 5,7 lito, o už valstybės numatytus pinigus vaikus gali pamaitinti nebent dešrelėmis su koše", – gūžčiojo pečiais V.Kairo.

Valgiaraščiai dar nesuderinti

Mokinių valgiaraščiai turėjo būti patvirtinti iki rugsėjo 1 d. Tačiau, kaip sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) vyriausioji specialistė Gerda Drūtytė, iš daugiau kaip šimto Vilniaus mokyklų šiandien nemokamo pradinukų maitinimo valgiaraščius VVSC pateikė tik 26. "Tik 11 pateiktų valgiaraščių pripažinti tinkamais, kiti netinkami, juos maitinimą organizuojančioms įmonėms reikės taisyti, kad atitiktų higienos normatyvus", – apgailestavo G.Drūtytė.

VVSC specialistai šiomis dienomis laukia "griūties", mat dar to nepadariusios maitinimo įmonės skuba valgiaraščius tvirtinti.

Kaltinimai savivaldybėms

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas tvirtina, kad kai kurios savivaldybės panaudoja ne visus vaikams maitinti skirtus pinigus. Neva per metus vaikams maitinti numatyta 100 mln. litų, tačiau kai kurios savivaldybės panaudoja tik trečdalį joms skirtų lėšų. Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas sako, kad artimiausiame posėdyje savivaldybių atstovus kvies paaiškinti, kur dedamos sutaupytos lėšos. "Paradoksalu, bet didžiausiais stabdžiais panaudojant lėšas mokinių socialinei paramai tampa mūsų savivaldybės. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybė socialinei paramai panaudojo tik 26 proc.", – teigė V.Domarkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų