Lietuvos termofikacijos elektrinių rėmimo sistema iškreipia rinką, mano valstybės auditoriai. Be to, jie konstatavo, kad šių elektrinių gaminamos elektros supirkimo kvotos nustatymo procedūra yra neskaidri. Auditorių nuomone, abejonių kelia ir Lietuvos elektrinei paskirta kvota.
"Lietuvoje termofikacinės elektrinės remiamos neatsižvelgiant į energijos gamybos efektyvumą, o veikianti termofikacinių elektrinių rėmimo sistema iškreipia rinką. Tuo tarpu Europos Sąjungos teisės aktuose akcentuojamas didelio efektyvumo termofikacijos skatinimas", - pranešime spaudai sakė valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas.
Lietuvoje veikiančios 12 termofikacijos ir Lietuvos elektrinė remiamos nustatant joms elektros energijos supirkimo kvotas. Tuo tarpu daugelyje pasaulio šalių plėtojama ir remiama kombinuota elektros ir šilumos gamyba - kogeneracija, leidžianti efektyviau panaudoti iškastinį kurą ir mažinti oro taršą, teigia Valstybės kontrolė.
Auditorių nuomone, abejonių kelia ir Lietuvos elektrinei paskirta remiamos elektros gamybos kvota, nes nėra kriterijų, kuriais vadovaujantis ji nustatyta ir įvertintas kvotos poreikis energetiniam saugumui užtikrinti.
Auditoriai konstatavo, kad remiamos elektros supirkimo kvotos buvo nustatytos be aiškių kriterijų, todėl, jų nuomone, tokia procedūra yra neskaidri. Nustatant supirkimo apimtis 2010 metams, nebuvo prognozuojama, kokia bus gamybos apimtis, todėl termofikacijos elektrinės negali numatyti ateities perspektyvų, investicijų poreikio ir prognozuoti pinigų srautų.
Valstybės kontrolė rekomendavo Energetikos ministerijai įvertinti kogeneracijos perspektyvas šalies energetikoje ir termofikacinėse elektrinėse pagamintos energijos gamybos ir vartojimo apimtis. Be to, siūloma nustatyti objektyvius kriterijus, kuriais vadovaujantis būtų paskirstoma remiamos elektros gamybos apimtis termofikacinėms elektrinėms.
Ateityje, atuditorių nuomone, remiamos elektros kvotas reikėtų tvirtinti tik gavus Kainų komisijos išvadą apie jų įtaką elektros kainai.
Naujausi komentarai