Pensininkas Julius dujinę viryklę naudoja rečiau nei elektrinius prietaisus. Dujas užkuria dukart per dieną. Ryte – maistui gaminti, vakare – maistui pasišildyti.
Praėjusį mėnesį Julius už elektrą mokėjo 48 eurus, už dujas – 11 eurų. Dar per 40 eurų išleido šildymui. Viską sudėjus išeina ketvirtadalis vyro pensijos.
„Kad truputį pigiau būtų, nors 15 eurų. Ir vandenį reikia šildytis, čia nieko nesutaupysi“, – kalbėjo pensininkas Julius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tačiau Juliui dujos gali ir brangti. Prognozuojama, kad žmonės, kurie dujas naudoja buityje valgiui gaminti, nuo kitų metų sausio mokės didesnį abonentinį mokestį, bet mažiau už pačias dujas. Tad visa mėnesio sąskaita didės nedaug.
„Numatoma 25 procentus skirstymo kaštų įvertinti į pastovią kainos dalį“, – informavo VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Daugiausiai dujų suvartojantiems viskas atvirkščiai. Kitąmet abonentinis mokestis planuojama nesikeis, bet 10 centų augs pati kubo kaina. O mėnesio sąskaita gali didėti net 11 eurų.
„Dabar šiek tiek išaugusias kainas lemia dujų poreikis. Šaltuoju metų laiku poreikis didėja, lapkričio pradžioj orai šaltesni nei pernai tuo pačiu metu“, – aiškino Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiūtė.
„Dujų kaina biržose yra apie 40-45 eurai, galim matyti sandorius ateityje, šiuo metu jie tokiame lygyje. Be abejo, ne tik klimatas gali turėti įtakos dujų kainai, bet ir geopolitiniai procesai“, – kalbėjo „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
Reguliuotojas dujų kainodarą keičia iš esmės. Žmones skatins vartoti mažiau dujų, bet daugiau prisidėti prie tinklų išlaikymo.
„Šiandien turim 45 tūkstančius gamtinių dujų vartotojų, kurie apskritai nevartoja gamtinių dujų, nors prisijungę prie tinklų, tai reiškia, kad už pačią infrastruktūrą šie vartotojai praktiškai nieko nemoka“, – tikino R. Pocius.
Dujos būtų brangusios ir daugiau, bet įmonė „Ignitis“ 15 procentų reikalingų dujų kiekio kainos užfiksavo, kai dujos dar kainavo pigiau nei dabar. Pakankamai esą aprūpinti ir dujų rezervai.
Paprastai vasarą dujos būna pigesnės, tada jos perkamos ir padedamos į saugyklą.
„Paprastai vasarą dujos būna pigesnės, tada jos perkamos ir padedamos į saugyklą. Mūsų regioną aptarnaujanti dujų saugykla yra Latvijoje, šiuo metu ji yra beveik 80 procentų užpildyta, kas yra tikrai nemažai“, – šnekėjo N. Biknius.
Kitąmet, prognozuojama, keisis ir elektros kaina. Visuomeninė elektra gyventojams brangs apie 4 procentus. Dabar vienos laiko zonos kilovatvalandė kainuoja 19,7 cento už kilovatvalandę. Nuo sausio kainuos 20,5 cento. Tarifas keisis, nes pati elektra brangsta.
„Jei žiūrėtume kainas biržoje, tai Latvijoje ir Lietuvoje – dažniausiai vienodos, Estijoje – tai didesnės, tai mažesnės“, – sakė A. Bagočiūtė.
Nors kainos prognozuojama didės nedaug, tačiau vis tiek turės įtakos buitinių vartotojų sąskaitoms už elektrą.
„Vartotojams vidutiniškai sąskaitos pokytis sudarytų apie 50 centų per mėnesį“, – prognozavo R. Pocius.
Visuomeniniais tarifais elektrą gali pirkti tik tie buitiniai vartotojai, kurie per metus suvartoja ne daugiau kaip 1000 kWh elektros energijos. Ir tą galės daryti dar daugiau nei metus.
Dujų ir elektros tarifus tikimąsi patvirtinti kitą savaitę.
Naujos kainos galiotų pusmečiui: nuo kitų metų sausio iki liepos.
(be temos)
(be temos)