Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus atliekų vežėjai pripažino: padėtis – bloga

2018-05-15 09:04

Savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pripažįsta, kad situacija dėl šiukšlių išvežimo Vilniuje bloga - gaunama daugybė gyventojų skundų, o pereinamasis tolerancijos laikotarpis vežėjams - baigėsi.

„Nuo mėnesio pradžios pagal naują tvarką Vilniuje pradėjusiems dirbti atliekų vežėjams pereinamasis laikotarpis baigiasi. Neištuštinti atliekų konteineriai, paliktos nesutvarkytos jų aikštelės bei kiti pažeidimai nuo trečiadienio bus oficialiai fiksuojami, o už sutarčių nuostatų nesilaikymą taikomos finansinės sankcijos“, - rašoma VASA pranešime žiniasklaidai.

Savivaldybės įmonės VASA direktorius Rimantas Juknevičius teigia, kad suprantant pokyčių mastą bei krūvį buvo stengiamasi padėti vežėjams, tačiau padidintos tolerancijos laikotarpis jų atžvilgiu baigiasi jau gegužės 15 d.

„Prašydami gyventojų supratingumo neužmiršome, kad jų interesai ir teikiamos paslaugos kokybė mums yra patys svarbiausi, todėl padidintos tolerancijos laikotarpiui negalime leisti užsitęsti. Pasirašydami paslaugos teikimo sutartis vežėjai deklaravo ir įsipareigojo, kad sugebės dirbti bei užtikrinti švarą bei tvarką mieste. Deja, šiandien galime pasakyti tiek, kad jeigu kuris nors vežėjas pervertino savo jėgas arba galvoja, kad leisime pereinamajam etapui trukti tiek, kiek jiems norėsis, - klysta. Esame pasirengę imtis griežtų poveikio priemonių“, - pranešime cituojamas R. Juknevičius.

Galime pasakyti tiek, kad jeigu kuris nors vežėjas pervertino savo jėgas arba galvoja, kad leisime pereinamajam etapui trukti tiek, kiek jiems norėsis, - klysta. Esame pasirengę imtis griežtų poveikio priemonių.

Teigiama, kad už kiekvieną laiku, pagal grafiką neištuštintą konteinerį ar atliekų turėtojų neaprūpinimą individualiais ir bendro naudojimo konteineriais, pagal sutartį gali būti taikoma 60 eurų bauda. Finansinės baudos gresia už paliktas netvarkingas konteinerių stovėjimo aikšteles, pačių konteinerių nesužymėjimą identifikaciniais lipdukais.

„Skelbtų konkursų sąlygos buvo aiškiai ir konkrečiai suformuluotos, kiekvienas atliekų vežėjas turėjo galimybę įsivertinti savo pajėgumus bei galimybes aptarnauti nurodytas zonas moderniomis, atliekas galinčiomis pasverti transporto priemonėmis, pasamdyti pakankamą darbuotojų skaičių. Nė vienas vežėjas nėra verslo naujokas, tad manome, kad pusė mėnesio yra pakankamas laikotarpis sustyguoti procesus“, - pranešime cituojamas VASA vadovas.

Savivaldybės įmonės pateiktais duomenimis, nuo gegužės 1 dienos VASA iš gyventojų bei įmonių sulaukė pranešimų apie 2,3 tūkst. atvejų, kuomet atliekos nebuvo išvežtos laiku, gavo tai patvirtinančias nuotraukas.

Be to, gauta apie 500 prašymų pristatyti atliekų konteinerius gyventojams, kurie iki šiol jų neturėjo ir galimai už atliekų tvarkymą nemokėjo, tačiau pristatyta labai maža dalis.

VASA atliekų kontrolieriai, anot įmonės, mieste fiksuoja aptinkamus atliekų tvarkymo pažeidimus - jų randama visose be išimties zonose. Iki šiol VASA ekipažai padėjo vežėjams žymėti konteinerius, rasti nežymėtus konteinerius, patekti į teritorijas, tačiau po gegužės 15 dienos jų laikas bus skirtas pažeidimams fiksuoti.

„Turiu pripažinti, kad kol kas dalijimasis informacija panašus į vienpusio eismo gatvę. Mūsų darbuotojai priima skundus, prašymus, ieško kontaktų, kaip patekti į uždaras teritorijas, tuo tarpu vežėjai vis dar vėluoja pateikti tvarkingus grafikus, nesilaiko savo pateiktų grafikų.

Be to, negauname informacijos, kad atliekų konteineriai būtų sveriami, kaip numatyta sutartyse ir kas yra svarbu tiksliam bei maksimaliai teisingam mokesčių apskaičiavimui ateityje. Tokia situacija netenkina nei gyventojų, nei mūsų“, - tvirtina R. Juknevičius.

Iki gegužės 15 dienos vežėjams buvo leista pasitelkti visas turimas, taip pat ir seno tipo transporto priemones, kad atliekos būtų pašalintos, teigiama įmonės pranešime. Jame taip pat pažymima, kad VASA kviečia gyventojus ir toliau aktyviai informuoti apie neišvežamas atliekas bei kitus pažeidimus, nurodyti tikslų adresą, kur yra problema. Gyventojai bei įmonės kviečiami naudotis elektroniniu paštu, nes skambučių srautas, kaip pripažįsta įmonė, yra milžiniškas, o daliai gyventojų tenka palaukti atsakymų.

ELTA jau rašė, kad nuo gegužės 1 dienos Vilnius padalintas į penkias dalis. Šiaurinę, rytinę ir vakarinę zonas aptarnauja „Ecoservice“, centrinę - „VSA Vilnius“, pietuose dirba „Ekonovus“.

Pertvarka siekiama, kad būtų įgyvendintas principas „naudojasi visi, moka visi“. Kaip teigia sostinės savivaldybė, iki šiol maždaug trečdalis gyventojų naudojosi sistema nelegaliai, metė savo atliekas pas kaimynus ar mieste, tačiau už tai nemokėjo.

Reforma prasidėjo nesklandžiai: jau kelios savaitės miesto gyventojai skundžiasi dėl neišvežamų šiukšlių.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praėjusį ketvirtadienį kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas kuo skubiau sušaukti Vilniaus miesto ekstremaliųjų sveikatai situacijų komisiją, kad būtų priimti operatyvūs sprendimai dėl priemonių buitinių atliekų šalinimo sutrikimams ir jų padariniams likviduoti.

NVSC teigė, jog specialistams atlikus patikrinimus paaiškėjo, kad dėl netinkamai tvarkomų atliekų mieste netrukus gali tekti skelbti ekstremalią situaciją, keliančią pavojų žmonių sveikatai.

NVSC specialistai perspėjo, jog siekiant, kad Vilniaus mieste neišplistų užkrečiamosios ligos, būtina nedelsiant organizuoti susikaupusių buitinių atliekų išvežimą bei užterštų teritorijų ir pastatų bendro naudojimo patalpų bei inžinerinės įrangos - šiukšlių šalinimo vamzdynų ir konteinerių laikymo patalpų - valymą ir dezinfekciją.

Tačiau savivaldybė atsisakė sušaukti komisiją. Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sakė, kad pranešimas apie galimą poreikį skelbti ekstremalią situaciją neturi pagrindo. Juo esą norima sukelti paniką. „Vertiname tai kaip neatsakingą elgesį“, - surengtoje spaudos konferencijoje sakė P. Poderskis.

Pasak jo, atliktų patikrinimų metu pažeidimų nenustatyta, bet „pritempta prie to, kad konteinerių šachtose blogas kvapas ir mėtosi viena kita šiukšlė“.

„Situacija išties yra sutrikdyta reformos, pereinamasis laikotarpis užsitęsė, bet ji valdoma. Prielaidų ekstremaliai situacijai nėra ir nebus. Reikia suprasti ir vežėjus, kurie dirba daug valandų prisitaikydami prie naujų grafikų“, - kalbėjo P. Poderskis.

Pirmadienį, gegužės 14-ąją, NVSC patvirtino Eltai, kad situacija negerėja, gyventojų skundų srautas nemažėja. Specialistų teigimu, Vilniaus gyventojai toliau aktyviai skundžiasi dėl užsikišusių šiukšlių šalinimo sistemų, perpildytų šiukšlėmis konteinerių laikymo vietų, gendančių atliekų nemalonių kvapų, besiskverbiančių iš šiukšlių šalinimo konteinerių patalpų ir šiukšlių vamzdžių ne tik į laiptines, bet ir į butus. Taip pat gyventojai skundžiasi dėl pastebėtų graužikų šalia atliekų konteinerių, atsiradusių tarakonų bei musių laiptinėse ir butuose. Skunduose yra minimi atvejai, kai į netvarkingai laikomas atliekų vietas atklysta laukiniai ir benamiai gyvūnai, kurie išdrasko pakuotes ir minta atliekomis.

Dėl skirtingos savivaldybės ir kitų tarnybų informacijos apie tai, kiek rimta yra padėtis, sostinės šiukšlių problema persikėlė į Seimą.

Trečiadienį ji bus aptariama bendrame Seimo Aplinkos apsaugos ir Sveikatos reikalų komitetų posėdyje.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika Eltai sakė, kad arba reikia nuraminti gyventojus, jeigu situacija gerėja, arba ją skubiai spręsti, jeigu negerėja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų