Didžiosios Britanijos policija trečiadienį kūjais prasiskynė kelią į dešimtmetį neteisėtai veikusią airių klajūnų stovyklą, nusprendus iškeldinti jos gyventojus.
Didelės policijos ir teismo antstolių pajėgos susidūrė su kelių dešimčių gyventojų ir jų šalininkų pasipriešinimu. Pareigūnai buvo apmėtyti plytomis ir įsivėlė į grumtynes vadinamajame Deilo ūkyje, įkurtame viduryje laukų už 50 kilometrų į rytus nuo Londono.
Per reidą, kuris prasidėjo paryčiais, užsiliepsnojo vienas kemperis, o keli protestuotojai prisirakino dviračių spynomis prie barikadų, mėgindami sutrukdyti iškeldinimui. Kiti užsiropštė ant 12 metrų aukščio pastolių, nuo kurių pareigūnai juos pradėjo traukti vieną po kito.
Kaip praneša Esekso grafystės policija, prieš du protestuotojus buvo panaudoti elektros šoko prietaisai, o vienas asmuo buvo suimtas. Tuo tarpu policininkai buvo apmėtyti akmenimis ir kitais daiktais.
„Bjauru, ir bus tik dar bjauriau“, - sakė vietos gyventoja Kathleen McCarthy (Ketlin Makarti), kaltindama policininkus smurtu prieš klajūnus ir trijų moterų sužalojimo.
„Esu patyrusi daug iškeldinimų, tačiau nieko panašaus nesu mačiusi... Jie atėjo ir išprovokavo riaušes, kurių mes visai nenorėjome“, - skundėsi ji.
Konfliktas dėl šios stovyklos ruseno nuo 2001 metų, kai airių klajūnai nusipirko buvusį metalo laužo sąvartyną netoli vienos teisėtos stovyklos ir jame apsigyveno.
Vietos valdžia teigia, jog šis konfliktas tėra planavimo problema: 86 šeimos pasistatė namus, neturėdamos tam reikalingų leidimų.
Tuo tarpu klajūnai, kurie pagal gyvenimo būdą panašūs į romus, tačiau etniškai nuo jų skiriasi, šį reidą vadina etniniu valymu, vainikuojančiu šimtmečius tvyrojusį nepasitikėjimą tarp nomadų ir sėsliųjų britų visuomenės.
„Mus ištempė iš vienintelių namų, kuriuos turime šiame pasaulyje, - skundėsi K.McCarthy. - Darysime viską, kad galėtume čia likti, tačiau panašu, kad mums nebeliko vilties.“
Žmogaus teisių aktyvistė Lily Hayes (Lili Hejes) kaltino policiją be reikalo naudojus jėgą. Tačiau pareigūnai sako, kad smurtą išprovokavo klajūnai ir jų šalininkai.
„Iš anksto suplanuotos ir organizuoto smurto scenos, kai jau matėme protestuotojus mėtant akmenis ir plytas, grasinant policininkams geležiniais strypais ir padegant kemperį, yra sukrečiančios“, - sakė kaimyninio Bazildono miesto tarybos pirmininkas Tony Ballas (Tonis Bolas).
Didžiojoje Britanijoje gyvena 15-30 tūkst. airių klajūnų, kuriuos vyriausybė pripažįsta atskira etnine bendruomene.
Teisinis ginčas dėl Deilo ūkio tęsėsi daugelį metų, kai būdavo skelbiami ir atšaukiami iškeldinimo orderiai, kol galiausiai klajūnai pralaimėjo galutinę apeliacinę bylą praeitą savaitę.
Naujausi komentarai