Quantcast

Formuoti naująją Italijos vyriausybę pavesta ekonomistui M.Monti

Buvęs Europos Komisijos narys Mario Monti sekmadienį buvo paskirtas vadovauti naujajam Italijos ministrų kabinetui, kuris turės kautis su precedento neturinčia krize trečiojoje pagal dydį euro zonos ekonomikoje.

„Italija vėl turi būti ir vis labiau būti stiprybės, o ne silpnumo elementu Europos Sąjungoje, kurią padėjome įkurti ir kurioje turėtume būti protagonistai“, - žurnalistams sakė šis 68 metų ekonomikos profesorius, kuris Italijos premjero poste pakeitė atsistatydinusį Silvio Berlusconi.

Jis pridūrė, kad stengsis „greitai išbristi iš situacijos, kuri turi kritinės padėties elementų, bet kurią Italija suvienytomis pastangomis gali įveikti“.

M.Monti mandatą formuoti vyriausybę iš prezidento Giorgio Napolitano gavo sekmadienį, po kelias valandas trukusių politinių derybų.

Tiksli ministrų kabineto sudėtis turi būti paskelbta artimiausiomis dienomis, prieš tai, kai parlamento balsavimu dėl pasitikėjimo jam turi būti oficialiai suteikti įgaliojimai.

Žilaplaukiui M.Monti savo pritarimą pareiškė S.Berlusconi centro dešiniųjų „Laisvės tautos“ partija (PDL) ir pagrindinė opozicinė centro kairiųjų Demokratų partija (PD).

„Sutikome su profesoriaus Monti paskyrimu“, - po derybų žurnalistams sakė PDL lyderis Angelino Alfano. PD vadovas Pieras Luigi Bersani irgi sakė, jog remia krizinę, laikinąją technokratinio pobūdžio vyriausybę".

Prezidentas išreiškė viltį, kad naujoji vyriausybė balsavimu dėl pasitikėjimo parlamente bus patvirtinta iki savaitės pabaigos, nes jai reikia tuoj pat imtis įgyvendinti skausmingas taupymo priemones ir ilgai atidėliotas reformas.

M.Monti pažadėjo, jog veiks skubiai ir sakė, jog bendradarbiaus su parlamentu. Oficialiai jis turi daugiausiai 10 dienų savo vyriausybei suformuoti.

M.Monti pažadėjo „išspręsti šią finansinę situaciją ir atnaujinti augimo kursą, tuo pačiu išliekant dėmesingam socialiniam teisingumui“.

M.Monti Briuselyje buvo pagrindinis kovos su monopolijomis biurokratas, iškėlęs ir laimėjęs bylas prieš JAV gigantes „Microsoft“ ir „General Electric“.

Sekmadienį Europos lyderiai iškart pasveikino jo paskyrimą. Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir Europos Sąjungos (ES) prezidentas Hermanas Van Rompuy sakė, kad šiuo paskyrimu „siunčiamas tolesnis padrąsinamasis signalas ... dėl Italijos valdžios ryžto įveikti dabartinę krizę“.

Jei M.Monti nepavyktų suformuoti vyriausybės, kas mažai tikėtina, G.Napolitano būtų priverstas paleisti parlamentą ir sušaukti pirmalaikius rinkimus.

Užsienio lyderiai, tarp jų - JAV prezidentas Barackas Obama ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy smarkiai spaudžia Italiją dabar skubiai suformuoti naują vyriausybę ir pradėti ekonomines reformas.

ES, kuri drauge su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) tikrina Italijos sąskaitas, sako, kad stebės Italijos reformas ir kad šiai šaliai gali prireikti priimti papildomas taupymo priemones.

Tuo tarpu S.Berlusconi, kurio atsistatydinimas šeštadienį, po biržų panikos bangos, Romos gatvėse buvo sutiktas džiūgavimu, išdidžiai pareiškė, jog sugrįš į politinę areną. „Aš nepasiduosiu“, - sakė jis.

„Nuo rytojaus padvigubinsiu savo pastangas parlamente ir institucijose, kad Italija būtų atgaivinta“, - sakė S.Berlusconi vaizdo pareiškime, kurį parodė Italijos televizija. Tame pareiškime jis taip pat parėmė naujo ministrų kabineto formavimą.

75 metų S.Berlusconi tvirtino, jog atsistatydino „iš atsakomybės jausmo“.

„Padariau tai tam, kad būtų išvengta naujos finansinių spekuliacijų atakos Italijos atžvilgiu. Padariau tai neprarasdamas parlamento pasitikėjimo. Mes vis dar turime absoliučią daugumą“, - sakė jis, turėdamas omenyje koaliciją, su kuria laimėjo 2008 metų rinkimus.

Nors S.Berlusconi nepralaimėjo oficialaus balsavimo dėl pasitikėjimo, jis vis dėlto prarado savo absoliučią daugumą per antradienio balsavimą dėl biudžeto. Tai ir privertė jį atsistatydinti.

Pranešimai apie būsimą M.Monti paskyrimą praėjusią savaitę padėjo sumažinti biržų nervingumą, bet dėl pavojingo 1,9 trilijono eurų skolos, itin lėto augimo ir aukšto obligacijų kurso derinio investuotojų nerimas nesisklaido.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Luka

Luka portretas
Biržos apsidžiaugė, šita vokiečių "poniutė" greičiausiai numirė iš laimės, bet... Nu ką Es triumfas. Graikija ir Italija turi ES statytinius. Sėkmės graikams ir iltalams, turi savo "grybauskaites". kaip ir LT kentės eiliniai piliečiai, nes nu dar nedagyvenom kad ponija diržus veržtųsi.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių