Šiemet turizmo sektoriaus atstovai neslėpė nepasitenkinimo sumažėjusiais turistų srautais. Tačiau miesto valdžia tikina turinti džiugių žinių – pasirodo, turistų Vilniuje gerokai daugiau nei anksčiau.
Nepastebėtas svečių antplūdis
Prisimenant praėjusius metus turizmo padėtis atrodo liūdna – viešbučiai ir restoranai rengė akcijas prieš turizmo žlugdymą, prekiautojai guodėsi nebeišgalintys mokėti prekybos mokesčių, o dėl oro uosto bėdų nemaža dalis turistų iš užsienio šalių išbraukė Vilnių iš savo atostogų planų.
Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės pateikiami statistikos duomenys yra tarsi stebuklas – pasirodo, turizmas Vilniuje šiemet kaip reikiant išaugo. "Gauname statistiką iš Vilniaus turizmo informacijos centro. Jie kasdien skaičiuoja, kiek žmonių apsilankė, kiek iš jų – turistai iš Lietuvos, kiek – iš užsienio. Per pusmetį lankytojų informacijos turizmo centruose padaugėjo apie 47 proc., per trečią metų ketvirtį – net 66 proc., taigi vidurkis išeina apie 50 proc.", – sakė "Vilniaus dienai" savivaldybės Turizmo skyriaus vedėja Nijolė Beliukevičienė.
Jos nuomone, tokius skaičius galėjo lemti tai, kad daug turistų atvyko į projekto "Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" renginius, jiems atskirų informacijos centrų nebuvo, todėl pagalbos ateidavo į Vilniaus turizmo informacijos centrus.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentei Evaldai Šiškauskienei tokia statistika priminė pokštą. "Būtų balandžio 1-oji, pakomentuočiau, o dabar man lieka tik liūdnai nusijuokti. Nežinau, iš kur jie tokią statistiką ima, gal iš Gariūnų?" – sakė ji.
Viešbučių gyventojų mažėjo
Viešbučių statistika rodo ką kita – juose šiais metais, LVRA duomenimis, apsistojo maždaug 25 proc. mažiau lankytojų nei pernai. "Tačiau juk ne visi žmonės apsistoja viešbučiuose. Vieni nuomoja butus ar apartamentus, kiti gyvena pas draugus ar nakvynės namuose. Tyrimai rodo, kad viešbučiuose apsistoja gal tik trečdalis visų turistų", – tikino N.Beliukevičienė.
Tačiau viešbučių užimtumas dar nėra didžiausia bėda. "Aš galiu viešbutį visiškai užpildyti, jei išnuomosiu kambarius po litą. Tačiau turėjome mažinti kainas, pridėtinės vertės mokestis buvo pakeltas iki 21 proc., todėl viešbučių pajamos šiemet vidutiniškai sumažėjo 35–45proc.", – aiškino E.Šiškauskienė.
O kaip dėl užsidariusių oro kelių? "Praėjusią savaitę buvau Europos miestų turizmo rinkodaros asociacijos seminare, kuriame buvo pristatytas tyrimas, pagal ką žmonės renkasi kelionę. Pirmiausia, žinoma, kaina, antroje vietoje – įdomus renginys, tiesioginiai skrydžiai yra mažiau svarbūs. Jei žmogus labai nori pamatyti kokį nors renginį, jis randa būdų atvažiuoti", – kalbėjo N.Beliukevičienė ir pripažino, kad svečių iš Jungtinės Karalystės skaičius šiemet gerokai sumažėjo dėl to, jog nėra tiesioginių skrydžių.
Į Vilnių plūdo kaimynai
Ekonominis sunkmetis palietė ne tik Lietuvą. Užuot važiavę į tolimus kraštus, Vilnių dažniau lanko kaimynai. "Pasitvirtino deklaruota tendencija, kad žmonės sunkmečiu keliaus po savo ir po gretimas šalis. Taip ir atsitiko. Labai padaugėjo turistų iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos, iš kurių atvykti galima ne tik lėktuvu", – sakė N.Beliukevičienė.
Labiausiai išaugo turistų iš Baltarusijos skaičius. "Vien gyvenusių viešbučiuose baltarusių šiemet skaičiuojame 30 proc. daugiau nei pernai, o kur dar tie, kurie atvažiavo trumpam ar apsistojo pigesnėse vietose", – sakė savivaldybės Turizmo skyriaus vedėja.
Naujausi komentarai