Pereiti į pagrindinį turinį

„Grigeo“ dar turės įrodyti, kad neturi paslėptų vamzdžių į Nerį

2020-01-13 12:36

Kuršių marias Klaipėdoje nevalytomis nuotekomis teršusi bendrovė „Grigeo“ tvirtina, kad įmonės gamykla šalia Vilniaus, Grigiškėse, neteršia apllinkos.

Tačiau gamykloje Grigiškėse apsilankę Vilniaus valdžios, „Vilniaus vandenų“ atstovai ir aplinkosaugininkai teigia nesantys tikri, ar įmonė, turinti daugiau vamzdžių į Nerį nei deklaruoja, neišleidžia per juos nevalytų atliekų.

Bendrovės „Grigeo“ vadovas Tomas Jozonis pirmadienį tikino, kad iš įmonės į Nerį patenkančios atliekos yra saugios ir išvalytos.

„Įrodėme, kad nėra jokių paslėptų vamzdžių. Noriu pasakyti, kad esame ir toliau pasiryžę bendradarbiauti su visomis suinteresuotomis institucijomis, jog įrodytume, kad Grigiškėse esantis fabrikas atitinka visus aplinkosauginius standartus“, – žurnalistams sakė T. Jozonis.

„Grigeo“ pirmadienį žurnalistams ir aplinkosaugininkams parodė devynis vamzdžius į Nerį, tačiau pastarieji jų rado daugiau. T. Jozonis tikino, kad kiti vamzdžiai yra seni ir nebenaudojami.

„Yra nuo seno. Fabrikas įkurtas 1923 metais, čia vyko įvairios statybos ir taip toliau. Čia yra seni vamzdžiai, nenaudojami“, – tvirtino „Grigeo“ vadovas.

Klausimai – atviri

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas teigė, kad klausimai dėl „Grigeo“ veiklos Grigiškėse išlieka atviri. Anot jo, reikia atsakyti į klausimą, ar sovietiniais laikais pastatytos gamyklos vamzdžiais galima leisti nevalytas nuotekas.

„Tie klausimai yra atviri ir kad juos paneigtume ir įsitikintume, kad taip nėra, dar reikia šiek tiek laiko“, – žurnalistams sakė V. Benkunskas.

Anot jo, į klausimą, ar gamyklos patikra nebuvo pavėluota, turėtų atsakyti aplinkosaugininkai.

„Mūsų žiniomis, per paskutinius metus darytus patikrinimus čia kažkokių pažeidimų rasta nebuvo“, – sakė vicemeras.

Tuo metu „Vilniaus vandenų“ vadovas Marius Švaikauskas sako, kad vizualinė vamzdžių peržiūra buvo lengvoji dalis – po jos teks peržiūrėti „Grigeo“ technologinius procesus.

Matome ir tam tikrus buvusius avarinius išleistuvus, kurie tarsi vizualiai yra užkalti, tačiau bendros schemos tikrai prašysime.

„Dabar pagrindinis dalykas yra peržiūrėti jų technologinį procesą, įsitikinti, kiek jie vandens ima iš Vokės upės ir sulyginti, kiek nuotekų jie atiduoda mums“, – žurnalistams sakė M. Švaikauskas.

Pasak jo, vienareikšmių atsakymų, ar tikrai nevalytos atliekos nepatenka į aplinką, dar nėra.

„Matome ir tam tikrus buvusius avarinius išleistuvus, kurie tarsi vizualiai yra užkalti, tačiau bendros schemos tikrai prašysime“, – sakė „Vilniaus vandenų“ vadovas.

Vilniaus aplinkos apsaugos departamento atstovas Žilvinas Lefikas taip pat klausė, kodėl aplinkosaugininkai rado daugiau vamzdžių, nei deklaravo „Grigeo“.

„Neaiškumai yra tie, kad leidime yra tam tikras kiekis išleistuvų, mes jų randam čia daugiau. Tai galbūt jie yra neleidiminiai, arba jiems leidimo nereikia“, – žurnalistams sakė Ž. Lefikas.

Jis tvirtino iš viso suskaičiavęs 11-12 vamzdžių į Nerį.

Verslą paveiks

„Grigeo“ pirmadienį dar kartą pripažino, kad situacija Klaipėdoje paveiks visos grupės darbą.

„Mes tą pripažįstame, bet reikšmingo pokyčio, kad atleistume darbuotojus, nėra. Turime tiesiog sumažėjusius užsakymus“, – teigė Grigiškių bendrovės „Grigeo“ vadovas.

„Po tų 3-4 dienų yra šiek tiek per anksti vertinti, kaip atrodys mūsų finansiniai rezultatai“, – pridūrė jis.

Nepaisant to, jis patvirtino, kad gamybos apimtys yra sumažėjusios: „Galėtume gaminti žymiai daugiau“.

Penktadienį „Grigeo“ pripažino, kad situacija Klaipėdoje turės įtakos visai grupei, nors iš pradžių bendrovė teigė priešingai.

Leido nevalytas nuotekas

Praėjusią savaitę „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias savininkas Gintautas Pangonis pripažino, kad „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas atliekas.

Klaipėdos prokurorai antradienį pradėjo tyrimą dėl įmonės veiklos – teigiama, kad ji nevalytas nuotekas į Kuršių marias galėjo leisti specialiai tam sumontuotu aplinkvamzdžiu. Taip galėjo būti daroma ne vienerius metus, tad žala aplinkai gali siekti „dešimtis milijonų“ eurų.

G. Pangonis sakė, kad netinkamai išvalytos nuotekos į Kuršių marias pateko per avarinį vamzdį. Jo teigimu, kai kurios nuotekos į marias Dumpiuose pateko po mechaninio valymo, bet neišvalytos biologiškai. Kiek nuotekų pateko į marias, G. Pangonis sakė nežinantis.

Įtarimus  tyrime dėl „Grigeo Klaipėdos“ aplinkos taršos prokurorai žada pateikti šią savaitę, įtariamųjų bus „ne vienas ir ne du“. Prokurorė Gina Skersinskytė penktadienį sakė mananti, kad nevalytos nuotekos buvo leidžiamos su vadovybės žinia, tai buvo daroma kasnakt.

Bendrovė pažadėjo atlyginti padarytą žalą.

Po nuotekų krizės Klaipėdoje aplinkosaugininkų akys nukrypo ir į fabriką Grigiškėse – apie tai, kad planuojamas gamyklos Grigiškėse patikrinimas, BNS sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų