Nuo šiol sostinės svečius supažindinti su Vilniumi bus paprasčiau – tai padaryti bus galima ką tik išleistu miesto naujosios architektūros gidu anglų kalba.
"Vilnius 1900–2012. A Guide to the City’s Architecture" leidėjai pristato ne tik kaip gidą miesto svečiams, bet ir kaip puikų žinyną architektūros entuziastams.
Tai bene pirmas kartas, kai vienu leidiniu Lietuvos sostinė pasauliui pristatoma kaip šiuolaikinis miestas, kuriame galima aptikti visas pasaulines XX ir XXI a. pradžios architektūros tendencijas, atspindinčias socioekonominių sąlygų ir politinių santvarkų kitimą, ir šiandien neatsiliekantį nuo pasaulinių architektūros madų.
Architektūros fondo suburta redakcinė kolegija kartu su 13 autorių kruopščiai atrinko 238 pastatus, aprašė jų istorijas, parengė fotografijas ir brėžinius. Anot leidinio sudarytojos Rūtos Leitanaitės, pagrindinis pastatų atrankos kriterijus buvo jų reikšmė miestui. Atrinkti objektai yra tam tikri vizualiniai arba socialiniai ženklai, žymintys Vilniaus ekonominius, istorinius ar miestiečių mentaliteto pokyčius. Tie ženklai, surinkti į vieną leidinį, nebūtinai yra kokybiškos architektūros pavyzdžiai, tačiau dėl to tampa dar įdomesniu miesto tyrinėjimo ir pažinimo šaltiniu.
"Angliškasis Vilniaus architektūros gidas taps alternatyva tradiciniu sostinės įvaizdžiu nesitenkinantiems turistams. Nes Vilnius – ne tik baroko ir klasicizmo miestas, nudaigstytas begalės bažnyčių bokštų. Vilnius – šiandien gyvas, aktyvus miestas. Čia rasime ir žavingų moderno architektūros fragmentų, pabirusių po Senamiesčio bei Naujamiesčio gatves, ir švarios stilistinės raiškos tarpukario modernizmo pastatų. O kontroversiškas, tačiau stilistiškai įspūdingas Vilniaus sovietinis laikotarpis byloja apie unikalią patirtį Europos kontekste, kurį pakeitė ryškios postmodernizmo tendencijos, susipynusios su vėlyvuoju modernizmu", – sako knygos rengėjai.
Naujausi komentarai