Šeštadienį, minint Pasaulinę gyvūnijos dieną, Lietuvos zoologijos sodo lankytojai turėjo progą daugiau sužinoti apie mūsų šalyje išnykusius ar nykstančius gyvūnus. Rudasis lokys, paprastasis elniavabalis ir baltamarge meškute pavadintas drugelis. Deja, šių trijų gyvūnų rūšių Lietuvoje nebėra, ir dėl to kaltas žmogus.
Rudasis lokys – lokinių šeimos žinduolis, sverdavęs nuo 130 iki 700 kilogramų. Vaikščiodamas tvirtai remdavosi visomis letenomis, puikiai laipiojo medžiais ir galėjo plaukioti vandenyje. Aktyviausias būdavo naktį. Turėjo puikią uoslę, tad nesunkiai susirasdavo maisto. Pagrindinės priežastys, kodėl Lietuvoje išnyko rudieji lokiai, – vis intensyvėjanti žmogaus ūkinė veikla, didėjantis gyventojų tankumas, šių gyvūnų medžioklė dėl jų daromos žalos naminiams gyvuliams.
Paprastasis elniavabalis – didžiausias Europos ir Lietuvos vabalas, kurio į priekį atsikišę žandai primena elnio ragus. Dažniausiai buvo sutinkamas ąžuolynuose. Vasaros pabaigoje elniavabaliai iš ąžuolų gerdavo rūgtelėjusią sulą. Patinėliai įnirtingai kovodavo dėl patelių, pasitelkę savo įspūdinguosius žandus. Pralaimėtojas būdavo paguldomas ant nugaros. Patelės dėdavo kiaušinėlius išpuvusiuose kelmuose ar ąžuolo drevėse. Stamboki kiaušinėliai, iš kurių išsirita lervos, subręsdavo tik penktaisiais gyvenimo metais. Tačiau dėl kertamų miškų ir mažėjančių buveinių šis vabalas Lietuvoje išnyko.
Baltamargė meškutė skraidydavo tiek dieną, tiek naktį sausose smėlėtose dirvonuojančiose pievose nuo birželio pradžios iki liepos vidurio. Šio drugelio vikšrai juodai rusvi, labai plaukuoti, jie maitindavosi žolinių augalų lapais, o gegužės viduryje virsdavo lėliuke, kuri būdavo susisukusi pilkos spalvos kokone. Baltamargė meškutė Lietuvoje išnyko dėl pesticidų ir kitų teršalų naudojimo.
Šiuo metu Lietuvos raudonojoje knygoje yra užfiksuotos 767 nykstančių gyvūnų rūšys.
Naujausi komentarai