Romai beldžiasi į darbdavių duris Pereiti į pagrindinį turinį

Romai beldžiasi į darbdavių duris

2007-11-23 09:00

Nepaisant įvairių programų, čigonai nėra geidžiamiausi darbuotojai. Apie tai vakar vykusioje konferencijoje diskutavo valdžios ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Jau trečius metus Lietuvoje vykdomas ES finansuojamas projektas „Equal“, kuriuo padedama Lietuvos romus integruoti į darbo rinką siekiant juos padaryti patrauklius darbdaviams ir konkurencingus.
„Equal“ projekte dalyvavo apie 10 proc. visų Lietuvoje gyvenančių romų iš Vilniaus, Ukmergės ir Šalčininkų, kur yra didžiausios šios tautinės mažumos grupės. Jiems buvo organizuojami įvairūs kursai ir profesinio mokymo paskaitos. Romai mokėsi floristikos, kultūros renginių organizavimo, kompiuterijos pagrindų, vairavimo ir užsienio kalbų. Viena 54 metų moteris, buvusi romų kavinės savininkė, lankė kompiuterijos pagrindų kursus, kad galėtų geriau suprasti ir kontroliuoti savo buhalterę.

Darbdavius gąsdina stereotipai

Tačiau įvairios organizacijos ir projektai dar tik pradeda pralaužti pirmuosius ledus. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad pirmiausia svarbu atsikratyti neigiamų su romais susijusių stereotipų. Dažnas lietuvis mano, jog šie žmonės yra narkomanai, vagys ir tinginiai. Romams sunku įsidarbinti dar ir dėl prasto išsilavinimo – absoliuti jų dauguma nebaigę net vidurinės mokyklos. „Tačiau net įgiję specialių žinių romai sunkiai įsidarbina“, – konstatavo Tautinių mažumų ir išeivijos departamento skyriaus vedėja Rasa Paliukienė.
Sociologai teigia, kad nepaisant Vyriausybės ir nevyriausybinių įstaigų vykdomų programų, Lietuvos darbdaviai vis dar neatsikrato neigiamų stereotipų. „Daugelis mano, kad romai patys nenori dirbti, bet tarp jų yra tikrai daug tokių, kurie nori dirbti, tačiau jiems nepavyksta įsidarbinti“, – sako Etninių tyrimų centro mokslo darbuotojas Tadas Leončikas. Specialistas pažymi, kad dažnai darbdaviai vengia priimti romų tautybės žmones bijodami, jog šie ilgai nedirbs. „Tačiau visi žemos kvalifikacijos darbuotojai labai dažnai keičiasi, ir čia romų neturėtume išskirti“, – atkreipia dėmesį T.Leončikas.

Išvyksta dirbti į užsienį

Specialistai neretai kritikuoja darbo biržą – pagrindinę įdarbinimo įstaigą, – kad ši nepadeda romams integruotis. Be to, pažymima, kad ir darbdaviai pasigenda konsultantų iniciatyvos atrenkant ir nukreipiant darbuotojus. Romai darbo biržoje registruojasi pakartotinai, tačiau tik trečdalis jų tikisi gauti darbo. Bedarbio pašalpų jie dažniausiai taip pat negauna, nes neturi pakankamos darbo patirties.
Pristatydama „Equal“ projekto rezultatus R.Paliukienė pažymėjo, kad didelė emigracija sudaro didesnes galimybes romams įsidarbinti, tačiau sociologas T.Leončikas savo atliktais tyrimais paneigė šį svarstymą: „Migracija romų įsidarbinimo savaime nepalengvina. Vis dar dauguma darbdavių rinkdamiesi tarp tokios pačios žemos kvalifikacijos darbuotojų nenoriai įdarbina romų tautybės žmones.“ Iš Lietuvos į Didžiąją Britaniją ar Airiją vis daugiau išvyksta ir pačių romų. Išvažiuoja labiau prakutę ir užsienyje pažįstamų turintys žmonės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų