Šeštą šimtmetį skaičiuojanti Trakų Šv. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčia gali būti paskelbta bazilika. Ar suteikti šį ypatingą statusą šventovei, spręs Vatikanas.
„Idėja Trakų bažnyčią pavadinti bazilika kilo ruošiantis 2009 m. minėti 600-ąjį šventovės įkūrimo jubiliejų. Šią istorinę sukaktį siekta kažkaip įamžinti. Per jubiliejus įprasta Lietuvos bažnyčioms suteikti ypatingus statusus ir vardus“, – pasakojo Trakų klebonas Valdas Girdžiušas.
Šv. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčia duris atvėrė 1409 m. Šia proga Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas šventovei padovanojo iki šiol stebuklais garsėjantį Marijos paveikslą.
V.Girdžiušas priminė, kad Trakų bažnyčia prieš keletą amžių rašytiniuose šaltiniuose jau buvo vadinama bazilika: „1713-aisiais Jėzuitų kronikose bažnyčia minima kaip bazilika. Dabar Vatikano archyvuose reikia patikrinti, ar šis šventovės titulas buvo oficialus.“
Šiuo metu Lietuvoje iš viso yra penkios bazilikos – Vilniaus ir Kauno arkikatedros, Žemaičių Kalvarijos, Šiluvos ir Marijampolės bažnyčios. Bazilikos statusą suteikia ne Lietuvos, o Vatikano dvasinė vadovybė. Pats žodis bazilika, išvertus iš lotynų ir graikų k., reiškia „valdovų rūmai“.
Kad galėtų pretenduoti į šį statusą, bažnyčia turi atitikti tam tikrus reikalavimus, pagrindiniai jų – šventovės sakralumas, istoriškumas ir Dievo kultas. Taip pat taikomi ir architektūriniai kriterijai – bažnyčia turi būti trijų arba penkių navų.
Šventojo paveikslo trauka
Svariu argumentu Trakų bažnyčiai siekiant bazilikos vardo taptų stebuklais garsėjantis šventasis paveikslas. Legenda pasakoja, kad Dievo Motinos su kūdikėliu paveikslas 1123 metais buvo nutapytas Konstantinopolyje, o 1390-aisiais Bizantijos imperatorius Emanuelis II Paleologas jį padovanojęs Vytautui.
Dabar centriniame Trakų bažnyčios altoriuje kabantis paveikslas 1718 m. buvo karūnuotas ir nuo tada vadinamas šventu.
„Marijos kultas Trakuose nuo pat bažnyčios įkūrimo buvo labai stiprus. Archyvuose randame aprašymų, kaip minios žmonių plūsta melstis per Marijos paveikslo karūnavimą. Caro laikais šis kultas buvo draudžiamas, sovietiniais metais pamirštas, tačiau po Nepriklausomybės paskelbimo jis vėl atsigauna, žmonės vėl eina prie švento Dievo Motinos paveikslo“, – pasakojo Trakų bažnyčios klebonas.
Kiekvienais metais rugpjūčio 15 d. Trakų bažnyčioje vyksta iškilmingi Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų ir rugsėjo 8 d. Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai, į kuriuos suvažiuoja tikintieji ne tik iš Trakų rajono, bet iš visos šalies. Kažkada Marijos atlaidai Trakuose buvo didžiausi ir dar visai neseniai visoje Lietuvoje rugsėjo 8-osios iškilmės vadintos tiesiog „Trakinėmis“.
Stebuklai nesibaigia
Iki šiol prie Trakų Dievo Motinos paveikslo eina ieškantieji paguodos, užtarimo ar norintieji išgyti. Aplink šventenybę prikabinėta daugybė sidabrinių įžadų ženklų liudija, kad paveikslui besimeldžiantieji būna išgirsti. „O kiek dar žmonių padėkoja tyliai?“ – retoriškai klausė klebonas V.Girdžiušas.
Istorinį Lietuvos miestą stebuklais taip pat garsina ir po šalis kaimynes paplitusios Trakų Dievo Motinos paveikslo kopijos, seniausioji jų (1700 m.) yra Latvijoje Agluonos bažnyčioje.
2003–2004 m. Trakų Šv. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčią kelis kartus siaubė vagys. Per vieną vagystę buvo pavogta ir auksinė šventojo paveikslo mova – Marijos ir Kūdikėlio apdarai.
Klebonas tikru stebuklu vadina movos radimo istoriją. „Su parapijiečiais kiekvieną sekmadienį lygiai pusę metų meldėmės, kad atsirastų vogti daiktai ir štai įvyko stebuklas – Marijampolėje po daugiabučio namo balkonu buvo rasta užkasta Dievo Motinos paveikslo mova.
Kas yra neįmanoma žmogui, tas įmanoma Dievui“, – Šventąjį Raštą citavo V.Girdžiušas.
Paklaustas, ką Lietuvai ir Trakams reikštų bazilikos vardo suteikimas Šv. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčiai, klebonas teigė, jog taip būtų atgaivinta jos didinga istorija.
„Ji taptų dar viena šventove, kurią iš naujo atrastų Lietuvos tikintieji. Būtų prisiminta tai, kas buvo senovėje. „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybės semias“ – labai teisingai sakoma mūsų himne. Privalome parodyti tai, ką dar turime“, – kalbėjo klebonas.
Naujausi komentarai