Pereiti į pagrindinį turinį

F. M. Leščiauskaitė apie dvigubą dukros vardą: mus gąsdino, kad tokio neregistruos

2024-09-24 16:02
LNK inf.

Apie išskirtinius vardus LNK žurnalistė kalbėjosi su tekstų rašytoja, laidų vedėja Fausta Marija Leščiauskaite.

Fausta Marija Leščiauskaitė
Fausta Marija Leščiauskaitė / Freepik.com, Faustos Marijos Leščiauskaitės feisbuko nuotr.

– Ką tik aptarėme, kad jūsų dukrelei suėjo du mėnesiai. Noriu paklausti, ar jau buvote kartu su vyru išrinkę vardą?

– Taip, buvome sugalvoję ne vieną vardą. Pirmasis atkrito labai greitai. Įvyko komiška situacija: tiesiog pamatėme, kad tuo vardu savo dukrą pavadino žmogus, kuris mums nelabai patinka. Taip jau būna – vardus siejame su patinkančiais ar nepatinkančiais žmonėmis, todėl tas vardas iš karto atkrito. Dukrytės tėtis pasiūlė vardą Pasaka, Jūra šmėžavo visur, bet sakėm, jei bus tik Jūra, tai bus Jūra-rūra, taip pravardžiuos. Tai nusprendėm, kad ta Jūra turi kažkur šalia plaukti. Vardą buvome sugalvoję, bet tylėjome iki paskutinės minutės, nes abejojome, ar tikrai tiks. Nieko nesakėme, bet kai dukrytė gimė, nusprendėme, kad ji tikrai yra Pasaka Jūra ir niekaip kitaip.

– Kodėl pasirinkote būtent tokį vardą? Ar jis susijęs su pasakomis ar jūra, mūsų pajūriu, ar dar kuo nors?

– Labai norėjome lietuviško vardo, kuris turėtų gražią prasmę. Pasaka mums atrodė tiesiog gražu. Manau, kad žmogus suteikia prasmingumą vardui, o vardas – žmogui. Tikiu, kad Pasaka gali pranašauti pasakišką gyvenimą.

– Kaip žmonės reaguoja, išgirdę, kad pavadinote dukrą Pasaka Jūra?

– 99 proc. reakcijų yra absoliučiai nuostabios. Sako, kodėl mes patys nepagalvojome apie tokį vardą? Dažniausiai žmonės teigiamai reaguoja, bet suprantu, kad vardas neprivalo patikti visiems. Vieną kartą girdėjome neigiamą reakciją. Kiti žmonės galbūt irgi nesupranta vardo, tačiau dauguma jų yra tiesiog mandagūs, o jei vardas nepatinka – jie pasilieka savo nuomonę sau.

– Ar jūsų dukra Pasaka – vienintelė Lietuvoje?

– Ne, Pasakų yra. Kadangi bendrauju socialiniuose tinkluose, man parašė kita mama, kuri taip pat turi dukrą vardu Pasaka. Žinome dar vieną Pasaką. Tikrinome, ar tokių vardų jau yra – pasirodo, yra ir Pasakų, ir Jūrų, bet nelabai daug.

– Ar lengvai priėmė šį vardą, kai registravote?

– Nelabai. Čia ir buvo tas vienas kartas, kai mūsų išrinktas vardas nepatiko darbuotojai. Ji mus net gąsdino, kad tokio vardo neregistruos, sakydama, jog negadintume vaikui gyvenimo su dviem vardais. Atsakiau jai, kad mano vardas taip pat dvigubas ir aš visada juo didžiavausi. Darbuotoja sakė, kad dabar aš džiaugiuosi ir didžiuojuosi, bet abejojo, ar taip buvo visada. Atsakiau, kad visada taip buvo, ji sakė, nemanau. Vis dėlto mes pasakėme, kad toks vardas jau egzistuoja ir kaip ir nebėra ką spręsti, jei anksčiau buvo toks leidimas suteiktas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

Plačiau apie vardus LNK žurnalistė kalbėjosi su Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolanta Kuzmiene.

– Pasidomėjau ir štai yra kelios šalys, kurios turi draudžiamų vardų sąrašus. Pavyzdžiui, Amerikoje negalima vaiko pavadinti vardu Karalius, Karalienė ar Didenybė. Švedijoje neleidžiama vaikų vadinti Ikea, Veranda ar Supermenu, netgi vardas Elvis ten yra uždraustas. Prancūzijoje negalima vaiko pavadinti Manhetenu, Demonu ir t. t. Ar Lietuvoje egzistuoja panašus draudžiamų vardų sąrašas?

– Lietuvoje tokio sąrašo nėra, tačiau yra kriterijai, kuriuos turi atitikti pasirinktas vardas, kad jis būtų leistinas įregistruoti. Vardas turi atitikti asmens lytį, užtikrinti vaiko geriausius interesus, neprieštarauti moralės normoms ir, žinoma, būti taisyklingas pagal lietuvių kalbos taisykles.

– Ar dažnai pasitaiko atvejų, kai tėvai turi keisti pasirinkimą, nes vardas neatitinka reikalavimų?

– Iš tikrųjų, labai retai. Dažniausiai tai būna dėl gramatinių ar lietuvių kalbos taisyklių neatitikimo. Tada mes pasiūlome taisyklingą variantą ir leidžiame registruoti.

– Bet tokių atvejų, kad tėvai dėl moralės dalykų turėtų pakeisti vardą, nėra?

– Eilę metų tikrai nesame su tuo susidūrę. Tėvai paprastai būna pasiruošę, o vardai – vienas už kitą gražesni.

– Kokie yra populiariausi vardai Vilniuje?

– Jau daug metų tie patys vardai išlieka populiariausi. Berniukams tai: Lukas, Jonas, Benas, Matas. Mergaitėms – Amelija, Sofija, Emilija, Adelė, Olivija, Ugnė.

– Ar galėtumėte pasakyti, kokie rečiausi vardai?

Šiais metais rečiausi vardai buvo: mergaitėms – Uolė, Antarė, Bona, Venera, Kopa, Vėjūnė; berniukams – Aertonas, Toras, Nemunas, Akselis, Kristoferis.

– Kokie būtų jūsų patarimai, jei tėvai nebeturi idėjų ir nežino, kaip pavadinti savo vaiką?

– Vaiko vardo suteikimas yra tik tėvų reikalas, tad patarčiau peržiūrėti įvairius vardynus, paieškoti idėjų ir užsienio vardynuose. Svarbiausia – pritaikyti lietuvišką gramatiką, kad vardas turėtų galūnę ir atitiktų geriausius vaiko interesus. Kartais patariame palaukti, kol vaikas gims, ir tada pasirinkti vardą, kuris labiausiai jam tiktų.

– Tai galima sakyti, kad Lietuvoje galima suteikti beveik bet kokį vardą, tik svarbu, kad jis atitiktų gramatikos taisykles?

– Kad tas vardas atitiktų teisinį reglamentavimą.

– Pavyzdžiui, jei Amerikoje Karalius negalėtų būti, tai Lietuvoje?..

– Tikėtina, kad galėtų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Antanas

Mano anūkei vardas buvo renkamas ilgai ir sudėtingai. Net Lietuvos Radijas valandinę laidą tam buvo paskyręs. O pasirodo tėvais jau seniausiai buvo pasirinkę, tik kantriai tylėjo. Dabar jinai jau penkiolikos metų ir visi džiaugiamės jos lyrišku, mitologijoje apdainuotu vardu.
0
0
Visi komentarai (1)