Dar spalio pradžioje pradėta ilgai laukta Užutrakio dvaro rūmų restauracija, tačiau darbai gali sustoti, jei valstybė neskirs savo pažadėtos paramos.
Didžiąją dalį pinigų – 10 mln. litų – restauruoti XX a. pradžioje statytiems rūmams skiriama iš struktūrinių Europos Sąjungos fondų. 15,2 proc. šios sumos įsipareigojo duoti Lietuvos valstybė, nes struktūrinių ES fondų taisyklės numato, kad bent nedidelę dalį lėšų siūlomam projektui remti turi skirti ir pati šalis gavėja.
Nors dar 2006 metais Kultūros ministerija Užutrakio dvarui restauruoti įsipareigojo skirti apie 1 mln. litų, kol kas nė vienas litas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos nepasiekė.
„Mes jau gavome ES pinigus, pasirašėme sutartis ir pradėjome teikti mokėjimo paraiškas ministerijai, tačiau pinigų iš jos nesulaukiame. Šią dieną iš direkcijos lėšų esame sumokėję 62 tūkst. litų. Viena vertus, laukiame, kad prasidėtų nauji darbai, tačiau, kita vertus, bijome, kad jiems įsibėgėjus reikės skirti toli gražu jau ne 62 tūkst. litų. O jų neturime“, – pasakojo parko direkcijos vadovas Gintaras Abaravičius.
Negaudama valstybės pažadėtų lėšų direkcija pasirengti restauracijos darbams skyrė kitoms sritims numatytus pinigus, kuriuos vargu ar atgaus. „Mes smarkiai nukraujuojame, nes tokiu atveju kenčia kiti direkcijos prižiūrimi objektai“, – guodėsi G.Abaravičius.
Jei pristigus valstybinių lėšų Užutrakio dvaro restauravimo darbai sustotų, parko direkcija ES fondams turėtų grąžinti ir jau panaudotas lėšas.
Savo ruožtu Kultūros ministerijos sekretorius Rolandas Kvietkauskas tikino, kad nerimauti dėl Užutrakio dvaro kofinansavimo nevertėtų ir kad ministerija dar šiais metais parko direkcijai skirs numatytą ir iš anksto suderintą lėšų dalį.
„Mes tikrai atsakingai įvertiname savo galimybes kofinansuoti ES finansuojamus projektus“, – sakė R.Kvietkauskas. Tačiau „Vilniaus dienos“ žiniomis, iš tiesų direkcija pinigus restauravimo darbams gaus tik po Naujųjų metų.
Finansų ministerijos atstovai tikino, kad Užutrakio dvaro restauravimui pinigai numatyti 2008-ųjų valstybės biudžeto projekte. Ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Lenkutis užtikrino, kad Užutrakiui siūloma skirti 1,079 mln. litų.
Atkurs senovinį interjerą
Spalio 4-ąją parko direkcija pasirašė sutartį su restauravimo darbus Užutrakio dvare vykdysiančiu rangovu. Darbai pajudėjo. „Mes jau pusiaukelėje. Jau prieš metus pradėjome rengti projektus, vykdyti ekspertizes“, – sakė G.Abaravičius.
Iki vasario mėnesio Užutrakio dvaras bus tvarkomas ir ruošiamas restauruoti interjerams.
„Pirmausia statybininkai panaikins sovietinį raugą ir atkurs buvusias pastato erdves – keis langus, panaikins sovietmečiu atsiradusias pertvaras tarp kambarių, išdžiovins pastatą“, – pasakojo G.Abaravičius.
Pavasarį bus imtasi preciziško interjero atkūrimo darbų – restauruojami sienų lipdiniai, dažomos sienos, klojamas dabar visiškai išlūžinėjęs parketas, įrengiami nauji inžineriniai tinklai. „Pagrindinis mūsų tikslas – atkurti autentišką aplinką, kurioje gyveno grafai Tiškevičiai. Dabar šie namai bus visų mūsų, o ne vienos šeimos“, – teigė parko direkcijos kultūrinės veiklos vadybininkė Lina Sokolovaitė.
Autentiški dvaro interjerai bus atkuriami pagal išlikusias nuotraukas, Tiškevičių šeimos draugų atsiminimus.
Šiais metais Lenkijoje buvo išleista rašytojos Lilijanos Narkovič knyga apie Užutrakį, kuri taip pat pasitarnaus restauruojant rūmus.
„Deja, neturime autentiško architekto Juzefo Huso pastato plano. Bet užtat išsaugojome techninius projektus, pagal kuriuos 1951 m. buvo vykdoma rūmų rekonstrukcija“, – džiaugėsi L.Sokolovaitė. Dvaro restauravimo darbai turi būti baigti iki kitų metų rugpjūčio 1 dienos, kai bus oficialiai panaudota ES struktūrinių fondų parama.
Duris atvers turistams
Užutrakio dvaras yra vienintelis Lietuvos dvaras, įtrauktas į nacionalinės reikšmės paminklų sąrašą. Taip pat tai vienintelė Lietuvoje išlikusi dvaro sodyba, kuri nebuvo nei grąžinama, nei privatizuojama.
Vėliau Užutrakis bus pritaikytas kultūriniam turizmui. Pirmame rūmų aukšte įsikurs muziejus, kurio salės bus naudojamos ir reprezentaciniams valstybės renginiams, o antrame aukšte atsiras edukacinės patalpos, skirtos įvairioms konferencijoms.
Muziejaus eksponatais taps autentiška XX a. pradžios pastato aplinka su to meto interjeru ir senoviniais čia ankščiau stovėjusiais baldais. Dalis grafų baldų dabar eksponuojama Trakų pilies muziejuje.
„Dalis dvaro daiktų sugrįš į savo istorinę autentišką aplinką. Užutrakis – juk tai buvo vienos šeimos rezidencija, jos istorija. Sieksime, kad lankytojai pajustų čia tvyrojusią dvasią: pamatytų, kur buvo valgomasis, ką ir iš kokių indų grafai Tiškevičiai valgė. Kur buvo vaikų žaidimo kambariai, kaip atrodė darbo kabinetas. Kur buvo grafienės siuvinėjimo kambarys, mes netgi eksponuosime jos autentiškus siuvinius, kurie yra išlikę pilies muziejuje, o dalis arnotų – Trakų bažnyčioje. Juk dvaras – tai gyvas senovės paveikslas“, – kalbėjo G.Abaravičius.
Naujausi komentarai