Pereiti į pagrindinį turinį

D. Kreivys: ateinantis energetikos ministras turės suformuoti mažųjų branduolinių reaktorių viziją

2024-10-31 09:36

Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, kad pasiruošimas vystytį mažuosius branduolinius reaktorius Lietuvoje, tai darbas kurį palieka kito ministro kadencijai. Anot jo, Energetikos ministerija jau pradėjusi diskusijas su JAV energetikos departamentu dėl bendradarbiavimo šioje srityje, o kitas žingsnis galėtų būti neįpareigojančios sutarties pasirašymas su technologijas vystančiomis įmonėmis.

D. Kreivys: ateinantis energetikos ministras turės suformuoti mažųjų branduolinių reaktorių viziją
D. Kreivys: ateinantis energetikos ministras turės suformuoti mažųjų branduolinių reaktorių viziją

„Pirmas žingsnis, kadangi Europa labai atsilieka šiose technologijose, tai pradėtas derinti susitarimas su JAV energetikos departamentu dėl bendradarbiavimo šioje srityje. Sekantis žingsnis, tai bendradarbiavimas su modernimis įmonėmis, kurios vysto šias technologijas. Mano galva, turėtume pasirašyti neįsipareigojančius bendradarbiavimo sutarimus su „TerraPower“, „Kairos Power“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ kalbėjo D. Kreivys.

„Tada jau galėtume formuoti viziją, kokios kainos, kur galėtume statyti, kokie būtų finansavimo modeliai. Tuos darbus turės padaryti ateinantis ministras ir ministerija“, – tvirtino jis.

Paklaustas, ar naujos valdžios atėjimas gali reikšti institucijų požiūrio į mažuosius reaktorius pasikeitimą, ministras pastebėjo, jog prezidentas Gitanas Nausėda palaiko tokios technologijos naudojimą.

„Pirmiausia aš matau prezidento paramą šiai temai. Jis yra ne kartą išreiškęs savo nuomonę dėl mažų branduolinių reaktorių. Tai aš galvoju, kad tai yra pozityvus ženklas šiai krypčiai. Dabar matome, kad Briuselyje ir kitur pradedama suvokti, kad vien atsinaujinančios energetikos neužteks, kad jos turės žengti koja kojon su atominėmis technologijomis“, – komentavo ministras.

Galima planuoti, kad apie 2029 m. pasigaminsime visą elektros energiją, kurios mums reikia. Tačiau per artimiausią dešimtmetį jos reikės dar beveik 2–3 kartus daugiau.

D. Kreivys pabrėžė, kad mažieji reaktoriai reikalingi dėl planuojamo spartaus Lietuvos energetikos poreikių augimo iki 2050 m.

„Galima planuoti, kad apie 2029 m. pasigaminsime visą elektros energiją, kurios mums reikia. Tačiau per artimiausią dešimtmetį jos reikės dar beveik 2–3 kartus daugiau. O iki 2050 m. mums reikės 6 kartus elektros energijos, nei dabar, kad galėtume viską dekarbonizuoti ir pereiti nuo taršaus kuro prie elektros“, – aiškino D. Kreivys.

„Tai reiškia, kad visą tą laikotarpį turėsime tokiu pačiu tempu vykdyti plėtrą“, – pabrėžė jis.

ELTA primena, kad birželį Seimas priėmė atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją (NENS), kuri iki 2050 metų leis Lietuvai tapti klimatui visiškai neutralia valstybe, eksportuojančia iš atsinaujinančių šaltinių pagamintą elektrą.

Strategija numato galimybę vystyti branduolinę energetiką, šalyje įrengiant ketvirtosios kartos modulinius branduolinius reaktorius (MBR), kurie, anot ministro D. Kreivio, yra mažesni ir saugesni už pasaulio rinkose eksploatuojamus šiuo metu.

Ministro teigimu, norint ateityje įsirengti tokių branduolinių reaktorių, politinis sprendimas turės būti priimtas iki 2028 metų. Tokiu atveju pirmasis 0,5 GW (gigavatų) galios branduolinis reaktorius galėtų pradėti veikti 2038 metais, o likusieji – iki 2050 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Balsas

Gal jau nediktuok savo nurodymu naujai valdziai, tavo zodis dabar nieko nereiskia, be taves naujoji valdzia zinos ka daryti, is pradziu anuliuoti pragaistinga Ignicio privatizavima. Zemaitaitis ir Karbauskis aiskiai pasake nuo ko prades savo darba, nuo taves. Tad tepk slides kol nevelu, beg paskui broileri ir bartaseviciu.
2
0
senis

būtu jau seniai veikusi atominė jei ne socdemu noras padėt rusijai pastatyt astravo atomine.
1
-1
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų