„Savo, kolegų ir mūsų kompanijos vardu apgailestauju dėl šios situacijos ir sukeltų neigiamų emocijų. Vykdėme lietaus nuotekų tinklo remonto darbus savo sklype ir turėjome pašalinti medį, nes jo šaknų plotas patenka į lietaus nuotekų tinklą ir daro jam žalą. Mūsų sprendimas buvo pagrįstas galiojančiu detaliuoju planu, bet deja, mes pilnai neįvertinome medžio svarbos bendruomenei ir platesnei visuomenei“, – pirmadienį žiniasklaidai atsiųstame komentare sako bendrovės „Rinktinės NT“ direktorius Taavi Ojala
Jis teigė dar antradienį pasiūlysiantis Vilniaus merui ir vyriausiajam architektui suderinti susitikimą, kad atsiprašytų ir paaiškintų kompanijos poziciją.
„Užtikriname, kad vienintelis sklype saugomas medis – arti sklypo ribos augantis ąžuolas – bus išsaugotas. Esame atviri diskutuoti dėl sprendimų, kaip šioje vietoje prisidėti prie daugiau žalumos sukūrimo“, – pranešė bendrovės vadovas.
Mūsų sprendimas buvo pagrįstas galiojančiu detaliuoju planu, bet deja, mes pilnai neįvertinome medžio svarbos bendruomenei ir platesnei visuomenei.
Anot jo, per 24 metų veiklą bendrovė neturėjo jokių teisinių nesusipratimų ir prašo nedaryti esminių išvadų.
„Mes savo išvadas jau pasidarėme ir iš šios situacijos pasimokysime“, – teigiama pranešime.
Bendrovė pabrėžia, kad darbus vykdė pagal galiojantį detalųjį planą, kurį patvirtino Vilniaus savivaldybė. Teritorijoje numatytas intensyvesnis užstatymas ir visų savaiminių bei sodintų lapuočių šalinimas, išskyrus vieną saugomą medį – ąžuolą. Pasak bendrovės, šis medis tebeauga ir bendrovės bus toliau saugomas. Nors ir neprivaloma, „Rinktinės NT“ tikina išsaugosianti prieš mokyklą augančią ilgaamžę liepą.
Anot bendrovės, aptariamas medis galėjo būti šalinamas be atskirų leidimų tiek dėl galiojančio detaliojo plano sprendinių, tiek dėl lietaus nuotekų tinklo apsaugos zonos, į kurią patenka šaknys. Taip pat pabrėžiama, kad buvo siūloma pasitelkiant užsienio specialistų pagalbą ąžuolą perkelti atokiau, tačiau šis sprendimas buvo atmestas.
„Išlieka siūlymas aptariamo medžio vietoje sodinti užstatytai teritorijai geriau tinkamą stambų medį postatybiniame etape“, – nurodo bendrovė.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas anksčiau pirmadienį pranešė, kad savivaldybė dėl nukirsto ąžuolo ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
„Savivaldybės teisininkai jau baigia parengti prašymą Generalinei prokuratūra pradėti ikiteisminį tyrimą bent dėl trijų baudžiamojo kodekso straipsnių pažeidimo“, – žurnalistams pirmadienį sakė V. Benkunskas.
S. Lisausko/BNS nuotr.
Baudžiamoji atsakomybė, pasak mero, numatyta pagal tris straipsnius – padarytą žalą gamtai, savivaldžiavimą ir statybas reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą.
Ąžuolas buvo nukirstas prie Rinktinės ir Ceikinių gatvių esančiame sklype.
Pasak V. Benkunsko, planuojama kelti klausimą ir dėl baudų politikos.
„Pagal dabar galiojančią savivaldybės tvarką bauda (už nukirstą ąžuolą – BNS) galėtų būti apie 130 tūkst. eurų“, – sakė meras.
„Pagal Aplinkos ministerijos tvarką, ką šeštadienį minėjo Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, bauda išvis atrodo juokingai – keli tūkstančiai eurų. Matyt, įsivertinęs visą tą baudų dydį ir baudų politiką vystytojas taip ir priėmė sprendimą“, – kalbėjo jis.
Vis tik mero nuomone, adekvati bauda – baudžiamoji atsakomybė, teistumas kaltiems asmenims už priimtus sprendimus.
Kaip kalbėjo V. Benkunskas, Šnipiškėse esančio objekto statybos nepradėtos, projektiniai pasiūlymai nepatvirtinti.
„Aš neįsivaizduoju ką dabar turėtų atnešti sklypo savininkas į savivaldybę, kad tenkintų tiek savivaldybės, tiek visuomenės lūkestį, kas tam sklype galėtų būti“, – sakė meras.
„Mano subjektyviu vertinimu, jeigu būtų atneštas planas, kad visam perimetre būtų užsodintas ąžuolų parkelis, tokiu atveju diskusija yra galima. Visais kitais atvejais aš nežinau, kokiais argumentais mes galėtume šnekėtis, kad po šito atvejo patvirtintume projektinius pasiūlymus, būtų suprojektuotas visas sklypo projektas ir galiausiai būtų išduotas leidimas“, – pridūrė jis.
Meras priminė, kad savivaldybės pozicija dėl šio ąžuolo visada buvo nuosekli.
Sostinės meras šeštadienį sakė, kad medį nukirto sostinės centre esančio nekilnojamojo turto projekto vystytojai „Rinktinės NT“.
„Rinktinės NT“ sakė, kad ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.
Pasak mero, įmonės argumentai „netelpa į jokius rėmus“, nes per sklypą einantį vamzdyną galima koreguoti nenaikinant medžių.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) pirmadienį pranešė stabdanti ąžuolą nupjovusios bendrovės „Kapitel“ narystę asociacijoje.
„LNTPA atsiriboja nuo minėtosios bendrovės veiksmų ir stabdo jos narystę asociacijoje. Jokios aplinkybės nepateisina tokio žingsnio. Pritariame ir palaikome tiek aplinkos ministro, tiek Vilniaus miesto mero išsakytą pasipiktinimą ir kritiką dėl šio ciniško poelgio“, – pranešime cituojamas LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius.
S. Lisausko/BNS nuotr.
Apie situaciją, esamos tvarkos tobulinimą LNTPA ir Vilniaus meras kalbėsis šią savaitę.
Kilus pasipiktinimui dėl nukirsto ąžuolo, į situaciją šeštadienį sureagavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda, feisbuke pareiškęs, jog „barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas“ ir vadino tai vagyste bei „spjūviu į veidą“ vilniečiams.
Su projektu dirbusi architektės Gilmos Teodoros Gylytės įmonė „Do Architects“ sekmadienį nutraukė sutartį su vystytoju, pareiškusi, jog sprendimas nupjauti ąžuolą – nepriimtinas ir buvo jų parengto projekto centras ir ašis.
Naujausi komentarai