Kipro prezidentas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades), patiriantis didėjantį visuomenės spaudimą dėl šią savaitę jo sudaryto susitarimo su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) dėl salos finansinio gelbėjimo programos, inicijuoja baudžiamąjį tyrimą, siekiant išsiaiškinti, kaip buvo parklupdyti šalies bankai.
Jo ministrų kabinetas planavo trečiadienį paskirti tyrėją arba komisiją, siekiant nustatyti bet kokią baudžiamąją, moralinę arba administracinę atsakomybę dėl šios skolų krizės, taip pat išaiškinti galimos nekompetencijos atvejus.
Tačiau pareigūnams siekiant užtikrinti, kad Kipro bankai atnaujintų darbą po 12 dienų trukusio uždarymo, baiminantis masinio indėlių atsiėmimo, vyriausybė nurodė atidedanti savo posėdį vienai dienai.
Tuo tarpu įtakinga opozicijos partija „Akel“ pakvietė trečiadienio vakarą surengti demonstraciją prie prezidentūros, protestuojant prieš N.Anastasiadžio, išrinkto prezidentu tik praeitą mėnesį, sudarytą susitarimą dėl finansinio gelbėjimo paketo.
Ankstesni šalies vadovas Demetris Christofijas (Demetris Christofias), kurį palaiko „Akel“, ištisus mėnesius priešinosi griežtoms sąlygoms, kurias tarptautiniai skolintojai siūlė Kiprui mainais į finansinio gelbėjimo paketą itin dideliam salos bankų sektoriui, smarkiai nukentėjusiam nuo Graikijos skolų krizės bei priklausomam nuo didžiulių indėlių iš Rusijos.
Pagal susitarimą, kurį N.Anastasiadis pirmadienį paryčiais sudarė su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF), didžiausios šalies kredito bendrovės - Kipro banko - investuotojai ir stambieji indėlininkai patirs skaudų smūgį, o antrasis didžiausias bankas „Laiki“ galiausiai bus uždarytas.
Pagal šį planą Kipro ekonomikos pagrindą sudarantis bankininkystės sektorius bus smarkiai apkarpytas, o dėl to taip pat bus prarasta daug santaupų bei darbo vietų.
N.Anastasiadis, tapęs atakų taikiniu politiniame fronte, nes esą pasidavė galingųjų ES šalių, vadovaujamų Vokietijos, spaudimui nurėžti dalį lėšų nuo Kipro bankuose laikomų stambiųjų indėlių, pažadėjo inicijuot baudžiamąjį tyrimą dėl šios krizės.
„Artimiausiomis dienomis pavesiu ministrų kabinetui paskirti baudžiamuosius tyrėjus, kuriems bus nustatyta aiški užduotis - nustatyti ir priskirti atsakomybę visur, kur ji priklauso“, - pareiškė jis.
Naujausi komentarai