Jei jūsų namuose, pavyzdžiui, dešimtmetį augęs „pinigų medis“ nesukrovė nė vieno žiedo, nenusiminkite – tinkamai prižiūrimas jis tikrai pražys. Gal net ir per Velykas, kurios savaime reiškia atgimimą.
Pražydo algos dieną
Kai sulig pirmosiomis kovo dienomis „Kauno dienos“ žurnalistės Vilijos Žukaitytės namuose pražydo zamiokulkas („pinigų medis“), mergina pagalvojo, kad įvyko stebuklas – gėlė pražydo po aštuonerių augimo metų. „Aš net nežinojau, kad “pinigų medis„ gali žydėti, – prisipažino Vilija. – Savo pirmąjį “pinigų medį„ gavau dovanų iš mamos, kuri, suprantama, žinojo, jog mėgstu tokias gėles, kurios nereikalauja didelės priežiūros. Turbūt todėl man taip tiko “pinigų medis„, nudžiuginęs pirmąją pavasario dieną“.
Anot Vilijos, neįprastą, panašų į nešvaraus baltumo pirštą, „pinigų medžio“ žiedą ji pastebėjusi, laistydama šią gėlę. Kai pasidalijo ją apstulbinusia žinia su draugais, šie padarė išvadą: „Matyt, gavai atlyginimą, jei net “pinigų medis„ sukrovė žiedą“. Jie buvo teisūs – tą dieną Vilija buvo gavusi algą. Beje, sakoma, kad „pinigų medis“ yra „bankininkas“, sugebantis pritraukti į namus pinigus.
Pirmieji patyrimai
„Jeigu manęs kas paklaustų, kaip priversti “pinigų medį" sužydėti – nežinočiau, ką atsakyti. Kai mamos padovanota gėlė pritrūko vietos vazone, aš padalinau jo šaknis į tris dalis ir pasodinau į skirtingus vazonus. Visi jie žiemą stovi ant pietinės palangės.
Turiu prisipažinti, kad apie „pinigų medžio“ priežiūrą menkai teišmaniau, bet augalus laikiau ant pietinės palangės, šaltuoju metų laiku laisčiau saikingai – kartą per savaitę. Tačiau kartą, matyt, persistengiau laistydama – „pinigų medis“ pradėjo pūti. Nupjovusi kelias sveikas viršūnines šakeles, vieną jų įmerkiau į stiklinę su vandeniu, o kitą pasodinau į vazonėlį su žemėmis. Spėkite, kuri šakelė prigijo? Abi. Tiesa, gan ilgai laukiau, kol vandenyje buvusi šakelę išleido šaknis – tada ją persodinau į vazoną su žemėmis, tačiau retsykiais laistoma šakelė gyvybės požymius parodė gal tik po pusmečio", – dalijosi savo patyrimais gėlininkystėje Vilija.
Gali vasaroti lauke
Anot VDU Kauno botanikos sodo dr. Juditos Varkulevičienės, patrauklios išvaizdos zamiokulkas – tamsiai žali blizgantys lapai ant mėsingų lapkočių – auga labai lėtai, tačiau kambaryje gali pasiekti metro aukštį, o į plotį gali išaugti iki 1,5–2 metrų. "Tai nereikalaujantis ypatingos priežiūros augalas, tačiau pinigus jis pritrauks tik teisingai prižiūrimas, – šyptelėjo J. Varkulevičienė. – Pasirodę jauni lapai ant šakutės pranašauja naujus pinigus, o pradėjęs skursti augalas – nepriteklių.
Kad sulauktume jaunų blizgančių lapelių, turime „pinigų medį“ auginti ant rytinės ar vakarinės palangės, nes stipri vidurdienio saulė jam gali būti kenksminga. Jei vis dėlto laikysime augalą ant pietinės palangės, tai jį derėtų apsaugoti nuo tiesioginių vidurdienio saulės spindulių. Atėjus vasarai, „pinigų medį“ galima išnešti į lauką ir pastatyti pusiau šešėlyje. Kadangi augalas kilęs iš pietryčių Afrikos, kur lietaus būna ne itin daug, šį augalą Lietuvoje vertėtų apsaugoti nuo gausaus ir šalto lietaus".
Žydi tik suaugęs
Anot pašnekovės, „pinigų medis“ patogus tuo, kad žiemą jam visiškai nekenkia sausas kambarių oras, tačiau labai pavojinga jį perlaistyti. Todėl rudenį ir žiemą jis laistomas retai – kartą per savaitę, o pavasarį ir vasarą – saikingai. „Jei norite jį laistyti – laistykite rytoj, o dar geriau – poryt“, – patarė J.Varkulevičienė.
„Pinigų medis“ tęšiamas kovo – rugpjūčio mėnesiais kaktusams skirtomis trąšomis. Žydi retai ir tik suaugęs. Kasmet pavasarį persodinami tik jauni augalai, o senesni - kas dvejus – trejus metus, parenkant platesnį vazoną nei ankstesnis. Tinka tokia pati žemė kaip ir kaktusams. Verta pasirūpinti geru drenažu.
Naudingi patarimai
Jei žemė, į kurią sodinamas zamiokulkas, yra drėgna, jį reikėtų laistyti tik po 2–3 dienų. Zamiokulkas dauginamas dalijant didelius kerus, auginiais ir atskirais lapeliais. Anot J. Varkulevičienės, kero dalis, auginius ir lapus prieš sodinimą verta 2–3 valandas apdžiovinti, kad užgytų žaizdos. Po to labai naudinga šaknis bei auginius apvelti fitohormonais, kurie skatina šaknų augimą.
Belieka priminti, kad „pinigų medžio“ tėvynė – Afrikos savanos, kad šiai gėlei priskiriamas finansines galias ir jos galimybes žydėti galime padidinti, užkasę į vazono žemę metalinį pinigėlį ir laikydamiesi priežiūros patarimų.
Naujausi komentarai