Pereiti į pagrindinį turinį

Seime – paskutinis šių metų Vilniaus getui skirtas renginys

2023-11-28 04:55
BNS inf.

Seimo rūmuose antradienį vyks tarptautinė konferencija „Neapykantos ir vilties ideologijos šiuolaikinėje žydų istorijoje“ – tai paskutinysis Vilniaus geto antinacistinio pasipriešinimo ir likvidavimo 80-mečio minėjimo renginys.

Seime – paskutinis šių metų Vilniaus getui skirtas renginys
Seime – paskutinis šių metų Vilniaus getui skirtas renginys / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Jis apibendrins kelis mėnesius vykusių pagarbos ir atminties dešimtims tūkstančių geto aukų renginių ciklą, pranešė organizatoriai.

Specialiai į šią konferenciją skaityti pranešimų atvyks rašytojas ir leidėjas, YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto direktorius Jonathanas Brentas (Džionatanas Brentas), Naujojo Džersio Rutgerso universiteto JAV Istorijos katedros profesorius Jochenas Hellbeckas (Džioukenas Helbekas), Amerikos žydų komiteto Tarptautinių reikalų departamento direktorius, rabinas Andrew Bakeris (Endriu Beikeris), Lenkijos istorijos instituto vadovė, advokatė Monika Krawczyk (Monika Kravčik).

Pranešimus taip pat skaitys Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Violeta Davoliūtė, istorikas, Vytauto Didžiojo universiteto prodekanas, daktaras Linas Venclauskas, advokatė, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Vilniaus getas buvo įkurtas sostinės senamiestyje nacių okupacijos metais 1941 rugsėjo 6 dieną. Iš pradžių Vokiečių gatvė jį dalijo į dvi dalis – Didįjį ir Mažąjį getus. Pastarasis netrukus buvo likviduotas, liko Didysis getas. Iš viso Vilniaus gete kalinta apie 40 tūkst. žydų, jis sunaikintas 1943-iųjų rugsėjo 23-iąją. 

Iš geto kalinių žydų nacių okupacijos pabaigos tesulaukė 2−3 tūkst. žmonių.

Per Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje išžudyta daugiau kaip 90 proc. iš daugiau nei 200 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais pripažinti per 900 lietuvių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra