Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentė neblogai vertina pasiūlymus Visagino AE statybai

2011-06-01 17:37
Prezidentė neblogai vertina pasiūlymus Visagino AE statybai
Prezidentė neblogai vertina pasiūlymus Visagino AE statybai / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako gerai vertinanti faktą, kad Lietuvos Vyriausybė gavo dviejų potencialių strateginių investuotojų pasiūlymus statyti naują branduolinę jėgainę Visagine.

"Tai, kad tiktai dvi - nėra blogai. Pasaulyje ne tiek daug yra kompanijų, kurios iš viso gali statyti. Parduoti įrangą gali ir tai ribotas kiekis, o dalyvauti statybose iš viso yra labai nedidelis kiekis. Taigi tai nestebina", - trečiadienį Utenoje žurnalistams sakė šalies vadovė.

Ji sakė nežinanti, kokios yra Japonijos ir Jungtinių Valstijų kompanijų pateikų pasiūlymų sąlygos: "Aš žinojau, kad bus tokie pasiūlymai, bet konkrečių detalių dar nežinau, todėl komentuoti dar negaliu".

Paklausta, kas pasikeitė, kad po nesėkmės pernai rudenį šįkart Lietuva sulaukė tarptautinių kompanijų pasiūlymų vystyti Visagino AE projektą, ji atsakė: "Manau, kad pasikeitė tarptautinės sąlygos".

Energetikos ministerija trečiadienį patvirtino gavusi dviejų potencialių strateginių investuotojų į naują atominę jėgainę pasiūlymus. Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, investuotoją tikimasi pasirinkti dar šią vasarą.
Pasiūlymus pateikė konsorciumas "Hitachi GE Nuclear Energy", kurį sudaro Japonijos "Hitachi" ir JAV korporacija "General Electric", ir JAV bendrovė "Westinghouse Electric Company".

"Hitachi GE Nuclear Energy" kuria ir gamina reaktorius, užsiima branduolinio kuro gamyba, tiekia paslaugas branduolinėms jėgainėms ir jas prižiūri.
"Westinghouse Electric Company" savo tinklalapyje skelbia esanti pirmaujanti atominės energetikos kompanija. Bendrovė užsiima atominių elektrinių projektavimu, statyba ir priežiūra, atnaujinimu, teikia kitas paslaugas. Bendrovės kontrolinį akcijų paketą valdo Japonijos elektronikos milžinė "Toshiba", ji turi padalinius 17-oje šalių, įmonėje dirba maždaug 15 tūkst. darbuotojų.

Šių metų pradžioje A.Sekmokas pasirašė įsakymą, pagal kurį derybos turi būti baigtos vėliausiai iki liepos 13-osios. Tačiau tikėtina, kad iki to laiko jos nebus baigtos, todėl Seimo bus prašoma pratęsti terminą.
Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė neseniai pareiškė nenorinti, kad pritraukiant strateginį investuotoją Visagino atominės elektrinės statybai pasikartotų Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos pardavimo JAV kompanijai "Williams" istorija 1999 metais. Sandoris buvo vertinamas kaip ypač nepalankus Lietuvai, nes valstybė iš jo negavo pinigų, o tik didelius įsipareigojimus, kurių dalis dar galioja iki 2025 metų.

Tikimasi, kad Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija iki 2020 metų pastatys naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios paskutinis veikęs reaktorius buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė tikisi, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą.
Lietuvai pernai nepavyko išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę, lapkričio pabaigoje pasitraukus pasiūlymą pateikusiai Pietų Korėjos bendrovei "Kepco".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų