Ženkliukas su raudona žvaigžde ar pjautuvu gali pažeisti kitų asmenų garbę ir orumą bei trukdyti Lietuvos konstitucinėms vertybėms – taip nusprendė Lietuvos teisėsauga.
Užkliuvo suvenyrai
Vakar Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nepatenkino sovietiniais ženklais pažymėtų gaminių prekiautojos skundo. Pilies gatvėje suvenyrus pardavinėjusi 52 metų vilnietė Galina Lavrenčiuk į LVAT kreipėsi po Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo skirtos 500 litų baudos už prekybą suvenyrais, puoštais sovietine simbolika.
Seimas vasarą uždraudė platinti ir demonstruoti sovietinę bei nacistinę simboliką. Rugpjūtį pareigūnams užkliuvo vilnietės pardavinėjami diržai, kepurės, įvairios emblemos, gertuvė ir portsigaras su Sovietų Sąjungos simboliais – raudona penkiakampe žvaigžde ir kūju.
Pardavinėjimas lygus propagandai?
LVAT vilnietei skyrė tą pačią minimalią 500 litų baudą kaip ir žemesnės instancijos teismas. Taip pat konfiskuoti visi sovietine simbolika puošti suvenyrai, kuriuos moteris nurodė pardavinėjusi istorinio paveldo pažinimo ir kolekcionavimo tikslais. Nors daiktus su nacių ar komunistų simboliais galima naudoti antikvarinės prekybos tikslais, teismas konstatavo, kad net ir įprastinė prekyba, neturint tikslo propaguoti minėtą ideologiją ar režimą, sudaro prielaidas netiesiogiai skleisti tokias ideologijas ir idėjas, pažeisti orumą asmenų, nukentėjusių nuo sovietinio ar nacistinio režimų.
Pasak LVAT, įstatymu siekiama uždrausti Lietuvoje naudoti demokratinės visuomenės narius žeidžiančią nacistinę ar komunistinę simboliką. Tai turėtų padėti saugoti pagrindines Lietuvos konstitucines vertybes: demokratiją, prigimtines žmogaus teises ir laisves, nacionalinį saugumą, viešąją tvarką ir visuomenės moralę.
Kritikavo sprendimą
G.Lavrenčiuk kol kas yra vienintelė prekiautoja, nubausta dėl sovietinės simbolikos platinimo, tačiau LVAT sprendimas yra precedentas ateities byloms.
"Manau, kad teismas priėmė neteisingą sprendimą, nes įstatymo nuostatos turi būti taikomos tik eitynėms ir demonstracijoms. Teisėsaugos organai turėtų pasižiūrėti, ką reiškia žodis "platinti" – tai yra nemokamai dalyti tam tikrus daiktus. Nieko neplatiname, viską parduodame už tam tikrą kainą, ir kaip galima didesnę.
Antras dalykas – numatyta, kad negalima demonstruoti. Šis žodis reiškia "dalyvauti eitynėse tam tikrais tikslais su vėliavomis ir transparantais kviečiant palaikyti tam tikrą ideologiją". Jei įstatyme būtų parašyta "rodyti" ir "pardavinėti", tada ir dviejų teismų nereikėtų teisybei išaiškinti", – įstatymų leidėjų painiojimusi stebėjosi Pilies gatvės prekiautojų asociacijos pirmininkas Antanas Rudzevičius.
Dvejopi standartai
Kolekcininkas teigė: jei teisėsauga neleis gatvėje pardavinėti sukauptų sovietmetį menančių daiktų, jis neatmetąs galimybės kreiptis į Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre dėl teisių į turto pardavimą pažeidimo.
Jam taip pat nesuprantama, kodėl įstatymai negalioja visiems vienodai: yra Grūto parkas, ant Žaliojo tilto puikuojasi sovietinės skulptūros, o baudžiami gatvės prekiautojai. "Jiems galima rodytis, o mums ne? Nė vienoje valstybėje tokių įstatymų nėra, nebent Vokietijoje dėl nacistinės simbolikos. Bet ir ten įmanoma suvenyrais prekiauti, – piktinosi A.Rudzevičius. – Tai dar pradėkim kanalizacijos dangčius lupti, senus šaukštus surinkim ir viską išvežkim – juk ant jų irgi kūjis su pjautuvu puikuojasi. Kitas dalykas – jei jau negalima rodyti sovietinės simbolikos, tai nė vienas Seimo narys savo kėdėje negali sėdėti: kaip jie Zenonui Vaigauskui savo diplomus parodė? Ant daugumos Sovietų Sąjungos ženklai tikrai yra."
Didžiausios sovietų simbolikos šventovės Lietuvoje, Grūto parko, direktorius Viliūnas Malinauskas įsitikinęs, kad griežta prekybos totalitarinių režimų simbolika jų veiklos nepalies. "Reikia įstatymus skaityti įsigilinus – nieko bendro su prekiautojais sovietiniais simboliais neturime", – uždavus klausimą atrėžė V.Malinauskas.
Kodeksą dar taisys
Nuo šių metų liepos už daiktų su nacistiniais ar komunistiniais simboliais platinimą, naudojimą masiniuose renginiuose arba kitokį demonstravimą, t. y. ir pardavinėjimą ne antikvariniais tikslais, gresia 500–1000 litų bauda.
Naudoti šią simboliką galima tik muziejuose, taip pat švietimo, mokslo, meno, antikvarinės prekybos tikslais. Nebaudžiami ir Antrojo pasaulinio karo dalyviai, vilkintys savo uniformas.
Rugsėjo pabaigoje Seime buvo registruota Administracinio kodekso pataisa, kuria siekiama sušvelninti sovietinės ir komunistinės simbolikos draudimą.
Vilija Aleknaitė-Abramikienė
Seimo narė
Pastarojo mėnesio įvykiai parodė, kad įgyvendindami įstatymą policija ir teismas kitaip negu įstatymo leidėjas interpretuoja sąvoką "antikvarinė prekyba". Įstatymas turėtų apimti ir prekybą sendaikčiais. Dabar toks tarpuvaldžio laikotarpis, tai pataisą tikriausiai svarstys kitos kadencijos Seimas. Dabar galiojantys Administracinio kodekso pataisymai priimti dėl paredaguoto įstatymo, kuriuo draudžiama totalitarinių režimų simbolika per susirinkimus. Seimas, griežtindamas sovietinės simbolikos platinimą, omenyje neturėjo smulkių gatvės prekiautojų, tai jau pareigūnų interpretacijos. Teisininkai suvokė antikvarinę prekybą labai siaurai – tik kaip prekiavimą labai senomis vertybėmis.
Sieksiu, kad į dabar galiojantį straipsnį būtų įrašyta, jog leidžiama prekiauti sovietine simbolika kolekciniais tikslais – t. y. pardavinėti ne tik antikvarines vertybes, bet ir sendaikčius.
Šį teismo sprendimą laikau nekorektišku ir stengsiuos kuo greičiau inicijuoti pataisas. Taip pat esu pasiryžusi sumokėti visą baudą vietoj nubaustos gatvės prekiautojos.
Naujausi komentarai