Permokas grąžins iki liepos pabaigos Pereiti į pagrindinį turinį

Permokas grąžins iki liepos pabaigos

2010-04-14 23:59
Prievolė: deklaruoti pajamas privalome iki gegužės 1 d.
Prievolė: deklaruoti pajamas privalome iki gegužės 1 d. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Pajamas deklaravę kauniečiai, kurie vietoj papildomų pinigų turi dar sumokėti valstybei, gali pasinaudoti mokestiniu kreditu, sakė kaunodiena.lt forume dalyvavę Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai.

– Ar reikia į pajamų mokesčio deklaraciją įtraukti už vaikus gautus pinigus?

– Ne, nereikia.

– Dirbau visus 12 mėnesių, o užpildęs deklaraciją sužinojau, kad turiu valstybei dar sumokėti 20 litų. Juokinga situacija, kai visus metus mokėjau po 200–300 litų "Sodrai" ir kitoms institucijoms nuo savo algos, nes uždirbu daugiau nei 2000 litų.

– Pajamų mokestis perskaičiuojamas dėl per metus neteisingai pritaikyto neapmokestinamojo pajamų dydžio (pavyzdžiui, dėl ligos pašalpos) arba jeigu gavote dar papildomai kitų apmokestinamųjų pajamų (nuomos pajamų, individualios veiklos ir kt.).

– Ar reikia mokėti mokesčius nuo "Taip arba Ne" loterijoje išloštos sumos?

– Jeigu loterijos rengėjas moka loterijos mokestį nuo apyvartos, tai laimėjimai yra neapmokestinami. Priešingu atveju – pajamų mokestį nuo laimėtos sumos turi išskaičiuoti loterijos rengėjas.

– Prieš savaitę internetu užpildžiau deklaraciją, o rašo "Pateikta". Per kiek laiko ji bus patvirtinta?

– Jeigu atlikus deklaracijos duomenų patikrinimą klaidų nenustatyta ir daugiau jokių veiksmų atlikti nereikia, jūsų deklaracijos statusas turi būti "priimta aktuali". Tiems, kurių deklaracijos bus užpildytos neteisingai bus siunčiami pranešimai.

– Kada pradėsite grąžinti permokas?

– Mokesčių permoka pagal teisingai užpildytas deklaracijas bus grąžinta iki liepos 31 d.

– "Žalgirio" loterijoje laimėjau keliolika tūkstančių litų. Ar reikia tai deklaruoti ir ar reikia mokėti pajamų mokestį nuo laimėtos sumos? Kiek procentų nuo gautos sumos turiu sumokėti?

– Kadangi "Žalgirio loto" moka loterijų mokestį, loterijos laimėjimai neapmokestinami. Jūs privalote deklaruoti pajamas, nes laimėjote daugiau kaip 3,5 tūkst. litų.

– Deklaravau pajamas internetu. Ar dar galiu pateikti VMI popierinį variantą formos, kuria noriu darželiui paskirti 2 proc. nuo pajamų mokesčio?

– Gyventojas užpildytą prašymą gali pateikti tokiais būdais: elektroniniu būdu per savo elektroninio deklaravimo sistemą, atsiųsti paštu, tiesiai įteikti VMI darbuotojui.

– Kodėl iki šiol nėra sudaryta mano preliminari deklaracija? Deklaraciją pildau kasmet.

– Suformuotos deklaracijos todėl ir vadinamos preliminariomis, nes Mokesčių inspekcija jose pateikia maksimaliai turima informacija, tačiau visi gyventojai, prieš pateikdami deklaracijas, turėtų pasitikrinti duomenis ir tik tada jas pateikti. Preliminarios deklaracijos neformuojamos tiems gyventojams, apie kurių pajamas mokesčių inspekcija neturi duomenų, t. y. vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą, įsigijus verslo liudijimą ir pan.

– Jeigu gaunu iš savo buvusio vyro alimentus vaikui išlaikyti, ar būtina juos deklaruoti? Ir ar metinėje deklaracijoje turiu nurodyti sumą už visus metus?

– Nereikia.

– Kas turi pildyti deklaracijas ir kas bus, jeigu jų neužpildysiu?

– Prievolė teikti deklaraciją priklauso nuo gautų pajamų rūšies. Išsamios konsultacijos galite kreiptis telefonu 1882. Jeigu gaunate tik pensiją ar socialines išmokas, pajamų deklaracijos teikti nereikia.

– Preliminarią pajamų deklaraciją VMI suformavo balandžio 3 d., banko savitarnos puslapyje ji atsirado tik po Velykų. Žinau, kad esu skolinga valstybei – per kiek laiko turiu sumokėti? Ar tiesa, kad tik iki gegužės 1 d.? O ką daryti, jei vėluoja atlyginimas (2 mėn.) ir reikia rinktis: sumokėti valstybei, už komunalines paslaugas ar vaikus maitinti kruopomis?

– Sumokėti reikia iki gegužės 3 d. Tie gyventojai, kurie iki šios datos negali sumokėti mokesčių, gali kreiptis į VMI dėl mokestinio kredito.

– Jei deklaravau, kad išvykau gyventi į užsienį, ar reikia mokėti socialinio draudimo mokesti Lietuvoje?

– Privalomąjį sveikatos draudimą moka nuolatiniai Lietuvos gyventojai.

– Esu pensininkė, bet dirbu pagal verslo liudijimą. Ar reikia mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas?

– Taip, reikia už tuos mėnesius, kuriais turėjote verslo liudijimą, įsigytą 2009 m. Jums yra prievolė deklaruoti pajamas iki šių metų gegužės 3 d. Šiuo metu sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo grupė, kuri analizuoja PSD įmokų mokėjimą. Apie jos priimtus sprendimus informuosime vėliau.

– Pernai tris mėnesius dirbau pagal autorines sutartis, likusius – su darbo sutartimi. Metų pradžioje Kauno teritorinė ligonių kasa užtikrino, kad jei autorinis atlyginimas siekia 800 litų, papildomai mokėti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) nereikės – sumokės darbdavys. Tačiau Preliminari pajamų deklaracija rodo, kad už tuos tris mėnesius esu skolinga 216 litų PSD. Kas iš tiesų turi sumokėti tą PSD – aš ar darbdavys, su kuriuo buvo pasirašyta autorinė sutartis? Ar situacija keičiasi, jei pagal vieną sutarčių man iki šiol dar nesumokėta už pernai atliktus darbus?

– Reikėtų atkreipti dėmesį į deklaracijos 39 laukelį, kuriame turėtų būti nurodyta nuo autorinio atlyginimo pajamų išskaičiuota ir draudėjo lėšomis sumokėta sveikatos draudimo įmokų suma. Šiame laukelyje jūsų atveju turėtų būti 216 litų.

– 2009 m. gruodžio mėn. pardaviau žemės sklypą, kuris jau 10 metų buvo mano nuosavybė. Ar reikia deklaruoti VMI?

– Nereikia.

– Praėjusiais metais vieną mėnesį nedirbau ir turiu sumokėti 72 litus už sveikatos draudimą, tačiau pagal preliminarią deklaraciją už nepritaikytą NPD turėtų grįžti 250 litai. Ar, grąžinant permoką, nesumokėta suma – 72 litai – bus išsiskaičiuoti automatiškai?

– Taip, automatiškai.

– Ar antros grupės invalidai turi deklaruoti pajamas?

– Neturi.

– Ar man reikia mokėti mokesčius, jei turėjau akcijų ir pardaviau pelningai, neišlaikiusi jų 366 dienas?

– Taip, reikia. Nuo 2009 m. gautų apmokestinamųjų pajamų (pelno) – 15 proc. gyventojų pajamų mokestis ir 6 proc. – privalomasis sveikatos draudimas.

– Kas rengia pajamų deklaravimo formas (pažymas)? Kodėl jos tokios nepatogios ir eiliniam žmogui nepritaikytos, ir visiems, norintiems jas pildyti, iškyla daug klausimų? Ar nemanote, kad pajamų deklaravimą reikia supaprastinti ir pagaliau atsisakyti nomenklatūrinio sovietinio mąstymo? Galbūt jau pradėjote apie tai mąstyti, ką nors keisti?

– Formas rengia mokesčių administratorius (Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos) pagal įstatymų ir poįstatyminių aktų nustatytas normas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų