Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl skylančio ledo Antarktidoje uždaroma D. Britanijos stotis

2017-01-17 10:13
BNS inf.

Ant šelfinio ledyno įsikūrusi Didžiosios Britanijos tyrimų stotis perkeliama ir uždaroma žiemai, nes baiminamasi, kad tas ledo plotas gali atskilti nuo žemyno, pirmadienį pranešė organizacija „British Antarctic Survey“ (BAS).

Dėl skylančio ledo Antarktidoje uždaroma D. Britanijos stotis
Dėl skylančio ledo Antarktidoje uždaroma D. Britanijos stotis / Scanpix nuotr.

Šešiolika žmonių, kurie turėjo praleisti stotyje visą Antarkties žiemą nuo kovo iki lapkričio, dabar bus evakuoti, sakoma BAS pranešime.

Halley VI (Halio) stotis, kurią sudaro aštuoni ryškiai mėlynos ir raudonos spalvos moduliai, stovintys ant atramų su didžiulėmis slidėmis, buvo įrengta 2012 metais.

Septyni iš aštuonių pastatų traktoriumi nutempti 23 km žemyno link, toliau nuo dviejų plyšių lede. Vienas šių plyšių buvo aptiktas 2012 metais, o antras – praėjusių metų spalį.

„Šiuo metu stotyje esantiems žmonėms arba pačiai stočiai grėsmės nėra“, – nurodė BAS.

„Visgi pakankamai neaišku, kas gali nutikti ledui per artėjančią Antarkties žiemą, todėl BAS keičia savo veiklos planus“, – sakoma pranešime.

„Dėl saugumo priežasčių protinga prieš prasidedant Antarkties žiemai griebtis atsargumo priemonių, uždaryti stotį ir evakuoti jos žmones“, – sakoma jame.

„Dedamos didelės pastangos“

Pasak BAS, darbuotojus greičiau galima evakuoti vasarą, o ne žiemą, kai Antarktidoje ištisą parą tvyro tamsa, spaudžia didelis speigas, o jūra būna užšalusi.

Šiuo metu tyrimų stotyje yra 88 žmonės. Dauguma jų ten leidžia tik vasaras ir jau yra pasirengę išvykti.

Nuo 1956 metų ant Brunto (Branto) šelfinio ledyno jau yra buvę įrengtos šešios Halley tyrimų stotys.

1985 metais per šioje stotyje vykdomus tyrimus buvo aptiktas suplonėjęs Antarkties ozono sluoksnis („ozono skylė“), o pati stotis yra itin svarbi stebint klimato pokyčius.

Anot BAS, buvo „dedamos didelės pastangos“, kad ten tęstųsi moksliniai tyrimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų