Pereiti į pagrindinį turinį

Europą alina rekordinė karščio banga

2022-06-19 08:35
BNS inf.

Ispaniją, Prancūziją ir kitas Vakarų Europos šalis savaitgalį vėl alina rekordinė birželio kaitros banga, sukėlusi miškų gaisrų ir sustiprinusi nerimą, kad tokie ankstyvi karšti orai ateityje taps įprastais.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / freepik.com nuotr.

Savaitgalį fiksuota temperatūra pasiekė birželio karščio bangos piką, patvirtinusi mokslininkų prognozes, kad dėl visuotinio atšilimo tokie reiškiniai ateityje bus stebimi anksčiau.

Populiariame Prancūzijos pietvakarių kurorte Bjarice, įsikūrusiame Atlanto vandenyno pakrantėje, šeštadienio popietę užfiksuota rekordinė visų laikų temperatūra – 42,9 laipsnio pagal Celsijų, pranešė meteorologijos tarnyba „Meteo France“, institucijoms raginant žmones išlikti budriems nuo centrinės vakarinės pakrantės iki Ispanijos sienos.

Daugelyje regiono dalių temperatūra viršijo 40 laipsnių pagal Celsijų, nors sekmadienio vakarą Atlanto vandenyno pakrantėje tikimasi audrų – pirmųjų ženklų, kad alinanti temperatūra „palaipsniui leisis ir nerimą kels tik rytinėje šalies dalyje“, pranešė meteorologijos tarnyba.

Prancūzijoje prie vandens pramogų parkų susidarė šimtų norinčių į juos patekti žmonių eilės ir kamščiai, nes šalies gyventojai traukia prie vandens ieškodami išsigelbėjimo nuo varginančio karščio.

Negalėdami maudytis Senos upėje, paryžiečiai gaivinasi miesto fontanuose.

„Tai yra anksčiausiai atslinkusi karščio banga, užfiksuota Prancūzijoje“ nuo 1947 metų, pažymėjo „Meteo France“ klimatologas Matthieu Sorelis (Matjė Sorelis). Rekordinė birželio mėnesio temperatūra fiksuota keliolikoje vietovių, todėl specialistas šiuos orus pavadino „klimato kaitos ženklu“.

Siautėjantys miškų gaisrai

Prancūzijoje įvyko didelis su kariniais mokymais susijęs incidentas, kai pietinėje šalies dalyje esančiame Varo regione per artilerijos sviedinio sukeltą gaisrą liepsnos apėmė apie 200 hektarų augmenijos, pranešė vietos institucijos.

„Grėsmė niekam nekilo, išskyrus 2,5 tūkst. avių, kurios yra evakuojamos ir gabenamos į saugią vietą“, – informavo vietos ugniagesių vadas Olivier Pecotas (Olivje Pekotas).

Gaisras išplito iš Konžiuersio karinės stovyklos – didžiausios tokios mokymo vietos Vakarų Europoje.

Priešgaisrinių tarnybų darbą apsunkino tai, kad apleistoje vietovėje gausu nesprogusios amunicijos. Gaisrui gesinti pasitelkti keturi orlaiviai „Canadair“.

Šalies ūkininkai taip pat yra priversti ieškoti būdų, kaip prisitaikyti prie tokios padėties.

60 metų ūkininkas Danielis Toffaloni (Danielis Tofalonis), ūkininkaujantis netoli pietuose įsikūrusio Perpinjano miesto, teigė dirbantis tik nuo „aušros iki 11.30 val.“ vietos laiku ir vakarais, nes pomidorų šiltnamiuose temperatūra pasiekia net 55 laipsnius šilumos pagal Celsijų.

Ispanijoje per miškų gaisrus šeštadienį išdegė beveik 20 tūkst. hektarų žemės šiaurės vakarų Siera de la Kulebros regione.

Liepsnos iš namų išvarė kelis šimtus žmonių, buvo evakuota 14 kaimų.

Dalis gyventojų į namus galėjo sugrįžti jau šeštadienio rytą, tačiau regiono pareigūnai perspėjo, kad gaisras „tebėra aktyvus“.

Ugniagesiai šeštadienio vakare vis dar kovojo su gaisrais keliuose kituose regionuose, įskaitant Katalonijos miškus.

Šeštadienį kai kuriose šalies dalyse buvo prognozuojama aukštesnė nei 40 laipsnių pagal Celsijų temperatūra, o šiaurės rytiniame Saragosos mieste buvo laukiama iki 43 laipsnių karščio.

Vokietijoje, kur šeštadienį buvo prognozuojama, kad termometrų stulpelis pakils iki 40 laipsnių, bet pasiekė „tik“ 36 laipsnius, taip pat kilo gaisrų. Penktadienio vakarą ugnis Brandenburgo regione netoli Berlyno buvo apėmusi maždaug 60 hektarų.

Prognozės dėl ateities

JK penktadienį užfiksavo karščiausią metų dieną, o temperatūra ankstyvą popietę siekė daugiau nei 30 laipsnių pagal Celsijų, pranešė meteorologai.

„Manau, kad šiuo metu žmonės tiesiog mėgaujasi tuo, kad karšta, bet jei pasidarys dar karščiau – o manau, kad taip ir bus, – tai sukels nerimą“, – kalbėjo Londone dirbanti redaktorė Claire Moran (Kler Moran).

Keli šiaurinės Italijos miestai paskelbė vandens normavimą, o Lombardijos regione gali būti paskelbta nepaprastoji padėtis, nes rekordinė sausra kelia grėsmę derliui.

Italijoje pastebėta, kad melžiamos karvės duoda 10 proc. mažiau pieno, šeštadienį pranešė didelė žemės ūkio asociacija „Coldiretti“.

Temperatūrai smarkiai viršijus galvijams „idealų rodiklį“ – 22–24 laipsnius pagal Celsijų, galvijai per dieną išgeria iki 140 litrų vandens, tai yra dvigubai daugiau negu įprastai, o dėl streso pieno primilžis būna menkesnis.

Ekspertai perspėja, kad aukštą temperatūrą lemia nerimą keliančios klimato kaitos tendencijos.

„Dėl klimato kaitos karščio bangos prasideda anksčiau“, – pažymėjo Ženevoje įsikūrusios Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) atstovė Clare Nullis (Kler Nulis).

„Tai, ką matome šiandien, deja, yra ateities pranašas“, – pridūrė ji.

Lenkijos visuomeninis radijas ir agentūra PAP skelbia, kad, pasak šalies meteorologijos tarnybos, per Ispaniją besiritanti karščio banga pradėjo plisti ir į Lenkiją.

Meteorologijos ir vandens ūkio instituto pareigūnai paskelbė antrojo lygio įspėjimus dėl karščio bangos vakarinėje šalies dalyje. Numatoma, kad sekmadienį pavėsyje termometrų stulpeliai pakils iki 36–37 laipsnių šilumos.

Sekmadienis turėtų būti kol kas karščiausia diena Lenkijoje šiais metais. Prognozėse taip pat minimas aukštos temperatūros sukeliamų reiškinių, pavyzdžiui, audros ir krušos, pavojus Lenkijoje artimiausiomis dienomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų