Uodas yra nuolatinis lyderis nekenčiamiausių vabzdžių reitinguose. Tai vabzdys kenkėjas, vienas didžiausių žmogaus priešų, kuris nuolatos kėsinasi sugadinti iškylas ir vakarones gamtoje.
Nors vabzdys sutinkamas beveik visur, tačiau ar viską žinote apie jį?
Pavojingos tik uodų patelės
Populiari nuomonė, kad žmonėms ir gyvūnams kanda tik uodų patelės, yra teisinga. Patinų straublelis yra be duriamųjų šerelių, todėl jie minta tik augalų sultimis ir nektaru.
Uodai patinėliai išgyvena tik 1 – 2 mėnesius, o apvaisinę patelę žūsta. Patelės turi straublelį su duriamiuoju šereliu ir maitinasi jau ne augalais, o žmonių ir šiltakraujų gyvūnų krauju. Jų įgėlimas yra skausmingas, gali alergizuoti odą.
Patelės, priešingai nei patinėliai, lengviau prisitaiko prie gamtinių sąlygų ir esant palankioms sąlygoms gali net ir peržiemoti.
Uodai gali apkrėsti AIDS?
Mokslininkai nustatė, kad uodai negali žmonių apkrėsti žmogaus imunodeficito virusu. Anot biologo Liutauro Grigaliūno, įkasdamas uodas neįšvirkščia savo, kito gyvūno ar žmogaus kraujo, kuriam įkando prieš tai.
Kasdamas uodas suleidžia savo seilių, kurios veikia kaip lubrikantas tam, kad uodas galėtų efektyviau maitintis. Žmogaus imunodeficito virusas neišgyvena vabzdžiuose tiek ilgai, kad patektų į jų seiles, todėl apkrėsti AIDS uodai negali. Tačiau per seiles galima apsikrėsti maliarija ar geltonąja karštine.
Uodai būna arti vandens telkinių
Tiesa, kad uodų kiaušinėliai padedami stovinčiame arba lėtai tekančiame vandenyje, rečiau - šlapioje žemėje. Kiaušinėlių stadija trunka keletą dienų. Patelė gali padėti 100 ir daugiau kiaušinėlių.
Paprastojo uodo kiaušinėliai plūduriuoja vandens paviršiuje, o uodams išsivystyti nuo kiaušinėlio iki suaugusio reikia 1 – 2 savaičių. Įdomu tai, kad uodai gali įveikti ir pakankamai didelius atstumus. Suaugęs uodas nuo savo išsiritimo vietos gali nutolti net iki 30 kilometrų.
Sprendimas uodams naikinti - šikšnosparniai
Mokslininkų atlikto eksperimento metu šikšnosparniai per valandą suėdė apie 600 uodų. Tyrimo metu pilname uodų kambaryje buvo paleisti šikšnosparniai, o mokslininkai skaičiavo, kiek jie suėdė šių vabzdžių kenkėjų.
Šikšnosparnis vidutiniškai surydavo 10 uodų per minutę arba 600 per valandą, tačiau svarbu pastebėti, kad uodai buvo vieninteliai vabzdžiai kambaryje. Tolesnės studijos parodė, kad uodai sudaro tik 1 procentą šikšnosparnių mitybos raciono, todėl šie sparnuočiai neišgelbės nuo įkyrių kenkėjų.
Elektroninė apsauga nuo uodų neveikia
Deja, mokslininkai nustatė, kad elektroniniai prietaisai, kurie turėtų atbaidyti uodus, nedaro visiškai jokios įtakos. Jie nei atbaido, nei pritraukia ar kaip nors kitaip veikia uodų elgesį ir paplitimą. Todėl, norint išvengti šių kenkėjų, reikėtų paieškoti kitų priemonių. Patalpas nuo skraidančių kenkėjų galima apsaugoti specialiais tinkleliais bei atidžiai parinktais repelentais.
Naujausi komentarai