Tyrimai rodo, kad laiku sužinojus apie užsikrėtimą ŽIV ir laiku pradėjus valstybės kompensuojamą antiretrovirusinį gydymą, galima gyventi tiek pat ilgai, kiek ir neužsikrėtus ŽIV bei neužkrėsti artimų žmonių.
Pirmą kartą minint mirusiųjų nuo AIDS atminimo dieną prieš 33 metus, sunku buvo numatyti, kad nuo ŽIV ir AIDS pasaulyje mirs 34 milijonai, dar 37 milijonai gyvens su šia liga. Per 33 metus ŽIV liga tiesiogiai palietė 71 milijoną žmonių.
Vis daugiau žmonių ir Lietuvoje ši diena yra nuo AIDS mirusių draugų ar artimųjų atminimo diena. Nuo ŽIV epidemijos pradžios šalyje dėl AIDS mirė virš 200 žmonių, dalis ir dėl to, kad nežinojo ŽIV statuso ar pavėlavo laiku pradėti antiretrovirusinį gydymą.
„Nors šiuo metu Lietuvoje nemokamas gydymas dėl ŽIV infekcijos yra prieinamas, nemokamai išsitirti dėl ŽIV vis dar yra problema“ – sako asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis, - „Tai ne tik didina ŽIV stigmą visuomenėje, kuri šią ligą vis dar sieja su tam tikromis visuomenės grupėmis, tačiau užkerta galimybes gauti nemokamų paslaugų kitoms visuomenės grupėms, kurios taip pat rizikuoja užsikrėsti ŽIV“.
Asociacija „Demetra“ siekia, kad ŽIV ištyrimas greitaisiais testais būtų prieinamas ir nemokamas įvairioms gyventojų grupėms. Nuo 2011 m. naudojant greituosius ŽIV testus, kuriuos Lietuvai teikia tarptautinė organizacija AIDS sveikatos apsaugo fondas (AIDS Healthcare Foundation), iki š. m. gegužės 1 d. ŽIV statusą sužinojo virš 60 tūkstančių žmonių.
ŽIV ištyrimo nemokama ir anonimiška akcija vyks šeštadienį – gegužės 14-ąją – mirusiųjų nuo AIDS atminimo dienai skirtame renginyje prie Baltojo tilto Vilniuje nuo 10 iki 16 val.
Naujausi komentarai