2025-ųjų paukštis – itin retas raudonkojis tulikas Pereiti į pagrindinį turinį

2025-ųjų paukštis – itin retas raudonkojis tulikas

2025-04-06 19:00 diena.lt inf.

Lietuvos ornitologų draugija, tęsdama ilgametes tradicijas, 2025-ųjų paukščiu skelbia raudonkojį tuliką (lot. Tringa totanus). Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į spartų šios rūšies nykimą ir dėl jos ypatingų biologinių ir ekologinių ypatumų.

Išskirtinis: raudonkojis tulikas – nykstanti paukščių rūšis. Lietuvoje aptinkama tik 250–400 perinčių porų.
Išskirtinis: raudonkojis tulikas – nykstanti paukščių rūšis. Lietuvoje aptinkama tik 250–400 perinčių porų. / E. Drobelio nuotr.

Raudonkojis tulikas – ilgą laiką nykstanti paukščių rūšis, kurios populiacija Lietuvoje ir visoje Europoje pastaruoju metu sparčiai mažėja. Turimais duomenimis, 2019 m. atliktoje nacionalinėje ataskaitoje Europos Komisijai buvo nurodyta, kad 2013–2018 m. laikotarpiu Lietuvoje perėjo tik 250–400 šios rūšies porų. Tai 30–40 proc. mažiau nei 2008–2012 m. laikotarpiu. Pagal tarptautinius IUCN kriterijus, raudonkojis tulikas Lietuvoje priskirtas pažeidžiamų (angl. Vulnerable) kategorijai. Tokia pati rūšies būklė nustatyta ir Europos mastu.

Dėl biologinių ir ekologinių raudonkojų tulikų ypatumų ši rūšis dažnai keičia savo perėjimo vietas, reaguodama į natūralius pokyčius ar žmogaus veiklą. Šie paukščiai perėti pasirenka tik tokias vietas, kur yra atviros seklių vandenų pakrantės arba nedideli seklūs vandenys – gali būti ir laikinai susiformavusios balos pievose arba vietos, tokios kaip durpynai ir pan. Dėl šių ypatumų ir ganėtinai dinamiškos situacijos būtina vis atnaujinti informaciją apie esamas perėjimo vietas, o prireikus planuoti būtinus gamtotvarkos darbus.

Dėl minėtų priežasčių kiekviena informacija apie aptiktus perinčius raudonkojus tulikus yra itin reikšminga rūšies apsaugai ir būtinos praktinės apsaugos priemonėms planuoti. Be to, šie duomenys ypač svarbūs, nes visos žinomos rūšies veisimosi vietos yra įtraukiamos į specialų deklaruojamų žemės ūkio naudmenų erdvinių duomenų sluoksnį (vadinamąjį Paukščių sluoksnį), kurį administruoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Kiekviena informacija apie aptiktus perinčius raudonkojus tulikus yra itin reikšminga rūšies apsaugai ir būtinos praktinės apsaugos priemonėms planuoti.

Vadinasi, ūkininkai, pasirinkę šioms vietoms išsaugoti tinkamus ūkininkavimo būdus, gali gauti papildomų išmokų. Kita vertus, už šių vietų sunaikinimą galimi ir tam tikri žemės ūkio veiklai skiriamos paramos apribojimai. Tai itin svarbu, nes raudonkojis tulikas yra viena iš nedaugelio paukščių rūšių, kurių perimvietėms taikomos tokios apsaugos priemonės, teikiančios naudą ir kitoms paukščių rūšims. Tad kiekvienas naujai užfiksuotas rūšies aptikimo faktas turi didelę gamtosauginę vertę.

Lietuvos ornitologų draugija kviečia visus paukščių stebėtojus pagal galimybes kuo aktyviau įsijungti į raudonkojo tuliko stebėjimo akciją, apie kurią daugiau informacijos bus skelbiama Lietuvos ornitologų draugijos tinklalapyje www.birdlife.lt ir socialiniuose tinkluose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų