Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip į Bulgariją atskrido lokiai iš Rumunijos?

2014-03-26 10:31
Grynas.lt
Kaip į Bulgariją atskrido lokiai iš Rumunijos?
Kaip į Bulgariją atskrido lokiai iš Rumunijos? / AFP nuotr.

Mokslininkai patvirtino legendą apie šalies valdovų medžioklės užgaidoms patenkinti atskraidinamus lokius. Bulgarijos kalnų regiono rudųjų lokių genetinis tyrimas įrodė, kad dalis jų kilo iš Karpatų. Kaip lokiai atsidūrė taip toli? Natūralus išsisklaidymas yra pakankamai abejotinas. Greičiau lokiai buvo atskraidinti oro transportu.

Bendradarbiaudami su Bulgarijos ir Rumunijos nevyriausybinėmis organizacijomis bei Frankfurto Senkenbergo gamtosaugos genetikos skyriaus zoologinės bendruomenės tyrėjais, mokslininkai patvirtino, jog buvęs Rumunijos komunistų partijos lyderis Nikolajė Čaušesku (1918–1989) kažkada nuskraidino lokių į Bulgariją. Tyrimą paskelbė „Conservation Genetics“ žurnalas.

Iš kur Balkanuose kitokie lokiai?

Europoje rudasis lokys (Ursus arctos) yra laikomas nykstančia rūšimi. Šios rūšies lokiai retai sutinkami Vakarinėje žemyno dalyje, bet nemaža populiacija išsilaikė Rytuose – Rusijoje, Karpatuose ir Balkanų pusiasalyje.

„Deja mums trūksta žinių apie šias kelias lokių populiacijas. Stinga net paprastų duomenų: populiacijos dydžio ir sąryšio“, – teigė  laukinių gyvūnų genetikas dr. Karstenas Nowakas.

Norėdami įgauti daugiau žinių apie ruduosius lokius, Balkanų tyrimų bendruomenės lokių ekspertai Balkanų lokių areale surinko per du šimtus išmatų, plaukų ir audinių mėginių. Senkenbergo ir Bioįvairovės bei klimato tyrimų centro DNR tyrimų laboratorijose sukurti individualūs DNR profiliai pagaliau suteikė duomenų apie populiaciją šiame regione.

Analizės metu doktorantūros studentas Kristianas Frošas atskleidė neįprastą modelį. Keli individualūs profiliai, surinkti trijose skirtingose Staros Planinos ir Rodopų vietovėse, pasirodė esantys visiškai skirtingi ir nesutapo su kitų lokių profiliais. Tai iš kur atsirado šie lokiai?

Dėl medžioklės pramogos lokius galima ir parsiskraidinti

Mokslininkams pavyko tai išsiaiškinti. Vietinių „Milvus Group“ gamtosaugininkų suteikti mėginiai iš Karpatų kalnų Rumunijoje sutapo su keistųjų Bulgarijos lokių DNR profiliais.
Tačiau Bulgarijos ir Karpatų lokius skiria didžiulis atstumas. Nors lokiai pasižymi gebėjimu keliauti tolimus atstumus ir, ko gero, nesunkiai įveiktų kilometrus nuo Rumunijos iki Bulgarijos, mokslininkai šią teoriją priėmė skeptiškai.

„Negalime atmesti natūralios migracijos galimybės, bet geografinės vietovės, iš kurių ėmėme mėginius, ir keli kiti modeliai paverčia šį scenarijų mažai tikėtinu“, – pasakojo dr. Karstenas Nowakas.

Intensyvūs tyrinėjimai pagaliau atskleidė labiau tikėtiną paaiškinimą. Socializmo eros metu kai kurie Rytų Europos vyriausybių vadovai buvo aistringi medžiotojai. Pranešama, kad Nikolajė Čaušesku nušovė daugiau nei 1000 lokių per savo gyvenimą. Tokia medžiotojo sėkmė buvo užtikrinta dėl daugybės pagalbininkų ir prižiūrėtojų, gausios Rumunijos lokių populiacijos ir nelaisvėje auginamų lokių.
Rumunijoje ir Bulgarijoje žmonės praneša, kad didžiuliai Karpatų lokiai buvo atgabenti į Bulgarų aptvarus kariniais lėktuvais ir paleisti tam, kad pagyvintų mažiau įspūdingą vietinių lokių populiaciją. Kaip parodė tyrimai, bent viena iš vietų, kur pergabenti lokiai buvo laikomi, vis dar egzistuoja, tai Kormisošo aptvaras Rodopuose, Bulgarijoje.

Pastebėtina, kad nepaisant išsamių tyrimų, mokslininkai nerado jokių raštiškų dokumentų apie šį atvejį. Pirmasis tai patvirtinantis dokumentas – šis tyrimas.

Straipsnis parengtas pagal portalo news.sciencemag.org informaciją, įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų