Pereiti į pagrindinį turinį

Jei norite gerai išsimiegoti, užmirškite televizorių

2012-03-22 20:32
Jei norite gerai išsimiegoti, užmirškite televizorių
Jei norite gerai išsimiegoti, užmirškite televizorių / Shutterstock nuotr.

Lietuvos miego medicinos draugijos prezidentė profesorė Vanda Liesienė savo pacientams Kauno miego centre pirmiausiai rekomenduoja iš miegamojo išnešti televizorių ir bent valandą iki miego praleisti ramiai, pamiršus muilo operų ar veiksmo filmų herojus.

Neišsimiegojus paaštrėja ligos

Neveltui pasaulyje minima Miego diena. „Kai žmogus negali miegoti nei dieną, nei naktį gresia imuninės sistemos išsekimas. Aštrėja kitos lėtinės ligos, sunkiau pasveikstama. Mieguistumas dienos metu yra pavojingas, nes padidėja avaringumas kelyje“, – aiškino V.Liesienė, vadovavusi ir Europos miego medicinos draugijai, o šiuo metu atstovaujanti Lietuvai Europos nacionalinių draugijų asociacijoje, kuri ruošia miego sutrikimų diagnostikos ir gydymo gaires gydytojams.

Dauguma V.Liesienės pacientų – veiklūs kauniečiai, turintys didelį protinį krūvį, bet prastai reguliuojantys savo darbo ir poilsio režimą. Būtent tokie žmonės dažniausiai kenčia nuo miego sutrikimų.

Su jais V.Liesienė dažnai susitinka Kauno Miego sutrikimų diagnostikos laboratorijoje.„Kartais vos pakalbėjusi su pacientu galiu pasakyti, kokia yra jo bėdų priežastis. O kartais tenka atlikti naktinį miego tyrimą, kai žmogus naktį praleidžia miego laboratorijoje“, – aiškino medikė, viena iš trijų miego sutrikimų specialistų Lietuvoje, turinčių europinius sertifikatus.

Miegui reikia ruoštis

Pasak V.Liesienės, nors didžiausias miego priešas yra psichologinis, o ne fizinis krūvis, prieš miegą negalima nei sportuoti, nei fiziškai sunkiai dirbti. Naktiniam poilsiui reikia ruoštis mažiausiai valandą.

„Būtina relaksacija, tam tikri ritualai – prausimasis, nusiteikimas nakčiai. Reikia nestaigiai pereiti prie tamsos, kad smegenys nestresuotų: prieš išjungiant šviesą – įjungti blausią šviesą. Privalu laikytis griežto režimo – gultis tuo pačiu metu“, – vardijo profesorė.

Ji kategoriškai prieštarauja įsišaknijusiai tradicijai miegamajame laikyti televizorių. „Smegenys žiūrint televizorių gauna informacijos ir jos yra papildomai apkraunamos, todėl kenčia miego kokybė arba žmogus visai neužmiegama. Nuo televizoriaus pasikeičia patalpos oras“, – šią mintį peikė V.Liesienė.

Prabudus ir neužmiegant naktį siūloma pakartoti dalį vakarinio ritualo, pavyzdžiui, tamsoje arba prie blausios šviesos nueiti į tualetą, atsigerti vandens ir vėl atsigulti į lovą. Smegenys tai priims kaip signalą miegoti.

Ką daryti, jei tenka dirbti pamainomis? Pasak profesorės, yra žmonių, kurie per mėnesį adaptuojasi prie pamaininio, naktinio darbo, nes jų nervinė sistema yra stabili, jie nejaučia didelio nerimo. Tačiau, anot medikės, kai kurie niekada neprisitaikys ir negalės taip dirbti, todėl ilgai laukiant  ir tikintis, kad vis dėlto pavyks adaptuotis, rizikuojama sveikata.

Serga ir vaikai

1-3 metų vaikams labai dažnai dienos ritmas, o kartu ir miegas sutrinka dėl to, kad nenustatomos elgesio ribos. Neretai vaikas, jau paguldytas į lovytę, iš jos išlipa ir žaidžia, kartais jam leidžiama bėgioti vos ne per naktį. Tačiau taip tėvai rizikuoja ne tik nusivilti, kad vaikas neklauso, bet ir sutrikti jų atžalos sveikata.

V.Liesienė sako, kad vaikams vaistai nuo miego sutrikimų skiriami labai retai, nebent yra priepuoliai, parasomnijos, jie klykia.

Miego sutrikimų nedaugėja, tačiau, pasak gydytojos, žmonės juos dažniau supranta kaip sveikatos problemą ir todėl ieško pagalbos.

Neaišku, kiek lietuvių kamuoja miego sutrikimai, tačiau pagal bendrą Europos vidurkį galima spėti, jog tai – kas septintas-dešimtas gyventojas.

Vyresni žmonės miego bėdų turi kelis kartus daugiau nei jaunesni. Nuo jų kenčia apie 40  proc. žmonių, vyresnių nei 60 metų.

Anot V.Liesienės, nemiga ištinka dėl labai įvarių priežasčių. Tačiau gydymas vaistais būtinas tik sunkiais atvejais. Pavyzdžiui, atsiradus lėtinei nemigai, kai neišsimiegama kiekvieną naktį ir ilgiau nei mėnesį, ir žmogus nenori net dieną pamiegoti.

Kitokia nemiga būna, bet irgi turinti rimtų pasekmių, kai naktį gerai pailsėti trukdo kvėpavimo sutrikimai, neramių kojų sindromas.

Miego sutrikimo simptomai:

Darbingumo sumažėjimas

Sutrikęs miegas

Mieguistumas

Miego-budrumo ritmo sutrikimas

Vaikščiojimas miegant

Kalbėjimas naktimis

Varginantys sapnai

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų