„Teoriškai galima vietų rasti ir kitų, bet jei Vyriausybė pritars šitai geriausiai vietai, tada ieškosime būdų, kaip tuos rūmus išpirkti. Aišku, ne už tokią kainą, už kurią siūlo išpirkti bankroto administratorius. Ta kaina, mano supratimu, yra tikrai neadekvati. Bet rūmus tuomet būtų galima perimti ir turėti puikų, reikalingą visai Lietuvai ir Vilniui objektą“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė R.Šimašius.
Sporto rūmus atmetė
Anot jo, savivaldybei pristatytos mažiausiai šešios alternatyvos, kur galėtų būti įrengta klasikinei muzikai tinkama salė, viena jų - dabartinėje automobilių stovėjimo aikštelėje prie Seimo. Tačiau meras sako, kad architektų ir kitų ekspertų vertinimu, Tauro kalnas tokiai salei yra tinkamiausias. Meras taip pat teigia, kad ankstesnės Vyriausybės planai tokią koncertų salę įrengti buvusiuose Sporto rūmuose šiuo metu neturi perspektyvos. Apie tai yra užsiminęs ir premjeras Saulius Skvernelis.
„Mes lauksime Vyriausybės, Kultūros ministerijos pozicijos, ar jiems irgi priimtina, kad koncertų rūmai būtų šioje vietoje (...), manau, Vyriausybė tikrai turėtų pritarti tam projektui, nes jis yra geriausias“, - kalbėjo meras.
Teoriškai galima vietų rasti ir kitų, bet jei Vyriausybė pritars šitai geriausiai vietai, tada ieškosime būdų, kaip tuos rūmus išpirkti. Aišku, ne už tokią kainą, už kurią siūlo išpirkti bankroto administratorius. Ta kaina, mano supratimu, yra tikrai neadekvati.
Profsąjungų rūmus šiuo metu valdančiai įmonei „VIPC Vilnius“ paskelbtas bankrotas, bankroto administratorius Stasys Poškus siekia iš savivaldybės už esą vilkintas procedūras prisiteisti per 12 mln. eurų. Patys rūmai parduodami viešose varžytynėse už 11,5 mln. eurų pradinę kainą.
R.Šimašius sako, kad kaina skaičiuojama įvertinant, jog nugriovus dabartinį pastatą būtų galima statyti ir gyvenamosios paskirties objektus, tačiau tokia galimybė čia, anot jo, nėra numatyta.
„Kiek ta kaina (turi būti - BNS), nenoriu spekuliuoti, bet tikrai ne du ir ne tris kartus, bent jau ne du kartus mažesnė, nei siūloma (...), net neįsivaizduoju, kas galėtų pirkti šį turtą už tą kainą, nes čia yra visuomeninės paskirties objektas. Jei atsiras filantropas, kuris nori nusipirkti šitą vietą, nugriauti tą Donecko kultūros namų kopiją ir pastatyti čia gerą tarptautinio lygio koncertų salę, tai tikrai prašom“, - sakė meras.
R.Šimašius teigia, kad pastatas jį perėmus tikrai nebūtų išsaugotas. „VIPC Vilnius“ bankrotą jis siejo su 2016-ųjų rudenį savivaldybės išsiieškotu 50 tūkst. eurų žemės nuomos mokesčiu bei Valstybinės mokesčių inspekcijos pretenzijomis siekiant išsiieškoti 300 tūkst. eurų nekilnojamojo turto mokesčių.
„Kai mokesčių inspekcija, man atrodo, atbulomis rankomis, bet ėmėsi tų priemonių, tada įmonė paskelbė bankrotą. Manau, kad čia ir yra tikroji priežastis tų butaforinių ginčų“, - teigė meras.
Planuose - judantis šaligatvis, viadukas
Savivaldybės atstovai taip pat pristatė planus sutvarkyti aplinkinę parko teritoriją. Tauro kalno papėdėje numatoma įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, kavinę, jos būtų integruotos į kalną, natūralioje kalno terasoje numatyta įrengti sceną kultūriniams renginiams, įrengti judantį šaligatvį į kalną dviratininkams ir pėstiesiems, taip pat pastatyti viaduką, jungiantį Tauro kalno teritoriją su Petro Cvirkos skveru.
Savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ projektų vadovė Jurga Večerskytė-Šimeliūnė sakė, kad būtų įrengiamos dvi į kalną integruotos požeminės automobilių stovėjimo aikštelės prie Pamėnkalnio gatvės, prailginant patį kalno šlaitą. Planų autoriai turi viziją, jog iš aikštelės judančiu taku žmonės galėtų patekti iki pat aikštelės šalia rūmų.
Ketinama įrengti dviračiams tinkamą nusileidimo taką, taip pat liftus, kurie leistų neįgaliesiems pakilti nuo gatvės iki įrengto tako į kalno viršūnę. Kalno teritorijoje greta Tauro gatvės būtų sodinami neaukšti medžiai taip sumažinant intensyvaus eismo keliamą triukšmą. Siūloma įrengti vaikų žaidimų zoną.
Pasak J.Večerskytės-Šimeliūnienės, viadukas būtų įrengtas taip pat dviratininkams ir pėstiesiems, juo būtų galima nesunkiai, nepereinant gatvės pasiekti Reformatų sodus ir senamiestį.
Tuo metu savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis tvirtino, kad ant kalno svarstoma statyti 1500 vietų koncertų salę. Anot jo, naujame pastate galėtų būti įrengta ir daugiau salių, pavyzdžiui, skirtų muzikantų repeticijoms, mažesniems kameriniams koncertams.
Pasak jo, teritorija būtų tvarkoma nepriklausomai nuo to, kaip seksis perimti Profsąjungų rūmus. Savivaldybė planuoja aplinkos tvarkymo darbus pradėti jau kitąmet. Didžiausių investicijų reikalaujančioms automobilių stovėjimo aikštelėms greičiausiai būtų ieškoma investuotojo. Jis teigė, kad tokia aikštelė reikalinga atsisakius požeminės aikštelės Lukiškių aikštėje.
Architektas skeptiškai vertino svarstymus, jog klasikinei muzikai tinkančios akustikos koncertų salė galėtų būti pastatyta ir dabartinėje automobilių stovėjimo aikštelėje prie Seimo. Šioje vietoje, pasak M.Pakalnio, triukšmo lygis yra gerokai didesnis, nei ant Tauro kalno.
1911 metais ant Tauro kalno buvo nupirktas žemės sklypas Tautos namams pastatyti. Projekto iniciatorius Jonas Basanavičius važiavo į JAV rinkti lėšų statyboms. Tačiau ir tuomet Tautos namai Vilniuje neatsirado.
Neatmeta valstybinio finansavimo idėjos
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Vyriausybė ieškotų lėšų koncertų salei ant Tauro kalno Vilniuje, buvusių Profsąjungų rūmų vietoje, jei savivaldybė išspręs teisinius ginčus ir parengs visuomenei naudingą projektą.
„Pirmiausia turi savivaldybė susitvarkyti su savo kompetencijos klausimais, išspręsti tas teisines kliūtis ar ginčus - kas ten yra, man sunku pasakyti, kažkokios, matyt, įtampos su savininkais yra. Kada tai bus išspręsta ir bus pateiktas projektas, kas ten galėtų stovėti, tikrai, (jei bus - BNS) visus tarptautinius standartus atitinkanti koncertų salė, tai su kultūros ministerija ir spręsime, kiek reikalinga Vyriauysybės pagalba“, ž žurnalistams ketvirtadienį sakė S.Skvernelis.
Premjeras sako, kad salės statybas būtų galima finansuoti iš Valstybės investicijų programos ar „kitokiomis priemonėmis“. Jis pozityviai vertino Vilniaus savivaldybės vadovams kylančias idėjas, nes jos gali įkvėpti ir visuomenę, ir pačią Vyriausybę tikėti jomis.
„Mes, tie patys Vyriausybės nariai, tikrai neturėtumėme žiūrėti vien per piniginį klausimą, kad nėra a priori lėšų ir jūs jokių idėjų neturėkite. Manau, jei idėja bus patraukli, gera, naudinga, reikalinga valstybei, bus galima kalbėti apie idėjos realizavimą ir finansinio pagrindo atsiradimą“, - konstatavo Vyriausybės vadovas.
Naujausi komentarai