Rytoj Lenkijos Myslibužo mieste bus atidengtas paminklas legendiniams lietuvių lakūnams Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui, kurį sukūrė kaunietis skulptorius Kęstutis Lanauskas.
Ilgai ieškojo akmens
„Sveiki, patriotai!" - su Merkinėje dirbusiu skulptoriumi ir jo pagalbininkais pasisveikino skulptūrą įkelti į tralą atvykęs kranininkas. Po dviejų valandų darbo vienuolika tonų sverianti skulptūra jau buvo perkelta į sunkiems svoriams pervežti skirtą automobilį ir parengta kelionei į Lenkiją.
Pastarąsias dvi savaites skulptūros dirbtuvėse Merkinėje darbas virė beveik ištisą parą. Paprastai Kaune kuriantis menininkas prisipažino į atokią vietą skulptūrą perkėlęs tam, kad kaimynai netrukdytų dirbti naktimis, - šlifuojant akmenį, decibelai paprastai viršija ramiu paros metu leistinas normas.
„Ilgai ieškojau darbui tinkamo akmens - juodo granito riedulio. Išvažinėjau visą Lietuvą, per dieną įveikdamas ir 700 kilometrų. Daugelis riedulių buvo per maži, įskilę arba netinkamos spalvos",- pasakojo Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus ir Kultūros ministerijos skelbtą konkursą pavasarį laimėjęs K.Lanauskas. Taip ir neradęs juodos spalvos akmens, paminklui panaudojo rausvos ir juodos spalvos turintį granito riedulį.
Pakibę perskeltame danguje
„Du akmens pusrutuliai atspindi lakūnų siekį savo skrydžiu sujungti du kontinentus. Išvalyto akmens viduje - jų skrydį primenantis žvaigždėtas dangus. Čia - ir šiek tiek paslapties, nes iki šiol nežinomos Atlanto nugalėtojų žūties aplinkybės. Viename pusrutulių - tarsi perskelto dangaus fone pakibęs „Lituanicos" lėktuvas. Skulptūros forma primena ir aviacijos istoriją - vienas pirmųjų aviacijos priemonių dirižablius", - paminklo idėją aiškino K.Lanauskas.
Akmenį skulptorius su komanda skėlė senoviškai - išgręžus skyles, kalti metalo ir ąžuolo pleištai. „Tris dienas įkalbinėjom akmenį, kad skiltų. Dirbom senais patikrintais įrankiais. Atėjęs vietinis senolis sakė, kad tokiais pat įrankiais naudojosi anglies kasyklose Sibire", - dalijosi įspūdžiais menininkas. Perskėlus didžiulį riedulį, valytas, skaptuotas, šlifuotas jo vidus.
Antras paminklas Lenkijoje
Išvykdamas į Lenkiją, K.Lanauskas vardijo darbus, kuriuos reikės atlikti vietoje: iškalti tekstą, sukomponuoti skulptūrą, pakabinti iš nerūdijančio plieno skulptoriaus Artūro Burneikos pagamintą „Lituanicos" modelį. Ant granito pusrutulių kraštų lietuvių ir lenkų kalbomis vakar iškaltas tekstas: „Lietuvių tautos didvyriams Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui, nugalėjusiems Atlantą, - 75-osioms žūties metinėms atminti."
Netoli Myslibužo esančiame Pščelniko - buvusiame Soldino - miške, skrisdami iš Čikagos į Kauną, lakūnai žuvo 1933 m. naktį iš liepos 16 į 17 d., iki kelionės tikslo likus 650 kilometrų.
Naujasis paminklas S.Dariui ir S.Girėnui Myslibuže iškils lakūnų vardu pavadintame skverelyje, šalia šv. Gertrūdos koplyčios, kurioje, prieš išlydint į Lietuvą, lakūnai buvo pašarvoti. Lakūnų žūties vietą Pščelniko miške nuo 1936 m. ženklina Vytauto Landsbergio-Žemkalnio sukurtas paminklas.
„Kaune jau seniai diskutuota, kad reikėtų įamžinti ir vietą, kur lietuvių lakūnai buvo pašarvoti. Nemanau, kad žygdarbį atlikusiems lakūnams gali būti per daug paminklų. Į lietuvių aviatorių žūties vietą mažai kas nuvažiuoja, o naujasis paminklinis akmuo iškils miesto skvere, kur judėjimas didesnis", - sakė Kultūros ministerijos sekretorius Juozas Širvinskas. 50 tūkstančių litų paminklui sukurti skyrė Kultūros ir Susisiekimo ministerijos. Bendromis Lietuvos ir Lenkijos lėšomis atnaujinamas ir skveras, kuriame iškils paminklas.
Naujausi komentarai