Pereiti į pagrindinį turinį

Vilnius siūlo kreiptis į „GET Baltic“ dujų biržą, kad į sostinę nepatektų rusiškos dujos

2022-03-01 13:40
DMN inf.

Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas pirmadienį oficialiai kreipėsi į Vilniaus šilumos tinklų valdybą su prašymu užtikrinti, kad į bendrovės naudojamus įrenginius šilumos energijai gaminti nepatektų dujos, kurių kilmės šalis – Rusijos Federacija. Pagrindinis siūlymas – kreiptis į Baltijos šalių dujų biržą „GET Baltic“, kad prekiaujant dujomis būtų aiškiai nurodoma įsigyjamo kuro kilmė.

Vilnius siūlo kreiptis į „GET Baltic“ dujų biržą, kad į sostinę nepatektų rusiškos dujos
Vilnius siūlo kreiptis į „GET Baltic“ dujų biržą, kad į sostinę nepatektų rusiškos dujos / S. Žiūros nuotr.

„Pernai šokus iškastinio kuro kainoms vien iš gamtinių ir suskystintų dujų eksporto Rusija užsidirbo daugiau nei 61,8 mlrd. JAV dolerių. Dėl išaugusių dujų ir naftos kainų, Rusijos einamosios sąskaitos perteklius pasiekė 120,3 mlrd. dolerių. Kitaip tariant, Putinas, manipuliatyviai reguliuodamas dujų tiekimą į Europą ir taip dirbtinai sukeldamas dujų kainas, užsitikrino sau finansinę pagalvę, kuri jam itin reikalinga karo metu. Kad jo sukurtą karo mašiną stabdytume ir Putino režimas nebegautų finansinių įplaukų iš Europos, turime mažinti rusiškų dujų vartojimą. Kreipiausi į Vilniaus šilumos tinklų valdybą, kad kartu rastume būdą užkardyti rusiškų dujų patekimą į mūsų šildymo sistemas“, – sako V. Benkunskas.

Bendrovė šių metų sausį sudarė sandorį su valstybės valdoma įmone „Ignitis“ ir įsigijo 335 000 MWh suskystintų dujų šilumos gamybai. Šioje sutartyje Vilniaus šilumos tinklai nusimatė saugiklį – bendrovei tiekiamos dujos negali būti rusiškos kilmės. Šiuo metu per „Ignitis“ Vilniuje įsigyjama didesnė dalis miesto šildymui reikalingų dujų.

Vis dėlto dalį kuro poreikio Vilniaus šilumos tinklai užsitikrina įsigydami gamtines dujas „GET Baltic“ biržoje, jungiančioje visas tris Baltijos šalis. Biržoje įsigyjamų dujų kilmė nėra atskleidžiama, todėl iki šiol šilumos gamintojai, įsigydami dujas, negalėjo atsisakyti konkrečios šalies žaliavų.

Vicemero teigimu, su bendrove jau derinamas prašymas „GET Baltic“ biržai dėl galimybės matyti kilmės informaciją ir atsisakyti įsigyti dujas jų kilmės pagrindu.

„Aš manau, kad tokiu keliu eiti turi visa Europa, tačiau laukti koordinuoto sprendimo iš aukščiausių Europos Sąjungos institucijų nebegalime. Lyderystę turime rodyti čia ir dabar. Tikiuosi, kad tai bus sektinas pavyzdys tiek kitoms Baltijos šalims, tiek likusiai Europai“, – pažymi vicemeras.

Apie 40 proc. dujų, suvartojamų Europoje, yra importuojamos iš Rusijos. Skaičiuojama, kad gamtinių dujų ir naftos eksportas sudaro apie penktadalį Rusijos BVP. 2021 m. Rusija eksportavo gamtinių dujų už 54,2 mlrd. JAV dolerių, suskystintų dujų – dar už 7,6 mlrd., naftos produktų – už 68,7 mlrd., o žaliavinės naftos – už 110,2 mlrd. Iš viso iš iškastinio kuro Putino režimas 2021 m. gavo 489,8 mlrd. dolerių pajamų.

Daugiau naujienų