Pereiti į pagrindinį turinį

Įtariami Bostono sprogdintojai atkreipė dėmesį į Rusijos Kaukazą

2013-04-23 17:52
Įtariami Bostono sprogdintojai atkreipė dėmesį į Rusijos Kaukazą
Įtariami Bostono sprogdintojai atkreipė dėmesį į Rusijos Kaukazą / AFP, Reuters nuotr.

Dviejų brolių čečėnų, įtariamų įvykdžius sprogdinimus per Bostono maratoną, seneliai Antrojo pasaulinio karo metais buvo ištremti per masines represijas, vykdytas prieš šią tautą Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino režimo, o jų tėvai, anksčiau gyvenę Dagestane, išvyko į Jungtines Valstijas, ieškodami geresnio gyvenimo.

Tačiau jų sūnūs tapo radikaliais islamo sekėjais.

Įtariamų Bostono maratono sprogdintojų šeimos istoriją pademonstravo, kad neramumai Kaukazo regione toli peržengia Rusijos sienas.

19-metis Džocharas Carnajevas ir jo 26 metų brolis Tamerlanas gyveno JAV ilgiau nei dešimtmetį, bet jų kilmė padėjo nušviesti patirtį, dėl kurios jaunuoliai buvo įvardyti kaip įtariami žudikai.

Tai didele dalimi lėmė jų tautybė, siejama su Čečėnijos respublika Rusijai priklausančiame Šiaurės Kaukazo regione. Tačiau jų tėvas Anzoras iš tikrųjų yra gimęs Kirgizijoje, kur Tamerlanas ir Džocharas praleido didžiąją dalį vaikystės.

Jų seneliai buvo ištremti į Kirgiziją kartu su šimtais tūkstančiais kitų čečėnų iš savo tėvynės Kaukaze 1944 metais, kai sovietų valdžia apkaltino visą tautą masiškai kolaboravus su naciais.

Per žaibo greičiu įvykdytą operaciją čečėnai buvo suvaryti į traukinius ir išvežti į Vidurinę Aziją už tūkstančių kilometrų - dauguma į Kazachstaną, tačiau kai kurie, tarp jų Anzoro Carnajevo tėvai, - į Kirgiziją.

Dešimtys tūkstančių jų mirė kelyje, spaudžiant speigui, o čečėnams į savo tėvynę grįžti leista tik po Stalino mirties 1953 metais.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai, Anzoras su šeima paliko Kirgiziją ir grįžo į Kaukazą, vienas Kirgizijos valstybės saugumo tarnybos GKNB pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP Biškeke.

Tačiau įsiplieskus pirmajam karui tarp Maskvos pajėgų ir Čečėnijos separatistų, Carnajevų šeima grįžo į Kirgiziją 1995 metais ir gyveno Tokmoko mieste, kur Tamerlanas 1998 metais pradėjo lankyti 2-ąją vidurinę mokyklą, nurodė Kirgizijos pareigūnas.

Kaip teigia Kirgizijos šaltiniai, Džocharas gimė Kirgizijoje ir turi šios šalies pilietybę. Tuo tarpu Tamerlanas gimė Rusijos pietiniame Kalmukijos regioje ir turėjo Rusijos pilietybę.

Jaunėliui vardas tikriausiai buvo suteiktas pagerbiant Džocharą Dudajevą - Čečėnijos separatistų sukilėlių lyderį, žuvusį per Rusijos aviacijos smūgį 1996 metais.

Kaip nurodo Kirgizijos vyriausybė, ši šeima 2001 metais persikėlę į Dagestaną, iš kur buvo kilusi brolių motina Zubeidat.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis čečėnas chirurgas Chasanas Bajevas, kuris yra iškilus šios diasporos veikėjas, sakė Rusijos savaitraščiui „New Times“, kad Carnajevai paliko Kirgiziją, nes toje šalyje taip pat didėjo etninė įtampa.

Dagestanas tuomet, kaip ir dabar, buvo vienas iš skurdžiausių Rusijos regionų, krečiamas didelio nedarbo, tačiau taip pat islamistų sukilėlių smurto, persimetusio į šią respubliką iš Čečėnijos.

Carnajevai ten ilgai negyveno ir 2002 metais persikėlė į Jungtines Valstijas, kur paprašė suteikti jiems pabėgėlių statusą.

„Dagestanas šiandien yra vienas iš karščiausių židinių Rusijoje“, - apie šio regiono problemas rašančio internetinio laikraščio „Caucasian Knot“ (www.caucasianknot.info) vyriausiasis redaktorius Grigorijus Švedovas sakė AFP.

„Terorizmas ir pasipriešinimas tikriausiai išplito dėl didelio religingumo, aukšto korupcijos lygio ir menkos kontrolės iš federacijos centro. Visi šie veiksniai klestėjo posovietiniais laikais“, - aiškino jis.

Pastaruoju metu Tamerlanas Carnajevas dalijosi kovotojų vaizdo įrašais jo vardu pavadintoje paskyroje portale „YouTube“, o praeitais metais jis šešis mėnesius viešėjo Dagestane ir Čečėnijoje.

Praėjus daugeliui metų po antrojo Čečėnijos karo, prieš Kremlių nukreiptas sukilėlių judėjimas vis labiau pradėjo remtis radikaliuoju islamu, o ne separatizmo idėjomis.

Tačiau kol kas neaišku, ar Tamerlanas palaikė kokius nors ryšius su čečėnų sukilėliais islamistais, norinčiais Kaukaze įkurti „emyratą“, kuriame galiotų šariatas - islamo teisė.

Dagestano vilajatas, sukilėlių grupuotė, susijusi su Kaukazo emyratu, pagrindiniu kovotojų judėjimu Užkaukazėje, kuriam vadovauja Doku Umarovas, paneigė bet kokius ryšius su sprogdinimais Bostone.

Pasak G.Švedovo, brolių simpatijos kovotojams galėjo būti motyvuotos „tėvų prisiminimų apie Čečėnijos karą, prisiminimų apie Stalino vykdytą jų artimųjų deportaciją“, taip pat dabartinių problemų, tokių kaip karai Sirijoje ir Irake.

Tačiau veiksmingiausias elementas paprastai būna ekstremistų propaganda, skelbianti, kad JAV siekia dominuoti pasaulyje ir stengiasi sunaikinti islamą, pridūrė ekspertas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų