Kaip atrodo šiuolaikinio šokio spektaklis trejų ar penkerių metų žiūrovui? Ką šokėjai judesiu gali perteikti vaikui?
To dar nebuvo
Šiuolaikinis šokis vis populiarėja. Atsiranda naujų choreografų, idėjų, spektaklių, projektų. Ne kiekvienas suaugęs galėtų suprasti šio meno subtilybes, tačiau ar tokį šokį gali suprasti mažylis?
Choreografė, šokio edukologė ir projekto "O kas čia?" idėjos autorė Birutė Banevičiūtė pasakojo, kad šiuolaikinio šokio spektaklio vaikams kūrimo paslapčių sėmėsi iš švedų. Šioje šalyje tai labai populiaru.
"Lietuvoje tai vienintelis šokio spektaklis, kai 3–7 metų vaikams šoka profesionalūs šokėjai. Visas spektaklis – tarsi edukacinis procesas, per kurį mažieji atpažįsta jau žinomus pasaulio simbolius, veikėjus. O įdomiausia tai, kad visa tai daroma tik šokant. Aktoriai nieko nepasakoja, nekalba", – intrigavo choreografė.
Spektaklis trunka pusvalandį. Tiek laiko minėto amžiaus vaikai sugeba išlaikyti dėmesį.
Vaikai klusniai stebi
"O kas čia?" spektaklio šokėjas ir organizacijos "db Projektai" įkūrėjas Donatas Bakėjus stebėjosi, jog vaikai spektaklį stebi taip atidžiai, jog nepasigenda net tėvų.
"Šis projektas man buvo tikrai didelis iššūkis. Šokti šiuolaikinio šokio spektaklyje suaugusiesiems visai kas kita", – pripažino vyras.
Sunkiausia kuriant spektaklį – rasti simbolių, kurie atkreiptų vaikų dėmesį.
"Pabuvę švedų rengiamuose seminaruose supratome, kad svarbiausia scenoje – išraiškingai judėti ir naudoti tokius daiktus, simbolius, kuriuos 3–7 metų vaikas puikiai atpažįsta. Todėl spektaklyje naudojame knygas ar kamuolius. Aš vaizduoju senelį, vėją ar drugelį, nes tokius dalykus vaikas jau suvokia", – tvirtino šokėjas.
D.Bakėjus teigė, jog didžiausias džiaugsmas po spektaklio matyti teigiamas vaikų emocijas. Bendravimas su vaikais po spektaklio – taip pat spektaklio dalis. Mažyliai gali ne tik pabendrauti su šokėjais, bet ir pažaisti ant scenos.
Svarbiausias klausimas
Spektaklio pavadinimas gimė natūraliai. Mat klausimas: o kas čia? – bene dažniausiai vartojamas tokio amžiaus vaikų.
"Jiems įdomus kiekvienas daiktas. Juk tai vienas iš svarbiausių gyvenimo etapų, kai vaikas susipažįsta su pasauliu. Todėl ir spektaklį taip pavadinome", – pasakojo menininkas.
Jis teigė, jog choreografės, kurdamos šokio judesius, įkvėpimo sėmėsi iš savo mažylių.
"Buvau tikrai nustebęs, kai mano mažasis broliukas, kuriam dabar jau septyneri, po spektaklio grįžęs namo ėmė šokti, vaizduoti vėją, drugelius. Tą patį darė ir jo draugai. Smagu, kad spektaklis lavina vaikų vaizduotę", – šypsojosi D.Bakėjus.
Rizikinga naujovė
Šokėjas pripažino, jog tokia naujovė Lietuvoje greitai neprigyja. Į pirmuosius koncertus susirinko tik pažįstami ir draugai.
"Buvau maloniai nustebęs, kai mano baleto dėstytojos padėkojo už tai, kad šokio spektaklis bent trumpam gražino į vaikystę. O choreografija, jų manymu, taip pat buvo nepriekaištinga", – projektu džiaugėsi D.Bakėjus.
Šokėjas teigė, kad spektaklio pavadinimui pasirodžius teatro afišose, daugumai žiūrovų iš tiesų kildavo klausimas: "O kas čia bus?" Todėl ne visi buvo linkę rizikuoti ir pirkti 10 litų kainuojančius bilietus į visai nežinomo žanro spektaklį.
D.Bakėjus aiškino, jog spektaklio gale nėra didaktinių pamokymų, kaip įprasta vaikiškuose vaidinimuose. Jo manymu, šokėjų judesiai ir plastika pasako viską.
"Spektaklis prasideda kai atverčiama knyga – tai tarsi pasakos pradžia. O baigiasi dviejų veikėjų – vaikų migimu. Taigi, visas šokis tarsi graži pasaka prieš miegą.
Spektaklį "O kas čia?" lapkričio 8 d. 12 ir 14 val. bus galima pamatyti "Menų spaustuvėje".
Naujausi komentarai