Chaosas Libijoje įtraukė ir premjerą Pereiti į pagrindinį turinį

Chaosas Libijoje įtraukė ir premjerą

2013-10-10 17:06
BNS, BBC inf.

Libijos vyriausybė visiškai nevaldo padėties šalyje. Viena iš daugybės valstybėje šeimininkaujančių ginkluotų grupuočių vakar areštavo premjerą Ali Zeidaną.

Pasak liudininkų, daugiau nei šimtas ginkluotų vyrų anksti ryte surengė reidą viešbutyje "Corinthia", kuriame įsikūrusi vyriausybės vadovo būstinė, išvedė premjerą ir išvežė nežinoma kryptimi.

Po kurio laiko jis atsirado Vidaus reikalų ministerijos Kriminalistikos departamente, kur, kaip paaiškėjo, jį atgabeno buvusių sukilėlių grupuotė, pasamdyta šios ministerijos pagal sukilėlių integravimo programą ir įpareigota užtikrinti saugumą sostinėje.

Šis sukarintas buvusių sukilėlių dalinys, pasivadinęs Libijos revoliucionierių operatyviniu štabu, nurodė suėmęs A.Zeidaną po to, kai JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry patvirtino Libijos vyriausybės vaidmenį per praeitą savaitgalį amerikiečių įvykdytą reidą, per kurį buvo sučiuptas "Al Qaedos" vadeiva.

Grupuotė taip pat pranešė suėmusi premjerą pagal generalinio prokuroro įsakymą, tačiau Teisingumo ministerija tai paneigė. Po keleto valandų A.Zeidanas buvo paleistas.

JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) nariai praeitą šeštadienį sučiupo Nazihą Abdul Hamedą al Raghie, žinomą kaip Abu Anasas al Liby. Šis Libijos pilietis įtariamas prisidėjęs organizuojant 1998 m. įvykdytus sprogdinimus JAV ambasadose Kenijoje ir Tanzanijoje.

A.A.al Liby šiuo metu laikomas viename JAV kariniame laive, plaukiojančiame Viduržemio jūra.

Šis reidas supykdė ginkluotas grupuotes, kurių viena kaltinama dėl praeitais metais surengto puolimo prieš JAV konsulatą Bengazyje.

Ji paragino keršyti už reidą atakuojant strateginius taikinius, tokius kaip dujų eksporto vamzdynai, lėktuvai ir laivai, taip pat grobti sostinėje esančius amerikiečius.

Libijos vyriausybė nepajėgia sutramdyti ginkluotų grupuočių, kurios dalyvavo sukilime prieš Muammarą al Gaddafi ir praėjus dvejiems metams tebekontroliuoja daugelį šalies regionų. Į jas jungiasi ir buvę revoliucionieriai, ir niekada nekovoję, ir laisvę per revoliucijos chaosą atgavę buvę kaliniai.

Šių grupuočių nepavyksta nuginkluoti, jos dažnai būna pranašesnės už Libijos policiją ir net kariuomenę. Kai kurios jų šiemet šalies rytuose blokavo naftos terminalus bei uostus ir taip skaudžiai smogė eksportui bei valstybės pajamoms užsienio valiuta.

Sukilėliai blokavo naftos pramonę kaltindami ją korupcija, kuri, nuvertus M.al Gaddafi, esą toliau klesti. Vieni reikalavo daugiau autonomijos rytinei šalies daliai, kur glūdi didžiausi naftos ištekliai, kiti streikavo dėl atlyginimų, o buvę kovotojai, kuriuos vyriausybė po revoliucijos pasamdė saugoti naftos objektų, bet vėliau pakeitė profesionaliais apsaugininkais, liejo pyktį dėl atleidimo.

Libijos ministras pirmininkas A.Zeidanas praėjusį mėnesį viešėdamas Londone kreipėsi į pasaulio bendruomenę pagalbos užtikrinant saugumą jo šalyje, stiprinant policiją ir kariuomenę.

"Jeigu tarptautinė bendruomenė nepadės surinkti ginklų ir amunicijos, jeigu mes nesulauksime pagalbos formuojant armiją ir policiją, visa tai užtruks labai ilgai, – Londone kalbėjo A.Zeidanas. – Padėtis nepagerės, jei nesulauksime realios praktinės pagalbos."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų