Naujas diagnostinis metodas saugo sveikatą
Kauno medicinos universiteto (KMU) Chirurgijos klinikoje pradėjus taikyti naują krūties navikų diagnozavimo metodą, daugeliui moterų suteikiama galimybė išsaugoti krūtis.
Už 100 tūkstančių litų įsigytas rankinis gama spinduliuotės detektorius padeda beveik 100 procentų tikslumu nustatyti pažeistus limfmazgius, kad operuojant chirurginė intervencija padarytų kuo mažiau žalos. Metodas pacientams taikomas nemokamai.
Pirmą kartą KMUK tokia operacija atlikta 49 metų kaunietei. Iš viso - 9 operacijos. Septynioms pacientėms nereikėjo šalinti limfmazgių, nes naująja diagnostine įranga nustatyta, jog jie nepažeisti. Tokiu būdu pacientės išvengė pooperacinio traumatizmo, skysčių kaupimosi pažastyse, rankos tinimo, ribotos rankos funkcijos.
Iki šiol šalinant krūties naviką būdavo šalinami ir pažasties limfmazgiai kaip pirmas naviko plitimo kelias. Moterims, kurių limfmazgiai nepažeisti, tai nebūtina procedūra, - teigė KMU Chirurgijos klinikos chirurgas habilituotas daktaras Algirdas Boguševičius.
Naujasis aparatas naudojamas operuojant ankstyvąsias vėžio stadijas. Pasaulyje tai yra įprastinė procedūra. Ji taikoma ir įvairių vėžio rūšių diagnostikai. Lietuvoje tokio pobūdžio operacijos kol kas atliekamos tik KMUK bei Vilniaus universiteto Onkologijos institute.
Įkurtuvės Garliavoje
Garliavos pirminės sveikatos priežiūros centre atnaujintose patalpose įsikūrė modernia Europos Sąjungos standartus atitinkančia įranga aprūpinti trys stomatologijos kabinetai. Įranga kainavo per 70 tūkstančių litų.
Atnaujinta sterilizacinė, nupirktas garinis autoklavas. Centro direktorė Daiva Lencevičienė džiaugėsi dar vienu pirkiniu - ES sertifikuotu rentgeno aparatu. Jo įstaiga neturėjo. Pacientams rentgeno nuotraukos buvo daromos greta esančioje ligoninėje. Kauno rajono savivaldybės ryšių su visuomene specialistė informavo, jog, remontuojant patalpas, mokėta tik už medžiagas. Taupant lėšas, visus darbus atliko įstaigos pagalbiniai darbininkai, stalius, elektrikas, santechnikas ir kt.
Greitoji pagalba nuo migrenos
Maždaug 30 proc. sergančiųjų migrena patiria sunkius ir dažnus galvos skausmo priepuolius. Lietuvos galvos skausmų specialistų asociacija ir Tarptautinės soroptimisčių organizacijos Europos federacijos narė - Lietuvos soroptimisčių sąjunga inicijavo projektą ,,Greitoji migrenos pagalba.
Projekto tikslas - supažindinti visuomenę (pirmiausia moteris, nes jos serga tris kartus dažniau nei vyrai) su galvos skausmų, ypač migrenos problema, padėti sergantiesiems įveikti šią negalią, išmokyti juos palengvinti savo būklę priepuolio metu. Dauguma sergančiųjų migrena linkę nuslėpti šią ligą nuo draugų, bendradarbių, o kartais ir šeimos narių, nes bijo būti nesuprasti ir palaikyti ,,neurotikais. Šiame projekte dalyvauja dešimt Lietuvos soroptimisčių klubų, kurie padeda organizuoti šio projekto renginius, o Galvos skausmų specialistų asociacija teikia profesionalią pagalbą.
Greitosios migrenos pagalbos komanda jau suorganizavo 24 konsultacijas. Renginiuose gydytojai skaito paskaitą, konsultuoja apie migrenos diagnostiką ir gydymą. Susitikimuose dalyvauja vietos neurologai, šeimos gydytojai, žmonės, sergantys migrena.
Visi, kurie kenčia nuo galvos skausmų ar mano sergantys migrena, gali skambinti nemokamu pagalbos numeriu 8 800 10103, pasitarti ir konsultuotis su specialistais. Taip pat sukurtas ir jau veikia specialus internetinis puslapis www.migrena.lt, kuriame apsilankė keliolika tūkstančių lankytojų. Šiame puslapyje yra paciento klausimų anketa, į kurią gydytojas atsako per 24 valandas.
KD inf.
Naujausi komentarai